تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۰۸
جالب است ۰
بر اساس آماری که امروز منتشر شد، نرخ تورم نقطه به نقطه در ترکیه در ماه آگوست به 59 درصد رسیده اما کارشناسان تورم واقعی ترکیه را 128 درصد می گویند.
نرخ تورم واقعی 128 درصدی در ترکیه
به گزارش بیان ما؛  به نقل از یورو نیوز، کاهش ارزش لیر باعث شده تا نرخ تورم در ترکیه در ماه آگوست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 58.9 درصد برسد. متوسط قیمت کالاها در ماه آگوست، فقط نسبت به ماه جولای 9.1 درصد افزایش داشته است. تورم ترکیه در ماه جولای 47.8 درصد بود و کمترین نرخ تورم این کشور طی ماه‌های گذشته مربوط به ماه ژوئن بوده است.
تورم ترکیه در ماه اکتبر سال گذشته حتی از 85 درصد هم عبور کرده بود. اگرچه آمارهای رسمی روی رقم تورم 59 درصد هستند، اما ممکن است با وجود بالا بودن این رقم، این آمار نتواند واقعیت‌ افزایش قیمت‌ها در این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نشان دهد.
کارشناسان اقتصادی موسسه ریسرچ اینفلیشن، می‌گویند: تورم واقعی ترکیه 128 درصد است.

بانک مرکزی ترکیه که وظیفه کنترل تورم در این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برعهده دارد، از ماه ژوئن تاکنون نرخ بهره در این کشور را از 8.5 درصد به 25 درصد رسانده است. البته از روزهای پایانی ماه جولای نرخ تورم در ترکیه روندی صعودی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در پیش گرفته و بانک مرکزی ترکیه تورم سالانه سال جاری در این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 58 درصد پیش‌بینی کرده که دو برابر پیش‌بینی قبلی این نهاد است.
از اواخر سال 2019 تاکنون ترکیه درگیر تورم بالا شده و بحران افزایش هزینه‌های زندگی در این کشور خانوارها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با مشکل جدی مواجه کرده است.
  short_url/vdcj8vevxuqe88z.fsfu.html
bayanema.ir/vdcj8vevxuqe88z.fsfu.html
تگ ها
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین