تاریخ انتشار : ۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۱۷
جالب است ۰
سامانتا پاور رئیس «آژانس توسعه بین‌المللی» آمریکا و نماینده پیشین این کشور در سازمان ملل برای اعلام حمایت واشنگتن از ایروان، وارد ارمنستان شد.
به گزارش بیان ما؛  در شرایطی که تنش‌ها بین ایروان و مسکو بر سر مسائلی از قبیل وضعیت قره باغ کوهستانی خبرساز شده، یک مقام ارشد آمریکایی به ارمنستان سفر کرده است.
رسانه‌های ارمنستانی از قبیل وبگاه «نیوز اِی اِم» روز دوشنبه (امروز) خبر دادند که سامانتا پاور  رئیس «آژانس توسعه بین‌المللی» برای اعلام حمایت واشنگتن از ایروان، وارد ارمنستان شد.
طبق گزارش‌ها، سفارت آمریکا در ارمنستان اعلام کرد که سفر سامانتا پاور برای تاکید دوباره آمریکا بر «حمایت از حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و دموکراسی ارمنستان و رسیدگی به نیازهای بشردوستانه ناشی از خشونت اخیر در قره باغ» این سفر را انجام داده است.
«یوری کیم» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا به همراه سامانتا پاور در سفر به ارمنستان حضور دارد.
خانم پاور در دولت دموکرات باراک اوباما که جو بایدن معاون رئیس‌جمهور بود، منصب سفارت آمریکا در سازمان ملل را در اختیار داشت.
سفارت واشنگتن در ایروان در توضیح این سفر افزود: «ایالات متحده همچنان به حمایت از ارمنستان ادامه می‌دهد تا این کشور به صلحی با عزت و بادوام در منطقه دست یابد. ایالات متحده به شدت نگران گزارش‌های مربوط به شرایط بشردوستانه در قره‌باغ است و خواستار دسترسی بدون مانع سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی و مراودات تجاری است».
آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا که به «اداره توسعه بین‌المللی» هم شهرت دارد، یک نهاد زیرمجموعه دولت این کشور است و در زمینه ارائه کمک‌های خارجی واشنگتن فعالیت دارد.
سفر مقام‌های ارشد دولت بایدن به ارمنستان در حالی انجام شده که تنش‌های اخیر ایروان با مسکو بر سر وضعیت منطقه قره باغ کوهستانی شدت گرفته است.
نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان روز گذشته در اظهاراتی که واکنش سخنگوی کاخ کرملین را به دنبال داشت، از مواضع روسیه انتقاد کرد.
نخست‌وزیر ارمنستان خواستار تغییر مواضع کشورش در قبال روسیه شد و همکاری نظامی-سیاسی با مسکو را برای حفظ منافع ایروان، «ناکافی» خواند.
سخنگوی کرملین در واکنش به این سخنان پاشینیان تصریح کرد که روسیه همچنان ارمنستان را متحد خود می‌داند و به گفت‌وگو با این کشور در سطوح مختلف ادامه خواهد داد.
پسکوف افزود: «ما شدت احساسی این لحظه را درک می‌کنیم اما قاطعانه با تلاش برای مقصر جلوه دادن طرف روسیه به ویژه حافظان صلح روسیه که مطابق با دستوراتی که به آن‌ها محول شده بود، وظایفشان را انجام می‌دهند، مخالفیم».
تنش‌های اخیر در روابط ایروان و مسکو در شرایطی شدت گرفته که چندی قبل، ارمنستان در یک اقدام خبرساز، میزبان یک رزمایش نظامی مشترک با نیروهای آمریکایی بود.
  short_url/vdcf0ydyvw6d0va.igiw.html
bayanema.ir/vdcf0ydyvw6d0va.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین