تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰
جالب است ۰
وزیر دفاع دراجلاس وزرای دفاع اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی هرگاه فرصتی بیابند از تروریسم به عنوان ابزاری جهت اعمال نفوذ استفاده می کنند.
آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال فرصتی برای اعمال نفوذ
به گزارش بیان ما، امیر سرتیپ حاتمی در اجلاس وزرای دفاع اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند گفت: رویدادها و تحولات امنیتی چند دهه اخیر یک نکته مهم را به جهانیان تذکر می دهد؛  اینکه چقدر جهان نیازمند یک بازمهندسی جدید در نظم جهانی براساس عناصر نوظهور قدرت و رهایی از بند قطب بندی های مرسوم است. اتفاقات تلخ دهه اخیر به ما اثبات کرده است که الگوها و مدل های تجویز شده قدرت های هژمون، دستاوردی جز خشونت، افراط­ گرایی، تروریسم، کشتار، اختلافات مرزی، جنگ، ناامنی و ویرانی به همراه نداشته است.
وزیر دفاع ادامه داد: جهان در سال های اخیر به وضوح دید  که با آمدن حاکمان نالایق، ناشی، سرکش و نفرت پراکن بر مسند قدرت، به ویژه در کشورهای بزرگ و تاثیرگذار، چگونه جهان می تواند خطرناک تر شده و در آستانه پاندمی ناامنی قرار گیرد. لغو یک طرفه معاهدات بین المللی، پشت پا زدن به معاهدات اساسی جامعه بشری مانند آینده کره زمین و محیط زیست انسان ها به بهانه اقتصادی نبودن آن، خروج از معاهدات امنیت ساز به بهانه هزینه بردار بودن آنها، حمله به سازمان ملل و  بهداشت جهانی به بهانه هماهنگ نبودن با آنان و خروج از معاهده ۱+۵ با جمهوری اسلامی ایران که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود، برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران، مهم ترین شاهد مثال­هایی هستند که دیگر نمی توان به قدرت های بزرگ و مسئولیت پذیری ها و تعهدات آنان اعتماد کرد.
امیر سرتیپ حاتمی گفت: فجیع ترین اقدام و شنیع ترین عمل آنها ترور ناجوانمردانه قهرمان ملی و بین المللی مبارزه با تروریسم؛ سپهبد شهید قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی مهندس قهرمان ملت عراق و همراهانشان و شهیدِ دانشمند دکتر فخری زاده بود. این بانیان تروریسم دولتی نشان دادند نه تنها قابل اعتماد نیستند، بلکه به آرمان های بلند بشری همانند مبارزه با تروریسم و نجات مردم ستم دیده  نیز خیانت می کنند. البته همه جهان دیدند که مردم قدرشناس ایران، عراق و سوریه و بسیاری از ملتها تشییع باشکوه و به یادماندنی قرن را برای کسانی که به خاطر آنان جان خود را فدا کرده بودند، انجام دادند.
وزیر دفاع  با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، اقیانوس هند را دروازه ارتباط با جهان خارج خود از طریق دریا و کشورهای حاشیه آن را لایق برخورداری عادلانه از همه نعمت های این اقیانوس پهناور از جمله امنیت و پیشرفت  می داند افزود:  ایران به دلیل موقعیت کم نظیر ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک خود، محل عملی تلاقی نظریه های مختلف ژئوپلتیک اعم از هارتلند و ریملند و نظریه برتری دریایی است. از این رو ایران از طریق سواحل طولانی با خلیج فارس، دریای عمان و اشراف بر تنگه استراتژیک هرمز، موقعیت ممتازی در اقیانوس هند و این پهنه بزرگ آبی از جهت اتصال به قفقاز، اروپا و غرب آسیا داراست که مایل است در برنامه پیشرفت و تعالی و امنیت خود و منطقه استفاده نماید و آن را وسیله ای برای موفقیت و پیشرفت سایر کشورها  قرار دهد از این رو معتقد هستیم این منطقه می بایست با استانداردهای بالا و پیشرفته امنیتی بومی اداره و مدیریت شود و ارائه ابتکار صلح هرمز توسط جمهوری اسلامی ایران در همین چارچوب بوده است.
امیر حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از نظامی شدن این منطقه استقبال نمی کند و از رقابت های غیرسازنده تسلیحاتی و انباشت تسلیحات و تبدیل شدن منطقه به زرادخانه تسلیحاتی نگران است گفت:  این اتفاق را ناشی از نقشه بدخواهانه و شوم برخی از قدرت های استعمارگر فرامنطقه ای با هدف فروش سلاح بیشتر و رونق دادن به اقتصاد خود، عقب نگه داشتن کشورهای این مناطق از پیشرفت های داخلی و هزینه کردن منابع محدود این کشورها در امور نظامی و تأمین منافع خود با مشغول سازی این منطقه با یکدیگر  می دانیم لذا نیازمند هوشیاری بیش از پیش کشورهای منطقه است.
وزیر دفاع خاطر نشان ساخت: معتقدیم اقیانوس هند دارای ظرفیت بالقوه بالایی برای صلح سازی جهانی است که می تواند به عنوان  «منطقه الگو» برای جهان معرفی شود. این خواسته در پرتو همکاری، تعهد، ابتکار، عقلانیت و شجاعت در اقدام میسر است.
امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آنچه که امروز برای این منطقه حائز اهمیت است، امنیت و پیشرفت همه جانبه مبتنی بر ظرفیت ها، قابلیت ها و توانمندی های بومی است که می بایست  با مشارکت همه کشورهای منطقه شکوفا شود. البته جای نقد جدی است که با وجود این اقیانوس بزرگ و پهناور و پرخیر و برکت، برخی از کشورهای ساحلی آن در فقر باشند و این امر موجب ناامنی در این منطقه شود زیرا تردیدی در ارتباط توسعه و امنیت نداریم. لازمه این امر، استفاده از ظرفیت تمدن ساز کشورهای ساحلی با تمدنی غنی و کشورهای ثروتمند این منطقه برای مدیریت و رفع این مشکلات است که نیازمند مطالعات جامعه شناختی، اقتصادی و فرهنگی در این منطقه در کنار آینده پژوهی بحران ها، آسیب ها و تهدیدات پیش روی این منطقه است که شکل دادن و پیگیری آن در کنار موضوعات امنیتی و دفاعی ضروری است.
وزیر دفاع با بیان اینکه نباید به تحولات امنیتی این منطقه و کشورهای حاشیه این اقیانوس بی تفاوت بود  گفت: ناامنی در یک منطقه، امنیت مناطق پیرامونی و حتی دوردست را نیز متاثر می سازد. نمونه مهم آن محاصره دریایی یمن به عنوان مصداق تروریسم دریایی است که باعث شده است دارو، مواد غذایی به مردم بیگناه یمن نرسد و ما در قرن ۲۱ شاهد فاجعه بشری مهلک در آنجا باشیم. از اینکه این ظلم و ستم بی پایان به مردم مظلوم یمن مورد تایید برخی از مجامع بین المللی قرار می گیرد و این جنایات با تمسک به قطعنامه شورای امنیت که باید حافظ و ضامن صلح و امنیت جهانی باشد، انجام می گیرد و برخی قدرتهای بزرگ مبتنی بر منافع مادی حاصل از فروش تسلیحات چشم بر آن می بندند، تاسف بار است و تاریخ آن را هرگز فراموش نخواهد کرد.
امیر حاتمی تأکید کرد: وظیفه همه ما علاوه بر محکوم کردن اینگونه جنایات، پایان دادن به این محاصره در اولین فرصت و رساندن کمک های بشردوستانه به مردم این کشور است. انتظار می رود این موضوع در کنار سایر اهداف مثبت و بلند این اجلاس و اتحادیه مورد تأکید و پیگیری قرار گیرد.
وزیر دفاع خاطر نشان ساخت: تجربه جمهوری اسلامی ایران در سال های مبارزه با تروریسم، حکایت از آن دارد که تروریسم همانند بیماری مسری است که هرجا زمینه ببیند  در آنجا رشد و نمو می کند به ویژه قدرت هایی همانند آمریکا و رژیم صهیونیستی هرگاه فرصتی بیابند از آن به عنوان ابزاری جهت اعمال نفوذ و اراده استفاده نمایند. ضمن هشدار به گسترش تروریسم در این منطقه و لزوم آینده پژوهی این نوع بحران ها، آمادگی خود را برای انتقال تجربه و دانش مان به کشورهای حاشیه اقیانوس هند اعلام می نماییم.
امیر حاتمی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای بهره مندی و برخورداری  بیشتر از ظرفیت دریاهای خود و ایجاد امنیت در منطقه خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، توسعه صنعت دریایی را در اولویت های برنامه های توسعه ای کشور قرار داده است علاوه بر آن سرمایه گذاری گسترده ای برای سواحل حاشیه دریاهای خود  به ویژه مکران و چابهار انجام داده است از طرفی تلاش دارد ظرفیت این منطقه را به دریای خزر پیوند زده و به رونق این منطقه نیز کمک نماید. در این مسیر، از تجربه و سرمایه گذاری  کشورها برای هم افزایی این ظرفیت ها استقبال می نماید. در پایان آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت فعال در خصوص موضوعات اقیانوس هند را اعلام می نمایم. short_url/vdcgwu93.ak9tu4prra.html
bayanema.ir/vdcgwu93.ak9tu4prra.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما