تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۴۹
جالب است ۰
دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد کشور بعد از مدت‌ها در سال ۱۴۰۱ تراز تجاری مثبت ۷۰۰ میلیون دلاری را تجربه کردند، این در حالی است که در سال پیش از این تراز تجاری مناطق آزاد منفی ۱۰ میلیون دلار بوده است.
تراز تجاری مناطق آزاد بالاخره مثبت شد/ برای توسعه چابهار معطل هندی‌ها نخواهیم ماند
به گزارش بیان ما؛ حجت عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری_صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به حضور مناصق آزاد در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی اکسپو ایران گفت: مناطق آزاد تجاری و صنعتی در دو بخش توانمندی‌های خود را نمایش دادند، بخش اول محصولات صادراتی است که منجر به عقد قرار داد‌ها و تفاهم نامه‌هایی با تاجران خارجی می‌شود و بخش دیگر معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری در این مناطق است.
وی افزود: مهم‌ترین اتفاق در نمایشگاه اکسپو رونمایی از ۳۷۰ بسته سرمایه گذاری معادل هزار میلیارد تومان بوده که طرح مطالعات اقتصادی برای آنها انجام شده و مجوز به صورت بی‌نام برای آنها صادر شده است. این بسته‌های سرمایه گذاری متعلق به ۷ منطقه آزاد و فعال تجاری کشور است و در همین راستا ده‌ها هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه و قرارداد اولیه در نمایشگاه اکسپو برای مناطق آزاد منغقد شده است.
عبدالملکی در خصوص تراز تجاری مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد بعد از مدت‌ها در سال ۱۴۰۱ برای اولین بار تراز تجاری مثبت ۷۰۰ میلیون دلاری را تجربه کردند در صورتی که سال ۱۴۰۰ تراز تجاری مناطق آزاد منفی ۱۰ میلیون دلار بوده است، براساس برنامه ریزی‌های انجام شده امسال وضعیت تراز تجاری بهتری نیز خواهیم داشت.
وی افزود: وظیفه اصلی مناطق آزاد سرمایه گذاری، انتقال فناوری و صادرات است که قصد داریم در سال پیشرو جهش بزرگی در زمینه سرمایه گذاری داشته باشیم و همچنین تراز تجاری مناطق آزاد وضعیت بهتری را تجربه کنند.
 
در چابهار منتظر هندی‌ها نخواهیم ماند
دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اشاره به کارشکنی‌های هندی‌ها در توسعه بندر چابهار اظهار داشت: مذاکرات با هندی‌ها ادامه دارد اما یک سری مشکلات حقوقی پیش روی هندی‌ها است که بخشی از آنها حل شده است. سفرهایی هم اخیرا به کشور هند برای حل این مشکلات انجام شده است؛ در این سفرها نماینده ویژه رئیس جمهور نیز حضور داشتند. در هر صورت به دنبال حل این مشکلات هستیم. 
 
وی افزود: فارغ از این مسائل چندین بار پیشتر نیز گفته‌ایم معطل طرف هندی نخواهیم ماند؛ به هر ترتیب اگر طرف هندی نتواند به تعهدات خود در راستای توسعه چابهار عمل کند و کار جلو نرود با طرف‌های دیگر وارد مذاکره خواهیم شد کما اینکه مذاکراتی نیز در جریان است. 
 
عبدلملکی گفت: در هر صورت پیگیر آن هستیم تلاش‌هایی که در چابهار انجام شده به نتیجه برسد. هندی‌ها حرکت‌هایی را انجام داده‌اند که باید تکمیل شود البته به نفع خودشان هم است که این حرکت‌ها به نتیجه برسد.
 
short_url/vdcfvedyvw6dyea.igiw.html
bayanema.ir/vdcfvedyvw6dyea.igiw.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین