تاریخ انتشار : ۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۳
جالب است ۰
معاون وزیر خارجه اوکراین امروز با طرح ادعایی، مسئله هواپیماربایی از افغانستان و پرواز آن به سمت ایران را مطرح کرد که خیلی زود از سوی طرف ایرانی رد شد و چاره‌ای برای طرف اوکراینی جز تکذیب ادعای بی‌اساس خود باقی نگذاشت.
ماجرای ادعا و تکذیب هواپیماربایی اوکراینی‌
به گزارش بیان ما؛  «یوگنی ینین» معاون وزیر خارجه اوکراین امروز (سه‌شنبه) تلاش کرد تا با سوء‌استفاده از موضوع داغ افغانستان به اتهام‌زنی علیه ایران بپردازد، اما این اتهام به قدری بی‌اساس بود که کمتر از ساعتی بعد از سوی سخنگوی وزارت خارجه اوکراین رد شد. 
ینین بدون آن که جزئیاتی ارائه کند مدعی شد یک هواپیمای این کشور که برای خارج کردن شهروندان اوکراینی از افغانستان به کابل رفته بود، به دست افراد ناشناس مسلح ربوده و به ایران برده شد. اما به رغم طرح این ادعا، از قصد کشور خود برای اقدام در خصوص «هواپیمای ربوده شده» چیزی نگفت. 
 

 
این مقام اوکراینی گفت: یکشنبه، هواپیمای ما توسط افراد دیگر ربوده شد. روز سه‌شنبه، هواپیما عملاً از ما ربوده شد و با گروهی از مسافران ناشناس که به جای اوکراینی‌ها سرنشینان آن بودند، به سمت ایران پرواز کرد.  
به محض طرح این ادعا و گزارش آن در رسانه‌های مختلف جهان، سخنگوی هواپیمایی ایران این اتهام بی‌اساس اوکراین را رد و زمان بلند شدن و مسیر پروازی و زمان نشست این هواپیما در اوکراین را هم اعلام کرد.
«محمد حسن ذیبخش» سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: این هواپیما دیروز در مشهد سوخت‌گیری کرده و به سمت کی‌یف رفته و طبق رصد ما، ساعت ۱۰:۱۰ شب در کی‌یف نشسته است. لذا موضوع هواپیماربایی تکذیب می‌شود.
 

 
اندکی بعد، «اولِگ نیکولِنکو» سخنگوی وزارت خارجه اوکراین هم گزارش‌ها مبنی بر ربوده‌ شدن یک فروند هواپیمای اوکراینی از افغانستان و انتقال آن به ایران را رد کرد.
نیکولنکو در پاسخ به سوالاتی درباره ربایش هواپیما، توضیح داد: «هیچ هواپیمای اوکراینی در کابل یا هیچ جای دیگری ربوده نشده است. گزارش‌ها درباره ربوده‌شدن هواپیما که در رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود، واقعیت ندارد».
وی همچنین تصریح کرد که تمام پروازهای اوکراینی که برای بازگرداندن اتباع این کشور از افغانستان به فرودگاه کابل رفته‌اند، به سلامت به کی‌یف بازگشته‌اند. 
سخنگوی وزارت خارجه اوکراین سپس برای توجیه این اتهام پوچ به توضیح درباره وضعیت فرودگاه کابل پرداخت و گفت: «باید درک کنیم که وضعیت در فرودگاه [کابل] به آشفتگی و هرج‌ومرج نزدیک است، افراد زیادی تلاش می‌کنند تا از کوچکترین فرصت برای خروج از کشور [افغانستان] استفاده کنند. تلاش‌ها برای خارج کردن افغان‌هایی که با اوکراین همکاری داشته‌اند نیز ادامه دارد».
این اولین بار نیست که دولت اوکراین پیش از سنجیدن مسائل به اتهام‌زنی علیه ایران می‌پردازد. ینین معاون وزیر خارجه این کشور کسی است که در مذاکرات ایران و اوکراین درباره سانحه تلخ رخ داده برای هواپیمای اوکراینی، ریاست هیأت این کشور را برعهده داشت و بارها تلاش کرد این موضوع را سیاسی کند. 
  short_url/vdci3uav.t1aru2bcct.html
bayanema.ir/vdci3uav.t1aru2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین