تاریخ انتشار : ۳ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۰
جالب است ۰
وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا نوشت که دولت افغانستان ممکن است ۶ ماه پس از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان سقوط کند.
دولت افغانستان ممکن است ۶ ماه پس از خروج نظامی آمریکا سقوط کند
به گزارش بیان ما؛ در پی سقوط سریالی ده‌ها شهرستان در هفته‌های اخیر توسط طالبان، مقامات اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی وضعیت امنیتی افغانستان اظهارکردند که دولت افغانستان ممکن است 6 ماه پس از خروج کامل نظامیان آمریکایی و ناتو از این کشور سقوط کند.
«وال‌استریت ژورنال» نوشت که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا پس از تصرف ده‌ها شهرستان و محاصره شهرهای بزرگ توسط طالبان در هفته گذشته ارزیابی‌های «خوشبینانه‌تر» خود را در گذشته اصلاح کردند. پیش از این ارزیابی شده بود که دولت اشرف غنی ممکن است تا دو سال پس از خروج نیروهای خارجی دوام بیاورد.
براساس ارزیابی جدید، دولت افغانستان و پایتخت این کشور کابل، ممکن است بین 6 تا 12 ماه پس از تکمیل روند خروج نظامیان آمریکایی و ناتو سقوط کند.
این نشریه آمریکایی با اشاره به تسلیم گروهی نیروهای امنیتی به طالبان نوشت که بیشتر این نیروها ماه‌ها حقوق دریافت نکرده بودند و به ازای تضمین عبور امن توسط طالبان، خودروهای زرهی و انبارهای تسلیحاتی، از جمله توپ‌خانه، خمپاره و مسلسل‌های سنگین را به این گروه سپردند.
وال‌استریت ژورنال افزود برخی از مقامات غربی بر این باور هستند که دولت افغانستان ممکن است تنها 3 ماه پس از خروج نیروهای خارجی سقوط کند.
این درحالی است که «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید به رسانه‌ها می‌گوید که آمریکا با خروج نظامیانش از افغانستان، آن‌ها را از خطر افزایش حملات و هدف قرار گرفتن توسط طالبان در امان نگه داشته است.
وی با اظهار اینکه از زمان امضای توافقنامه با طالبان، حملات علیه نظامیان آمریکایی افزایش نیافته است، افزود: ما ارزیابی می‌کنیم که اگر شروع به خروج نیروهایمان نمی‌کردیم، پس از اول ماه می خشونت‌ها علیه ما افزایش می‌یافت، زیرا این همان چیزی بود که طالبان بوضوح اظهار می‌کرد.
  short_url/vdcbz9bz.rhb0fpiuur.html
bayanema.ir/vdcbz9bz.rhb0fpiuur.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما