تاریخ انتشار : ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۵۰
جالب است ۰
مدل‌های جهانی هواشناسی از بازگشت بارش‌های سیل آسابه ایران خبر می‌دهد و طی 10 روز آینده مناطقی از نوار شمالی و شمال غرب کشور درگیر بارندگی خواهد شد.
بازگشت باران‌های سیل‌آسا به ایران
به گزارش بیان ما؛  پیش‌بینی تجمعی بارش بر مبنای مدل‌های جهانی GFS، ECMWF در 10 روز آینده خبر از بازگشت باران‌های سیل‌آسا به ایران می‌دهد.
بر اساس این پیش‌بینی شهرستان تالش با پیش‌بینی 127 میلی‌متر بارندگی بیشترین میزان باران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به خود اختصاص می‌دهد. در این سامانه بارشی نوار شمالی کشور به همراه بخش‌هایی از شمال غرب، باران دریافت خواهند کرد.
بر اساس پیش‌بینی مرکز تحقیقات آب و هوایی دانشگاه کلمبیای ایالات متحده، از بارندگی 3 ماه آتی، ایران طی فصل پاییز پذیرای بارش فراتر از نرمال با احتمال بالای 70 درصد است. البته مناطق جنوب و جنوب شرق کشور با احتمال 50 درصد شانس رخداد بارش زیر مقدار نرمال را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد.
*سیلاب پدیده قالب پاییز 1402
در همین راستا، عباس علمداری، کارشناس مسائل اقلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های مدل‌های جهانی، ایران در سه ماه آینده بارش‌های فرانرمال دارد و افزایش دما نیز پدیده غالب خواهد بود که مجموع این دو گزاره به مفهوم رخداد بارش‌های سیل‌آسا است.
به گزارش فارس، سال آبی جاری که از مهرماه سال 1401 آغاز و تا انتهای شهریور ماه ادامه دارد، سومین سال خشک پیاپی برای ایران بود و 22 استان از 31 استان کشور بارش کمتر از میزان نرمال را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تجربه کرد.
  short_url/vdcjivevyuqe8tz.fsfu.html
bayanema.ir/vdcjivevyuqe8tz.fsfu.html
تگ ها
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین