تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۳۲
جالب است ۰
توهم محدودیت زمین به دلیل سیاست غلط تعیین خط حریم شهری ایجاد شده است در صورتی که حجم بالایی از زمین‌های داخل حریم در اختیار دولت قرار گرفته است؛ به گفته عضو کمیسیون عمران مجلس هیچ گونه کمبودی در تامین زمین وجود ندارد.
کمبود زمین برای ساخت مسکن واقعیت ندارد/ با بانک‌های متخلف در تامین مالی برخورد می‌شود
به گزارش بیان ما؛  با نزدیک شدن به زمان نقل و انتقالات مستاجران، مسئله‌ مسکن و وعده‌ ساخت ۴ میلیون مسکن دولت نیز با ضریب بیشتری مطرح می‌شود؛ یکی از عوامل اصلی تورم مسکن عدم اعطای زمین برای ساخت آن و ایجاد قفل انحصاری برای زمین در یک محدوده مشخص است.
 توهم محدودیت زمین به دلیل سیاست غلط تعیین خط حریم شهری ایجاد شده است و اگر به مستندات دولتی رجوع کنیم متوجه خواهیم شد حجم بالایی از زمین‌های موجود در همین خط حریم شهری در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار دارد و درقانون جهش تولید و تامین مسکن نیز ظرفیت قانونی استفاده از زمین‌های دولتی برای ساخت مسکن وجود دارد و برای کاهش تلاطمات بازار مسکن، ساخت مسکن جدید و عرضه‌ بیشتر مسکن در اقتصاد، به عنوان اصلی ترین راهکار مطرح است.
 
اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی   با اشاره به تلاطمات بازار مسکن و ارائه راهکار وزارت راه و شهرسازی برای عبور از وضعیت موجود، گفت: یکی از شناخته شده ترین و سریعترین راه‌ها برای صاحب خانه شدن مردم، واگذاری زمین با هدایت تسهیلات به سمت ساخت مسکن به دست خود مردم با مدل ویلایی‌سازی است، در ضمن کشور ما هیچ نگرانی بابت تامین زمین ندارد و این راهکار علاوه بر بهبود سبک زندگی مردم، صرفه‌ی اقتصادی نیز دارد.
 
شاکری گفت: امیدواریم وزارت راه و شهرسازی در مرتبط کردن دیگر وزارتخانه‌ها برای ساخت مسکن و عرضه مسکن جدید موفق عمل کند و ارگان‌های ذی‌ربط برای گسترش زیرساخت‌ها همکاری لازم را داشته باشند.
 
عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص قانون جهش تولید مسکن و ضعف عملکرد بانک‌ها گفت: همانطور که می‌دانید تمامی بانک‌ها همکاری لازم را نداشته‌اند؛ برای اصلاح عملکرد بانک‌های خاطی تمهیداتی نظیر اعمال قانون و مجازات در نظر گرفته شده است، امیدواریم هرچه سریعتر تمام ارگان‌ها متعهد به وظایف خود در راستای اجرایی شدن این اهداف قدم بردارند.
 
شاکری در پایان به تشریح تفاوت بلندمرتبه سازی و یک طبقه سازی پرداخت و گفت: در تمام مقالات و تحقیقات جهانی، به آسیب‌های اجتماعی ناشی از بلندمرتبه سازی تاکید شده است. طبق برآوردهای وزارت راه و شهرسازی و متخصصان، گسترش شهرهای افقی هزینه‌های اضافه بر برنامه‌ریزی‌های قبلی و بلندمرتبه سازی ندارد. همچنین این راهکار که بافرهنگ ایرانی و اسلامی مطابقت دارد، با کمک و همکاری تمام ارگانهای مربوطه باید اجرایی شود تا مردم کشورمان طعم شیرین صاحبخانه بودن را بچشند.
 
short_url/vdcenv8z7jh8zwi.b9bj.html
bayanema.ir/vdcenv8z7jh8zwi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین