تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۶
جالب است ۰
لانا نصیبه، سفیر و نماینده دائم امارات در سازمان ملل متحد گفت که توافق ایران و عربستان، بهترین فرصت برای ایجاد ثبات در وضعیت یمن است.
به گزارش بیان ما؛  لانا نصیبه سفیر و نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران درباره تاثیر توافق ایران و عربستان بر وضعیت یمن گفت: ما فرصت ایجاد ثبات در وضعیت یمن را در زمانی نزدیک می بینیم.
وی تصریح کرد: امیدواریم نقشه راهی که به اجرای کامل صلح در یمن کمک می کند، به دست آید.
سفیر امارات در سازمان ملل افزود که امارات از عربستان که این مذاکرات مهم با طرف ها را دنبال کرده است حمایت می کند.
وی با اشاره به تلاش های هانس گراندبرگ فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن در این زمینه گفت که توافق عربستان و ایران، بهترین فرصت برای ایجاد ثبات طولانی مدت در وضعیت یمن است.
سفیرو نماینده دائم امارات در سازمان ملل ادامه داد: امارات کاملا از ایجاد ثبات در یمن حمایت می کند و تمام تلاش خود را برای تحقق این امر انجام خواهد داد.
این دیپلمات اماراتی در پاسخ به اینکه آیا ماه رمضان فرصتی برای صلح ایجاد کرده است؟ گفت: ماه رمضان فرصتی برای صلح ایجاد کرده است. انشاء الله چنین شود.
به گزارش ایرنا، اعلام توافق میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، در روز جمعه ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱ برای از سرگیری روابط پس از هفت سال تنش، بازتاب گسترده ای در آمریکا به ویژه در میان مقامات و تحلیلگران آمریکایی داشته است.
جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دو جانبه و آغاز به کار دوباره سفارتخانه‌های دو کشور توافق کردند. به‌دنبال سفر بهمن‌ ماه آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» به پکن، امیر دریابان «علی شمخانی» از روز دوشنبه ۱۵ اسفند با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به‌منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران - ریاض با همتای سعودی خود در چین آغاز کرد.
در پایان این مذاکرات، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.
در متن این بیانیه‌ سه‌جانبه آمده است: در پاسخ به ابتکار شایسته جناب شی جین‌پینگ رئیس جمهوری خلق چین در حمایت از گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، بر اساس اصل حسن هم‌جواری و با توجه به توافق ایشان با سران دو کشور در میزبانی و حمایت از انجام گفتگو بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی و همچنین تمایل دو کشور به حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی بر اساس پیوندهای برادرانه و با تأکید بر پای‌بندی دو کشور به اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد و منشور سازمان همکاری اسلامی و اصول و رویه‌های بین‌المللی، هیأت‌های جمهوری اسلامی ایران به ریاست امیر دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی و پادشاهی عربستان سعودی به ریاست مساعد بن محمد العیبان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۶ تا ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی در پکن با یکدیگر دیدار و گفت‌ؤگو کردند.
خبر توافق نهایی ایران و عربستان برای احیای روابط دوجانبه پس از ۷ سال قطع رابطه، روایت پشت پرده آن نشان‌دهنده تغییراتی بزرگ در مناسبات منطقه و رویدادهای جهانی است.
  short_url/vdcjmmevmuqev8z.fsfu.html
bayanema.ir/vdcjmmevmuqev8z.fsfu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین