تاریخ انتشار : ۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۳
جالب است ۰
رئیس جمهور در گفتگو با همتای چینی خود، روابط دو کشور را راهبردی خواند و ابراز امیدواری کرد این روابط و همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای در همه زمینه‌ها بیش از پیش توسعه یابد.
تاکید روحانی بر ضرورت توسعه روابط ایران و چین در همه زمینه‌ها
به گزارش بیان ما؛  حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز دوشنبه در گفت‌و‌گوی تلفنی با رئیس‌جمهوری چین، با اشاره به جایگاه راهبردی و نگاه بلندمدت جمهوری اسلامی ایران به تقویت شراکت همه‌جانبه با چین به عنوان یکی از قدرت‌های جهانی فارغ از تحولات بین المللی، تسریع در عملیاتی شدن مفاد توافقات دو کشور را مورد تاکید قرار داد.
وی با اشاره به روابط رو به رشد تهران – پکن در طول 50 سال گذشته و استقبال از امضای برنامه همکاری جامع ایران و چین برای آینده، روابط دو کشور را راهبردی خواند و ابراز امیدواری کرد این روابط و همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای در همه زمینه‌ها بیش از پیش توسعه یابد.
رئیس‌جمهور در ادامه با اعلام آمادگی ایران برای ارتقای همکاری‌های مشترک اقتصادی با چین در منطقه غرب آسیا، توسعه این همکاری‌ها را موجب تقویت بیش از پیش روابط دو کشور بویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری از جمله افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به چین و تسهیل حضور شرکت‌های چینی در ایران در حوزه‌های مورد علاقه دانست.
روحانی با اشاره به ارائه طرح صلح هرمز از سوی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل درخصوص همکاری بین کشورهای منطقه، اظهار داشت: ایران آمادگی دارد درخصوص ارتقاء همکاری چین با منطقه غرب آسیا با موضوعات مختلف از جمله حل مسئله فلسطین همکاری کند و در این رابطه طرح امید می‌تواند مبنای تعامل دو طرف باشد.
وی در ادامه با قدردانی از مواضع اصولی و حمایت‌های چین در موضوع برجام از جمله در مذاکرات اخیر وین، با اشاره به ضرورت لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران و همچنین تسریع در تکمیل رآکتور اراک وفق برجام، ضرورت همکاری نزدیک دو کشور در موضوعات بین المللی برای مقابله با جنگ سرد و ائتلاف‌سازی آمریکا و متحدان غربی آن علیه کشورهای مستقل از جمله ایران و چین را مورد تاکید قرار داد.
رئیس‌جمهور همچنین با قدردانی از کمک‌های چین به کشورمان در زمینه مقابله با بیماری کرونا از جمله در زمینه تامین واکسن ، ابزار امیدواری کرد با استمرار همکاری‌های دو کشور در این زمینه، برای تامین واکسن مورد نیاز ایران اقدامات لازم تسریع شود.
"شی جین پینگ" رئیس‌جمهور چین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، روابط با ایران را راهبردی و در همه زمینه‌ها رو به توسعه خواند و بر تلاش برای اجرایی و عملیاتی شدن توافقات دو کشور در اسرع وقت تاکید کرد.
وی با اشاره به همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور، تاکید کرد ایران و چین می‌توانند با اشتراک مواضع خود در حل مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی نقش تاثیرگذاری ایفا کنند.
رئیس‌جمهور چین با اشاره به انجام مذاکرات برجام در وین با تاکید بر اینکه پکن همواره از برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین المللی و اجرای کامل آن حمایت کرده و خواهد کرد، اظهار داشت: آمریکا نمی‌تواند هر زمان که خواست از برجام خارج و یا دوباره به آن بازگردد، لغو همه‌ تحریم‌ها علیه ایران برای بازگشت آمریکا به برجام ضروری است.
شی جین پینگ درخصوص همکاری ایران و چین در زمینه مقابله با کرونا از جمله تامین واکسن کرونا، تاکید کرد: نیاز فوری ایران به واکسن را درک می‌کنیم و به تعهدات خود برای تامین واکسن مورد نیاز ایران عمل خواهیم کرد.
وی همچنین با اشاره به همکاری این کشور با ایران در زمینه ساخت راکتور اراک وفق برجام، گفت: به تعهد خود در این زمینه و تسریع در انجام کار پایبند هستیم.
رئیس‌جمهور چین همچنین با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، بر تلاش جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به کشتار مردم فلسطین تاکید کرد و گفت: ایران و چین می‌توانند با همکاری خود نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.
  short_url/vdciz5ay.t1a5p2bcct.html
bayanema.ir/vdciz5ay.t1a5p2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما