تاریخ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۱
جالب است ۰
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به نقش آمریکا در بحران های اقتصادی لبنان، گفت: اسناد جدید نقش دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در جذب سرکردگان «داعش» در زندان‌های عراق و آزادسازی آنها از زندان‌ها را آشکار می‌کند.
برخی طرف‌های خارجی دنبال شعله‌ور کردن جنگ داخلی در لبنان هستند/نقش آمریکا در بحران اقتصادی لبنان
به گزارش بیان ما؛ سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان 28 اسفندماه در ابتدای سخنانش درگذشت شیخ «احمد الزین»، از علمای برجسته اهل سنت لبنان و رئیس هیأت امنای جمعیت علمای مسلمان لبنان و «انیس نقاش»، از چهره‌های سرشناس مقاومت و تحلیلگر برجسته لبنانی را به خانواده این دو شخصیت برجسته لبنانی تسلیت گفت.

سید حسن نصرالله تاکید کرد که به دلیل تحولات اخیر و تنش‌ها و خطرات موجود در لبنان سخنان امشب  خود را به مسائل داخلی کشور اختصاص خواهد داد.

دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی که  به مناسبت میلاد امام حسین(ع) و روز جانباز ایراد می‌کرد، گفت: هر روز که می‌گذرد، واقعیت گروه‌های مسلح تروریستی تکفیری و هویت اداره کننده و حامی آنها بیش از پیش مشخص می‌شود.

نقش دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در جذب سرکردگان «داعش»

سید حسن نصرالله تصریح کرد اسناد جدید نقش دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در جذب سرکردگان «داعش» در زندان‌های عراق و آزاد سازی آنها از زندان‌ها را آشکار می‌کند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: ما در برابر گروه‌های تروریستی هستیم که تشکیل، اداره، حمایت و تسلیح آنها از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا صورت می‌گیرد.

لبنان در دل یک بحران واقعی اقتصادی و سیاسی قرار دارد

وی با اشاره به تحولات داخلی و بحران اقتصادی این کشور گفت: لبنان در دل یک بحران واقعی ملی بزرگ اقتصادی و معیشتی و مالی و همچنین سیاسی قرار دارد.

سیدحسن نصرالله افزود:  هنگامی که اوضاع و شرایط مان را بررسی و مقایسه می‌کنیم، نباید لزوم تعامل خردمندانه و مسئولانه و حکیمانه با آن را فراموش کنیم.

برخی طرف‌های خارجی دنبال شعله‌ور کردن جنگ داخلی در لبنان هستند
دبیرکل حزب الله لبنان با تأکید بر اینکه کسانی در تلاش برای برافروختن آتش جنگ داخلی در لبنان هستند و هنگامی که در برابر مقاومت لبنان درمانده می شوند، ممکن است، به گزینه جنگ داخلی روی بیاورند، تصریح کرد: برخی طرف‌های خارجی و داخلی اوضاع را به سمت جنگ داخلی سوق می دهند و به دنبال سوخت برای شعله ور کردن این آتش هستند.
 
نقش آمریکا در بحران اقتصادی لبنان
 
وی، از مهمترین دلایل بحران لبنان را سیاست‌های اقتصادی، مالی و سیاست استقراض، سود بانکی، فساد، انفجار بندر بیروت و بحران‌ها دانست و گفت: فشارهای آمریکا بر لبنان و ترساندن برای روی آوردن به برخی از گزینه‌های خاص اقتصادی، اصلی مهم در این بحران است.
 
سیدحسن نصرالله با بیان اینکه باید تمام این دلایل و علت ‌را مورد بررسی قرار داد، وگرنه امکان دستیابی به راه حل وجود ندارد، تصریح کرد: وضعیت کنونی حاصل و نتیجه ده‌ها سال گذشته است و نمی‌توان آن را با یک یا دو سال درمان کرد.
 
با دولت تکنو- سیاسی موافقیم
 
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه ما با یک وضعیت همه گیر مواجه و نیازمند اصلاح در ساختار اداری و مالی و از بین بردن برخی شکاف‌های موجود در نظام سیاسی هستیم، گفت: اگر «سعد الحریری» و «میشل عون» درباره دولت شایسته سالار غیر حزبی (تکنو سیاسی) به توافق برسند، ما با آن موافق هستیم.

آمریکا می‌خواهد لبنان بخشی از محور آمریکایی-اسرائیلی باشد
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید حسن نصرالله با اشاره به رویکرد نگاه به شرق و با بیان اینکه در لبنان هستند، کسانی که از رویکرد لبنان به سمت چین از بیم آمریکا نگران هستند تصریح کرد: آمریکایی‌ها می خواهند، لبنان همانند آنچه در قبال کشورهای عربی اتفاق افتاد، در محور آمریکا- اسرائیل باشند.
 
وی با اشاره به شرایط صندوق بین المللی پول این سؤال را مطرح کرد که آیا ملت لبنان می‌توانند، پیامدهای پذیرش و اجرای شرایط صندوق بین‌المللی پول و لغو سوبسید از مواد اساسی را تحمل کنند؟ آیا دولت تکنوکرات تحمل تصمیمات سرنوشت ساز بزرگ را دارد؟
 
درخواست نصرالله از حریری برای صرف نظر کردن از تشکیل دولت تکنوکرات
 
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به بن بست تشکیل دولت جدید در لبنان به سعدالحریری نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید این کشور توصیه کرد که دولتی تشکیل دهد که توان و قدرت تحمل بار سنگین مشکلات را داشته باشد، چون به تنهایی نمی‌تواند، این بار سنگین را به بار بکشد.
 
وی همچنین از حریری خواست که در تصمیم تشکیل دولت فن سالار تجدید نظر کند و به جای آن به تشکیل دولت تکنو – سیاسی روی آورد و نخست وزیر مکلف دولتی تشکیل دهد که نیروهای سیاسی مسئولیت پذیر را دربرگیرد و هرکس که از مسئولیت شانه خالی کند، محاکمه شود.
 
نصرالله با تاکید بر اینکه در صورت تشکیل دولت تکنوکرات، این دولت پایدار نخواهد ماند و نمی‌تواند، مسئولیت بحران در کشور را برعهده گیرد، از تمام نیروها و جریان‌های  سیاسی کشور دعوت کرد که توان و قدرت داخلی و مناسبات خارجی خود را برای حل بحران لبنان به خدمت بگیرند.
 
پیشنهاد ایران برای فروش مشتقات نفتی به لبنان

دبیرکل حزب الله با اشاره به اینکه پیشنهاد ایران مبنی بر خرید مشتقات نفتی از این کشور به قوت خود باقی است و اجرای پیشنهاد ایران، از سوی دولت لبنان و براساس قوانین آن صورت می گیرد، افزود: اگر بحران سازی در پرونده تشکیل دولت ادامه یابد، اولین راهکار ادامه به کار دولت کنونی خواهد بود.
وی با بیان اینکه، رئیس بانک مرکزی لبنان مسئولیت بزرگی در حفظ ارزش پول ملی لبنان دارد، خطاب به وی گفت که مسئولیت شما حمایت و حفظ ارزش پول ملی است و شما توانایی این را دارید، مسئولیت شما تثبیت قیمت دلار و جلوگیری از افزایش قیمت مجدد آن است.
 
اعتراض‌های خیابانی کمکی به حل بحران نمی‌کند
 
دبیرکل حزب الله لبنان درباره اعتراض های خیابانی این کشور و بستن راه‌ها و خیابان‌ها و با تاکید بر اینکه اینگونه اقدامات کمکی به حل بحران نمی‌کند و راه‌های دیگری برای بیان اعتراض‌ها وجود دارد، گفت: بستن راه‌ها و خیابان‌ها گرسنگی مردم را بیشتر می‌کند و به کشته شدن بی‌گناهان منتهی می‌شود و کشور را تا مرز درگیری و کشتار داخلی سوق می‌دهد. short_url/vdcbggb0.rhbwwpiuur.html
bayanema.ir/vdcbggb0.rhbwwpiuur.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما