تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۵
جالب است ۰
استحصال آب باران از سطوح آبگیر برای تولید آب دی‌یونیزه یکی از اولویت‌هایی است که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط دانشگاه تربیت مدرس عملیاتی می‌شود.
تبدیل آب باران به دی‌یونیزه عملیاتی می‌شود
به گزارش بیان ما؛ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حجم قابل توجهی از بارش باران در بخش شمال کشور اتفاق می‌افتد. باران در این مناطق به دلیل داشتن هوای پاک، از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. با این‌حال متاسفانه این منابع طبیعی آب شیرین در نهایت از طریق روان‌آب‌ها و شیروانی‌های ساختمان‌ها وارد دریا شده و تبدیل به آب شور می‌شود.

این موضوع کارگروه تخصصی توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را به تکاپوی اجرای طرحی برای استحصال آب باران از سطوح آبگیر برای تولید آب دی‌یونیزه انداخت. کاری که به همت دانشگاه تربیت مدرس و با حمایت معاونت علمی و فناوری در حال اجرا است.

طرح استحصال آب باران از سطوح آبگیر برای تولید آب دی‌یونیزه با هدف «استفاده بهینه از آب باران»، «کاهش هزینه‌های صرف شده برای تولید آب دی‌یونیزه»، «کاهش قیمت نهایی محصول» و کم کردن هدر رفت آب شهری» اجرایی شده است تا با جمع‌آوری آب باران از سطوح باران‌گیر و تصفیه آن به کمک فیلتر‌های مختلف، محصولاتی تولید شود که نقشی موثر در بهینه‌سازی مصرف آب و انرژی داشته باشند.

از طرف دیگر با ساخت پکیج‌های تولید آب دی‌یونیزه برای استفاده آن در آزمایشگاه‌ها و مراکز مرتبط شرایطی فراهم می‌شود که بخش صنعتی و آزمایشگاهی بتوانند به صورت خودکفا آب مورد نیاز خود را با کیفیت بالا و هزینه کم تولید کنند.

مرحله به مرحله تا استحصال آب سالم

در این طرح ابتدا آب باران جاری شده از سطوح باران‌گیر با نصب ناودان‌ها و تاسیسات مربوطه در داخل مخازن پلی‌اتیلنی ذخیره‌سازی می‌شود، سپس ذرات معلق موجود در آن با استفاده از فیلتر شنی و پلی‌پروپیلنی حذف می‌شود.

در مرحله بعدی با استفاده از لامپ فرابنفش گندزدایی شده و در مرحله آخر با استفاده از فیلتر پلی‌پروپیلنی ۵ میکرون، فیلتر پلی‌پروپیلنی ۱ میکرون، فیلتر‌های کربنی و فیلتر‌های رزینی هدایت الکتریکی به کمتر ۱ میکروزیمنس رسانده می‌شود. در نهایت آب دی‌یونیزه در بسته‌بندی‌های استاندارد در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

این طرح مزایایی، چون «استفاده و بهره‌برداری از منابع آب ارزان و پاک و کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی»، «تولید آب دی‌یونیزه با کیفیت بالاتر و قیمت ارزان‌تر نسبت به محصولات مشابه در بازار» و «انجام عمل تصفیه و تولید آب دی‌یونیزه بدون هدر رفت آب، راه‌اندازی خط تولید آب دی‌یونیزه با کیفیت بسیار بالاتر از نمونه ها‌ی موجود در بازار با استفاده از پکیج تصفیه آب باران طراحی شده» دارد. short_url/vdci3yay.t1awz2bcct.html
bayanema.ir/vdci3yay.t1awz2bcct.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین