تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۰۲
جالب است ۰
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: مسیر آغاز شده برای کاهش اثرگذاری دلار در مبادلات اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی سلطه غرب بر اقتصاد جهانی را به حداقل ممکن تقلیل خواهد داد.
شمخانی: پایان دادن به سلطه دلار درمبادلات اقتصادی و تجاری شتاب گرفته است
به گزارش بیان ما؛ «ایگور لویتین»، دستیار ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه که شب گذشته وارد تهران شد، پیش از ظهر امروز (یکشنبه) با دریابان «علی شمخانی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

در جریان این ملاقات، روند اجرایی‌سازی توافقات دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی و بانکی، به‌ویژه سرعت دادن به آغاز عملیات اجرایی تکمیل دالان شمال-جنوب مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در سفر دی‌ماه گذشته لویتین به ایران دو کشور توافق کردند که بخش باقی‌مانده از دالان راهبردی شمال-جنوب یعنی قطعه رشت به آستارا، با سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه احداث شود.

دریابان شمخانی در این دیدار با اظهار رضایت از ارتقا سطح و حجم همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور بر اتخاذ راهکار‌های میان‌بُر برای شتاب دادن به اجرای پروژه‌های مشترک اقتصادی تأکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان از ابتکارات نهایی شده میان دو کشور در بخش مراودات پولی و بانکی به منظور تأمین مالی پروژه‌های مشترک به عنوان الگویی مؤثر در زمینه ناکام گذاردن تحریم‌های غیر قانونی غرب نام برد و گفت: مسیر آغاز شده برای کاهش اثرگذاری دلار در مبادلات اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی که کشور‌های زیادی در حال پیوستن به آن هستند سلطه غرب بر اقتصاد جهانی را به حداقل ممکن تقلیل خواهد داد.

شمخانی، تکمیل دالان راهبردی شمال-جنوب و گسترش همکاری‌های ترانزیتی میان ایران و روسیه را بخش مهمی از پروژه‌های مشترک دو کشور ذکر کرد و افزود: با تلاش و پیگیری مستمر مسئولین دو کشور، هرگونه مانع در مسیر تحقق اراده رهبران دو کشور در زمینه اجرای سریع این پروژه راهبردی که نقش تعیین کننده‌ای در تغییر هندسه ترانزیت کالا در منطقه دارد، برداشته خواهد شد.

ایگور لویتین، دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از آخرین تحولات مربوط به مناسبات تجاری و بانکی و پروژه‌های مشترک اقتصادی، گفت: مسکو ضمن تأکید بر اجرای هر چه سریع‌تر طرح‌ها و پروژه‌های مشترک به ویژه در حوزه ترانزیت، آماده سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران شامل فولاد، نفت و پتروشیمی است.

او با اشاره به رفت و آمد‌های متعدد و مستمر مسئولین اقتصادی و بانکی دو کشور تصریح کرد: علاوه بر گام‌های قابل توجهی که در مسیر ارتقا همکاری‌های اقتصادی دو جانبه برداشته شده، زمینه‌های مناسبی برای انعقاد قراردادی اقتصادی چندجانبه و جلب مشارکت سایر کشور‌های منطقه در پروژه‌های سودآور اقتصادی فراهم شده است. short_url/vdcexp8zvjh8zvi.b9bj.html
bayanema.ir/vdcexp8zvjh8zvi.b9bj.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما