کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

آیا هنوز هم در صف دارو هستید؟

24 مرداد 1400 ساعت 9:12

تولیدکننده های داروهای کرونا خواستار هماهنگی میان دستگاه های کشور هستند.


به گزارش بیان ما؛  چند هفته است که آمار و تلفات کرونا در کشور اوج گرفته و متاسفانه وارد پیک پنجم کرونا شده ایم. تمام امید مردم نیز به دارو‌هایی است که تاکنون برای درمان این کشنده‌ترین بیماری قرن، تائید و در دنیا ساخته شده است.
از جمله مهم‌ترین دارو‌هایی که برای درمان این بیماری در جهان شناخته شده، فاویپیراویر (Favipiravir) و رمدسیویر (Remdesivir) است. خوشبختانه حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو دی ماه سال قبل اعلام کرده بود که تمام دارو‌های درمان کرونا در کشور تولید می‌شوند. اما بخشی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید دارو‌های کرونا وارداتی است.
/
چند روزی است که متوجه شدیم مواد اولیه مورد نیاز برای تولید دارو‌های کرونا در گمرک دپو و ترخیص آن‌ها با مشکل مواجه شده است.
برای بررسی این مشکل به گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) سری زدیم تا از نزدیک در جریان مشکلات ترخیص این کالا‌ها باشیم. نشستی با حضور نماینده سازمان غذا و دارو، دادستانی و مسئولان گمرک در حال برگزاری بود.
اقلام موجود در گمرک توسط تولیدکننده‌های داخلی، تولید می‌شوند
محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو ضمن بازدید از گمرک امام خمینی (ره) در پاسخ به علت عدم ترخیص این مواد اولیه مورد نیاز تولید دارو‌های کرونا اظهار کرد: دارو‌هایی که به طور جدی مورد نیاز باشد، پای هواپیما ترخیص می‌شوند. یعنی حداقل اسناد را صادر و با هماهنگی گمرک و بانک مرکزی ترخیص آن‌ها صورت می‌گیرد.
او افزود: اقلامی که اکنون در انبارهاست باید بررسی شود. بخش قابل توجهی که اکنون در گمرک موجود است، تولید کننده داخلی دارد.
شانه ساز ادامه داد: براساس قانون مصوب شورای اسلامی اگر کالایی تولید داخل دارد، واردات آن ممنوع است مگر اینکه تامین کمی و کیفی آن مشکلی داشته باشد. برخی از اقلام موجود حتی ثبت سفارش نشده اند و قرار است که لیست آن‌ها را بگیریم.

 
 
رمدسیویر انبارها، بدون تائید وارد کشور شده است
رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: رمدسیویر موجود در انبار‌ها مورد تائید نبوده و در عین حال وارد کشور شده است. ما اکنون به اندازه سه ماه موجودی در کشور داریم؛ مواد اولیه و داروی ساخته شده. این مواد دارویی که بدون هماهنگی ما حمل شده، تائیدیه ما را نداشته، مشکلاتی داشته که در حال بررسی هستیم.
دادستانی نیز به این موضوع رسیدگی کرده و سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور نیز ضمن بازدید از گمرک امام خمینی (ره) اظهار کرد: عدم ترخیص مواد اولیه تولید دارو‌های کرونا با سوء نیت همراه نیست بلکه صرفا مشکلات اداری وجود دارد.
با معاون فنی گمرک گفت وگو کردیم و درباره آخرین زمان ترخیص این مواد دارویی پرسیدیم.
مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مصوبات اتخاذ شده درباره مواد اولیه مورد نیاز تولید دارو‌های کرونا بیان کرد: بعد از استماع توضیحات مربوط به دستگاه‌های مختلف از جمله بانک مرکزی، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی تصمیمات خوبی اتخاذ شد از جمله اینکه تمامی اقلام و مواد اولیه مرتبط با کرونا ظرف یک روز (۲۳ مرداد ماه) از این انبار‌ها خارج شود.
کالا‌های مربوط به کرونا حق انبار شدن در گمرک را ندارند
او افزود: در خصوص اقلام کرونایی؛ واکسن و تجهیزاتی که صاحبان کالا برای تولید واکسن درخواست می‌کردند به صورت حمل یکسره از پای پرواز نسبت به ترخیص آن‌ها اقدام می‌شد، اما از این پس، اقلام مرتبط با کرونا نباید در انبار تخلیه شود. یعنی تمام صاحبان کالا‌ها مطابق با تسهیلاتی که داده شده باید از پای پرواز نسبت به ترخیص کالا‌های خودشان اقدام کنند.
/
او یادآور شد: مقرر شده که نماینده وزارت بهداشت به صورت دائم در اینجا مستقر شود و در پای پرواز مجوز‌های لازم را صادر کند.
همچنین با چند تولیدکننده دارو‌های کرونا نیز صحبت کردیم. یکی از تولیدکننده‌ها از نحوه ترخیص این مواد اولیه گلایه داشت و اظهار کرد: ترخیص این مواد صورت می‌گیرد، اما این عدم هماهنگی میان دستگاه هاست که علت تعلل در ترخیص کالا‌ها شده است.
یکی دیگر از تولیدکننده‌ها از روند ترخیص راضی بود و علت عدم ترخیص برخی از مواد اولیه را نداشتن مجوز می‌دانست. او مجوز‌های لازم برای واردات و ترخیص این مواد دارویی را داشت و هیچ مشکلی از بابت ترخیص نداشت.
طبق مصوبات دیروز جلسه مسئولان گمرک با نمایندگان وزارت بهداشت قرار بر این شده بود که همان روز تمام مواد اولیه مورد نیاز تولید دارو‌های کرونا که در گمرک امام خمینی (ره) موجود است، ترخیص شوند.
ما همچنان پیگیر مشکلات پیش آمده هستیم و امیدواریم چنین ناهماهنگی و بی نظمی‌هایی که با جان مردم سر و کار دارد و کاملا غیرقابل جبران است، تکرار نشود.
 


کد مطلب: 81387

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/81387/آیا-هنوز-هم-صف-دارو-هستید

بيان ما
  https://www.bayanema.ir