تاریخ انتشار : ۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۹
جالب است ۰
 آخرین ضربه دولت روحانی به محیط زیست کشور "

حدود ۵۰ سال پیش مصوبه ای مبنی بر محدودیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران تصویب شد . این مصوبه در ادامه یک بررسی ومطالعه توسط دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و سازمان برنامه وقت که حاوی نگرانی هایی از تخلیه روستاها و مهاجرت های گسترده از سایر مناطق عقب مانده ی کشور به تهران برای پیدا کردن شغل ،درمان واموزش و در یک کلام زندگی بهتر بود شکل گرفت .
برای جلوگیری از این فاجعه پیشنهادهایی ارایه شد از جمله اینکه باید جاذبه های توسعه یافتگی و اشتغال و تحصیل و زندگی بهتر را در سایر مناطق کشور گسترش داد تا ضمن توسعه مناطق دیگر کشور از رشد فزاینده جمعیت در تهران جلوگیری شود .
احداث بسیاری از شهرک ها و واحدهای صنعتی بزرگ کشور مثل تراکتور سازی وماشین سازی تبریز ،ماشین سازی  والومینیوم اراک ، صنایع فولاد و... همچنین احداث خیلی از دانشگاههای بزرگ کشور در همین راستا بود  .
ادامه همان مطالعات و همچنین مطالعه آمایش سرزمین در آن موقع حاکی از ان بود که محدوده تهران حداکثر پتانسیل برای پذیرش حدود پنج میلیون نفر جمعیت را دارد و نباید بیش از این میزان گسترش یابد و در همین راستا آن مصوبه محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتر استقرار صنایع در تهران نیز یکی از این تصمیم ها برای جلوگیری از این رشد جمعیت در محدوده تهران بود .
متاسفانه بدلایل مختلف این مصوبه مورد بی توجهی قرار گرفت و بصورت الکن و مریض اجرا شد ولی باز هم مرحم ضعیفی بر گرفتاریهای محیط زیستی تهران بود و اکنون شاهد هستیم علیرغم محدودیت های منابعی مثل اب ،آلودگی های هوا وخاک و بحران های بوجود آمده به دلیل تراکم جمعیت و... هنوز مسئولین کشور اصرار بر ادامه راه اشتباه دارند .توزیع نامناسب فعالیت های اقتصادی و به دنبال ان توزیع نامناسب جمعیتی و نادیده گرفتن ظرفیت های سایر مناطق کشور باعث شده است تا شاهد تراکم جمعیت کشور در تعدادی از کلانشهرها باشیم و سایر مناطق کشور و روستاها خالی از جمعیت شده یا در این سالها جمعیت آنها بسیار اندک شود . به طور مثال استان ایلام که چهار برابر استان البرز وسعت دارد و دو برابر استان البرز ظرفیت آبی دارد جمعیت ان به اندازه شهرستان فردیس این استان است و روز به روز رشد جمعیت استان البرز به خاطر مهاجرت به درون بیش از رشد میانگین کشوری گردد .چرا نباید بخشی از این فعالیت های اقتصادی و صنعتی در استانهایی مثل ایلام و سیستان و بلوچستان و کردستان و لرستان سوق داده شود ؟ و چرا باید مردم این مناطق مجبور به  مهاجرت به استانهایی مثل البرز و تهران شوند ؟ برای نمونه در شهرک صنعتی اشتهارد استان البرز از سی استان کشور مهاجر در آن شاغل است .
ای کاش چنین شهرک هایی در سایر مناطق کشور ایجاد میشد و مصوبه محدودیت استقرار صنایع در محدوده ۱۲۰ کیلومتری کلانشهرها از ابتدا با قدرت اجرا می شد .
مدیریت جمعیت های مهاجر در سرزمین و مناطق جدید از منظر اجتماعی وهویتی بسیار دشوار است و یک اصلی در بوم شناسی است که باید جمعیت ها را در سرزمین مادری مدیریت کرد .

اما متاسفانه همین مصوبه را حدود دو هفته پیش بصورت خاموش و بیصدا وزارت اقتصاد با دستور آقای دژ پسند (مصوبه محدویت استقرار صنایع در ۱۲۰ کیلومتری تهران) را لغو کردند و این اّبّر شهر پر ترافیک و آلوده و زخمی را در محاصره صنایع آلاینده احتمالی جدیدی قرار داده است .

جناب آقای رئیسی تا دیر نشده است جلوی این مصوبه خطرناک را که معلوم نیست چرا در این روزهای آخر و بی سروصدا تصویب شده است را بگیرید ، البته دور از ذهن هم نیست که شاید  یاران و دوستانشان برای خود با این مصوبه خطرناک و دیر هنگام رانت های اقتصادی خاصی را آماده کرده باشند .
پایتخت تنها محلی برای زنده ماندن شده است نه زندگی ! اجازه ندهید بیشتر از این در باتلاق آلودگی های مختلف فرو رود .

سید احمد نبوی 
 مدیر کل اسبق بازرسی و مسئول امور ایثارگران  سازمان حفاظت محیط زیست short_url/vdcgyz97.ak9x74prra.html
bayanema.ir/vdcgyz97.ak9x74prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما