تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۲۵
جالب است ۰
وزیر امور خارجه کشورمان در نشست وزرای امور خارجه مجمع گفتگوی همکاری آسیا گفت: تمدن‌های غنی و کهن آسیایی ما را قادر می‌سازند پارادایم جدیدی برای روابط بین الملل مبتنی بر عدالت، فراگیری، گفتگو، دوستی و چند جانبه گرایی را معرفی نماییم.
تمدن‌های غنی آسیایی ما را قادر می‌سازد پارادایم جدیدی معرفی نماییم
به گزارش بیان ما؛  روز گذشته در هجدهمین نشست وزرای امور خارجه مجمع گفتگوی همکاری آسیا موسوم به ACD در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان رئیس جدید این مجمع انتخاب شد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست درباره اهمیت این مجمع و روابط با کشور‌های آسیایی سخنانی را ایراد کرد. متن سخنرانی امیرعبداللهیان به شرح زیر است:

جناب آقای عبدالطیف رشید الزیانی، وزیر محترم امور خارجه بحرین، وزرای محترم امور خارجه، دبیر کل محترم، خانم‌ها و آقایان.

امروز خرسندم که در نشست وزرای خارجه "مجمع گفتگوی همکاری آسیا" شرکت کرده‌ام. از پادشاهی بحرین بابت ریاست بر مجمع در دو سال گذشته و از دبیرکل محترم و تیم ایشان قدردانی می‌نماییم.

دو دهه قبل، مجمع گفتگوی همکاری آسیا به عنوان یک چارچوب گفتگوی درون آسیایی برای همکاری شکل گرفت. همانگونه که در سند چشم انداز مجمع مصوب ۲۰۱۶ نیز اشاره شده است، مجمع می‌تواند نقش مهمی در ایجاد جامعه آسیایی ایفا نماید.

تردیدی نیست تمدن‌های غنی و کهن آسیایی ما را قادر می‌سازند پارادایم جدیدی برای روابط بین الملل مبتنی بر عدالت، فراگیری، گفتگو، دوستی و چند جانبه گرایی را معرفی نماییم.

مجمع، منابع و پتانسیل‌های فراوان برای تحقق اهداف بلند خود در اختیار دارد. جمهوری اسلامی ایران به اهمیت مجمع "گفتگوی همکاری آسیا" برای قاره آسیا و کل جهان باور دارد. از این رو، همواره در فعالیت‌های مجمع به طور فعال مشارکت داشته‌ایم. ایران ریاست روند منتهی به تصویب نقشه راه ۲۰۳۰ - ۲۰۲۱ مجمع گفتگوی همکاری آسیا را بر عهده داشته است. این سند، موفقیت بزرگی بود که با مشارکت فعال اعضا و دبیرخانه حاصل شد.

امرزو بسیار خرسندم که مسئولیت‌های خود را به عنوان رئیس جدید "مجمع گفتگوی همکاری آسیا" عهده دار می‌شویم. جمهوری اسلامی ایران مصمم است در دوره ریاست خود، در هماهنگی نزدیک با اعضا و دبیرخانه، مشارکت حداکثری در مجمع داشته باشد. لازم است به صورت جمعی بر اجرای نقشه راه خصوصا فعالیت‌های ذیل شش رکن همکاری آن، متمرکز شویم. دبیر کل محترم اخیرا در خصوص برخی تدابیر و فعالیت‌های پیش رو، در تهران با من و همکارانم رایزنی‌هایی داشتند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس، در خصوص راه‌های تقویت مجمع گفتگوی همکاری آسیا با اعضا تبادل نظر مستمر خواهد داشت. به زودی اطلاعات بیشتری در خصوص برخی فعالیت‌های پیشنهادی در دوره ریاست خود با اعضا به اشتراک گذاشته خواهد شد.

همکاران عزیز، افتخار این را خواهم داشت که "میزبان شما در نوزدهمین اجلاس وزرای مجمع گفتگوی همکاری آسیا" در تهران باشم. همچنین در نظر داریم به عنوان رئیس، حامی یا حامی مشترک برخی از رویداد‌ها و فعالیت‌ها در راستای اجرای نقشه راه و چشم انداز مجمع باشیم. بنابر رویه معمول در مجمع، "یک آسیای پیوسته‌تر و توانمندتر از طریق فناوری‌های جدید و درحال ظهور" را به عنوان موضوع دوره ریاست خود برگزیده‌ایم. سند مفهومی این شعار به زودی و از طریق دبیرخانه میان اعضا توزیع خواهد شد.

در پایان، لازم است میزبانی عالی دولت کویت از "دبیرخانه مجمع گفتگوی همکاری آسیا" را یادآور شوم. همکاران من اخیرا رایزنی با برخی مقامات کویتی در خصوص راه‌های تقویت بیشتر دبیرخانه را آغاز کرده‌اند.

از توجه شما سپاسگزارم.
 
short_url/vdchkznzq23nimd.tft2.html
bayanema.ir/vdchkznzq23nimd.tft2.html
تگ ها
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین