تاریخ انتشار : ۹ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۵
جالب است ۰
رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی درباره تفاوت قرارداد کار با قرارداد پیمانکاری توضیحاتی داد.
تفاوت قرارداد کار با قرارداد پیمانکاری در چیست؟
به گزارش بیان ما؛   علی دهقان‌کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران  درباره تفاوت قراردادکار و قرارداد پیمانکاری، اظهار کرد: کارگر شخصی حقیقی است در حالی که پیمانکار ممکن است حقیقی یا حقوقی باشد.
رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی ادامه داد: موضوع قرارداد پیمانکاری محصول و نتیجه کار است در حالی که موضوع قرارداد کار در اختیار قراردادن نیروی کار برای کارفرما است و پیمانکار مشتریان متعهد دارد ولی کارگر معمولا با یک کارفرما کار می‌کند.
وی تصریح کرد: مزد پیمانکار بر حسب نتیجه کار است اما دستمزد کارگر برحسب زمان انجام کار است و پیمانکار اختیار جذب نیرو دارد ولی کارگر شخصا کار را انجام می‌دهد که در بحث ابزار کار نیز وسایل کار متعلق به پیمانکار بوده اما کارگر با ابزار کار، کارفرما کار می‌کند.
وی افزود: در قرارداد کار، کارگر مستقیما به دستور کارفرما کار می‌کند و پرداخت همه مزایای کارگری بر عهده کارفرما است ولی در قرارداد پیمانکاری بخشی از کار به پیمانکار واگذار می‌شود و کارفرما هیچ مسئولیتی در قبال پرسنل پیمانکار ندارد.
رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی ادامه داد: در قرارداد پیمانکاری قید شده است که کارفرما ۵ درصد از قرارداد به علاوه قصد آخر را نزد خود نگه دارد چرا که در صورت فرار پیمانکار، کارفرما بتواند دستمزد و بیمه کارگر را پرداخت کند.
دهقان‌کیا گفت: در قرارداد پیمانکاری ارتباط کارفرما با انواع پرداخت‌های مالیاتی،ارتباط با پرسنل کاری و... کمتر می‌شود و کارفرما موظف است که درصدی را به عنوان سود برای پیمانکار در نظر بگیرد.
  short_url/vdcdjs05.yt05n6a22y.html
bayanema.ir/vdcdjs05.yt05n6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما