تاریخ انتشار : ۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۶
جالب است ۰
در انفجار‌های انتحاری کابل حدود ۱۰۳ نفر کشته شده‌اند که از این تعداد ۱۳ نفر نظامیان آمریکایی هستند.
افزایش شمار کشته‌های انفجار‌های کابل به ۱۰۳ نفر و محکومیت جهانی آن
به گزارش بیان ما؛  به نقل از خبرگزاری رویترز، با کشته شدن یک نظامی تروریست و مجروح آمریکایی در حمله انتحاری نزدیک فرودگاه کابل، شمار تلفات آمریکا در این انفجار به ۱۳ تن افزایش یافت.
همچنین بر اساس گزارش‌ها در انفجارهای انتحاری بعدازظهر دیروز کابل حدود ۱۰۳ نفر کشته شده اند که از این تعداد ۱۳ نفر نظامیان آمریکایی هستند. حدود ۱۵۰ نفر نیز در این انفجار‌ها زخمی شده اند.
وال استریت ژورنال اعلام کرد تلفات سلسله حملات انتحاری در نزدیکی فرودگاه حامد کرزی کابل به ۱۰۳ تن از جمله ۹۰ شهروند افغانستانی و ۱۳ نظامی (تروریست) آمریکایی افزایش یافته است.
یک مقام طالبان در گفتگو با رویترز گفت: دست‌کم ۲۸ عضو طالبان در انفجار‌های کابل کشته شده اند.
گروه تروریستی داعش مسئولیت این انفجار‌ها را بر عهده گرفت.
این انفجار‌ها نخستین انفجار‌هایی بود که در دوازدهمین روز ورود طالبان به کابل به وقوع پیوست.

پس از این حملات انتحاری آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در پیامی اعلام کرد ما این حادثه تروریستی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان ارسال کمک‌های اضطراری به تمامی نقاط کشور افغانستان هستیم.
ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز درباره این حادثه اظهار کرد: ما و شرکایمان این حادثه را قویاً محکوم کرده و خواهان هرچه سریعتر خارج کردن نیرو‌های خود از افغانستان هستیم.
پیشتر مقامات ارشد کشور‌های انگلیس، آلمان، نروژ و کانادا نیز وقوع حمله انتحاری در نزدیکی فرودگاه کابل را محکوم کرده بودند.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز  حوادث تروریستی روز پنجشنبه در کابل را محکوم کرد.
سهیل شاهین، سخنگوی طالبان نیز با انتشار توئیتی اعلام کرد: طالبان انفجار علیه غیرنظامیان در فرودگاه کابل را که در منطقه تحت مسئولیت امنیتی نیرو‌های آمریکایی رخ داد، محکوم می‌کند.
وزارت امور خارجه امارات در، بیانیه ای، اعلام کرد: ابوظبی این اقدام جنایتکارانه را محکوم می‌کند و انواع خشونت‌ها و حملات تروریستی که با هدف بی ثبات کردن امنیت است و در تضاد با همه ارزش‌ها و اصول انسانی و انسانی را رد می‌کند.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه گفت: ما به عنوان کشور ترکیه، آن فاجعه تمام عیار و آن حمله تروریستی را که دیروز در کابل رخ داد محکوم می‌کنیم. این واقعیت که داعش چنین اقدامی را در میانه روند خروج اتباع از افغانستان انجام داد، نشان می‌دهد که چه سازمان تروریستی خطرناکی برای منطقه و جهان است.
اردوغان با بیان اینکه تخلیه نظامیان کشورش از افغانستان ادامه دارد، افزود: اولویت ما خارج کردن شهروندانمان است که می‌خواهند این کشور را ترک کنند. این روند را در اسرع وقت تکمیل خواهیم کرد.
آمریکا و کشور‌های اروپایی همزمان با ورود طالبان به کابل از اعطای ویزا و اقامت به چندین هزار نفر از شهروندان افغان خبر داده بودند و اطراف فرودگاه شهر کابل در این روز‌ها شاهد جمعیت زیادی بود که خواهان خروج از افغانستان به وسیله آمریکایی‌ها بودند.
حدود دو هفته پیش نیرو‌های طالبان با پیشروی در مناطق اصلی افغانستان، کنترل کامل این کشور را در دست گرفتند. پس از آن اشرف غنی، رییس جمهور سابق این کشور با هواپیما از کابل گریخت و بعد‌ها اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی دست به چنین اقدامی زده است.
پس از  تسلط کامل نیرو‌های طالبان بر افغانستان بسیاری از رویکرد آمریکا و متحدانش برای خروج بی برنامه از خاک افغانستان پس از بیست سال اشغالگری و غارت این کشور بدون هیچگونه دستاوردی انتقاد کردند و آن را نشانه شکست بی چون و چرای نیرو‌های خارجی در این کشور دانستند.
  short_url/vdceww8v.jh8wzi9bbj.html
bayanema.ir/vdceww8v.jh8wzi9bbj.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما