تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۳۰
جالب است ۰
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت قبل بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی را به حضور کشور‌های خارجی گره زده بودند.
روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از طریق فاز ۱۱ پارس جنوبی تولید می‌شود / عده‌ای این پروژه را به حضور خارجی‌ها گره زده بودند
به گزارش بیان ما؛ حسن همتی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی   درباره بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی و تاثیر آن  در ارتقا جایگاه بین المللی ایران در عرصه بین المللی گفت: افتتاح این فاز تا پیش از این دولت به حضور خارجی ها گره خورده بود و اعلام می شد که باید با تکنولوژی کشورها این امر عملیاتی شود. 
وی در ادامه بیان کرد: اما شرکت های خارجی بعد از مدتی که در این فاز کار کردند آن را رها کردند و رفتند به این امید که این فاز ۱۱ پارس جنوبی بعد از آنها رها می شود و کارش می خوابد یا اینکه ایران به آنها التماس می کند تا برگردند.
این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: دولت سیزدهم که نگاهش به داخل و ارتقا توانمندی های داخلی بود با شروع دیپلماسی  در سطح بین المللی و ارجحیت دادن به توان داخلی موفق شد در زمینه های مختلف از نظرات توانمندی ها و تکنولوژی های نیروهای بومی و مهندسین بومی استفاده کند. 
همتی ادامه داد: در همین راستا هم برای بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی از توانمندی های داخلی استفاده شد  و در نهایت منجر به افتتاح این فاز شد. 
این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: بهره برداری از فاز ۱۱ پارس  جنوبی به این دلیل اهمیت دارد که این فاز با استفاده از توانمندی های داخلی صورت گرفته و از سوی دیگر جوابی به کسانی بود که می گفتند بدون اتکا به توانمندی های خارجی امکان استفاده و بهره برداری از این فاز وجود ندارد و از سوی دیگر بهره برداری از این فاز دروازه ورود و بهره برداری از منابع ثروتی است که در اختیار ما بوده است. 
همتی خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با توسعه این فازها سهم برداشت خودمان را از این میدان مشترک با قطر افزایش بدهیم و هم اینکه با این اقدام بتوانیم درآمد زایی بیشتری داشته باشیم و این بهره برداری بتواند به رفع ناترازی گاز در زمستان ها هم کمک کند.
وی در ادامه گفت: بهره برداری از فاز 11 گامی مهم در راستای بهبود ظرفیت صادرات گاز کشور است.  با این بهره برداری بیشتر از گاز و توسعه کامل آن می توانیم مصرف گازوئیل را در نیروگاه ها کاهش دهیم و بر ظرفیت صادرات گاز خود نیز بیفزاییم. 
این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: قرار است روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز از طریق این فاز تولید شود که برآورد شده سالانه 5 میلیارد دلار  درآمد زایی برای ما داشته باشد و قطعا با توسعه روز به روز آن می توانیم بر این درآمد بیفزاییم.
همتی در ادامه بیان کرد: بهره برداری از این فاز می تواند از مشکلات مردم در فصل زمستان بکاهد و با استخراج گاز از این فاز و افزوده شدن به ظرفیت کشور می توانیم از مشکلاتی که در فصل سرد سال به دلیل بالا رفتن مصرف به وجود می آیند جلوگیری کنیم.
  short_url/vdcf1ydy0w6d0ma.igiw.html
bayanema.ir/vdcf1ydy0w6d0ma.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین