کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

معاون اول رئیس‌جمهور:

توجه به تأمین واکسن از طریق واردات و تولید داخل ضروری است

22 مرداد 1400 ساعت 11:21

معاون اول رئیس‌جمهور به جمعیت هلال احمر مأموریت داد با جدیت موضوع واردات واکسن کرونا را دنبال کند.


به گزارش بیان ما؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه مربوط به تأمین واکسن کرونا، تأکید کرد: اولویت اول و اصلی امروز کشور کرونا و تسریع در روند واکسیناسیون مردم است که تحقق این هدف با تأمین واکسن مورد نیاز از طرق تقویت تولید داخل و افزایش واردات با جدیت پیگیری می‌شود.

وی، واردات ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان شهریور را اولویت بعدی برای استمرار واکسیناسیون در کشور دانست و به مسئولین ذیربط از وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، جمعیت هلال احمر و وزارت امور خارجه مأموریت داد با جدیت موضوع واردات واکسن کرونا را دنبال کنند تا همزمان با سرعت گرفتن تولید واکسن داخلی، شاهد واکسیناسیون هرچه سریع‌تر گروه‌های هدف و قطع زنجیره انتقال بیماری باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم مقابله با بیماری کرونا و ضرورت تأمین واکسن و داروهای مورد نیاز مردم از هر طریق ممکن، خواستار اتخاذ راهکارها و تدابیر لازم برای برون‌رفت از وضعیت موجود و فروکش کردن شدت بیماری کرونا در کشور شد.

مخبر در ادامه بر لزوم حمایت از کادر درمان و دست‌اندرکاران بیمارستان‌ها برای کنترل موج فعلی کرونا تأکید کرد و از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست تدابیر و تصمیمات لازم را برای پرداخت مطالبات معوق کادر درمان و پرسنل بیمارستان‌ها اتخاذ کنند تا با ایجاد انگیزه و روحیه مضاعف در این عزیزان، شاهد بهبود روند رسیدگی به بیماران باشیم.

وی با اشاره به گزارش معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در خصوص اقدامات و پیگیری‌های این وزارتخانه برای واردات واکسن از هر کشوری که ممکن بوده، از تلاش‌های صورت گرفته توسط وزارت امور خارجه قدردانی کرد و گفت: انصافاً سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای تأمین کننده واکسن به صورت مجدانه و دلسوزانه پیگیری کرده‌اند که جا دارد از آنها قدردانی شود.

معاون اول رئیس‌جمهور گزارش ارائه شده در خصوص روند اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به اثرات مفید این طرح، بر لزوم پیگیری و اجرای آن با جدیت هرچه بیشتر تأکید کرد.

در این جلسه که معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس جمعیت هلال احمر و معاونین بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های ذیربط نیز حضور داشتند، رئیسی معاون درمان وزارت بهداشت، گزارشی از وضعیت کلی کشور در رابطه با شیوع کرونا ارائه کرد و گفت: مهار شدت بیماری کرونا نیازمند مداخله جدی و مؤثر است تا بتوانیم هرچه سریع‌تر روند ابتلاء و مرگ و میر را کاهش دهیم.

وی همچنین گزارشی از میزان موجودی واکسن کرونا، برنامه واردات و روند واکسیناسیون در کشور ارائه کرد و پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد با پیگیری‌های وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر، تا پایان مرداد ۱۰ میلیون دوز و تا پایان شهریور ۲۰ میلیون دوز واکسن خریداری و به کشور وارد شود.

در این جلسه، همچنین در خصوص ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اعمال محدودیت‌های بیشتر برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا بحث و بررسی و مقرر شد پیشنهادات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی و تصمیم‌گیری شود.

تأمین منابع مالی لازم برای پرداخت مطالبات کادر درمان و تجهیزات پزشکی نظیر انواع کیت تشخیص کرونا از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

معاون اول رئیس جمهور بر لزوم سرعت بخشیدن به روند تأمین واکسن کرونا از طریق واردات و تولید داخلی تأکید کرد و گفت: استمرار روند فعلی واکسیناسیون نیازمند واردات ۱۰ میلیون دوز واکسن است که باید تا پایان مرداد انجام شود و این روند باید در کنار حمایت از تولید واکسن داخلی و افزایش واردات واکسن مورد نیاز با قوت اجرایی شود.


کد مطلب: 81267

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/81267/توجه-تأمین-واکسن-طریق-واردات-تولید-داخل-ضروری

بيان ما
  https://www.bayanema.ir