تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۲
جالب است ۰
تحلیلگر مسائل لبنان، ایران را مقابل محاصره آمریکا، تنها سوپاپ تنفس لبنان دانست و گفت: تهران در حوزه‌های مختلف می‌تواند به بیروت کمک کند.
ایران تنها سوپاپ تنفس لبنان مقابل محاصره آمریکا است
به گزارش بیان ما؛ غسان جواد» نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی لبنان  در بیروت تأکید کرد که واکنش احزاب سیاسی لبنان به تصمیم حزب‌الله در زمینه واردات سوخت از جمهوری اسلامی ایران، واکنش‌هایی سنتی است، در این میان برخی احزاب با این اقدام کاملاً مخالفت کردند؛ اما اغلب احزاب هم‌پیمان مقاومت و حتی طرفداران احزاب مخالف و دشمن مقاومت، واردات سوخت از ایران را کاملاً تأیید کردند.
غسان گفت: در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی و وبگاه‌ها و غیره دیدم 70 تا 80 درصد لبنانی‌ها با تصمیم واردات سوخت از ایران، صرف‌نظر از مواضع و دیدگاه‌های سیاسی و صف‌بندی‌های سیاسی موجود در لبنان موافق هستند.
وی افزود: واکنش آمریکا به این تصمیم، قابل پیش‌بینی بود. این تصمیم محاصره و تحریم لبنان و سوریه و ایران را در هم می‌شکست و جدای از تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران وضع کرده بود، اینها مجازات‌هایی است که آمریکا بر اساس «قانون قیصر» آنها را وضع کرد.
این تحلیلگر لبنانی تصریح کرد: صرف اعلام واردات نفت، به‌معنای در هم شکستن این منطق تجاوزکارانه آمریکا و تروریسم آمریکایی بود که در تحریم‌ها و مجازات‌ها نمود پیدا می‌کند که مجازات‌هایی یک‌جانبه و نه بین‌المللی است، مجازات‌هایی آمریکایی که آمریکایی‌ها به‌طور کلی از آن برای اعمال فشار بر ملل آزاده و کشورهای مستقل استفاده می‌کنند.
وی با بیان اینکه آمریکا با این راهبرد تلاش می‌کند، این کشورها را محاصره کند و خواست و اراده آنها و دامنه سلطه خود را تغییر دهد، اضافه کرد: به همین دلیل واکنش آمریکا قابل پیش‌بینی بود، اما مهم‌تر از این واکنش، ناتوانی آنها در دست زدن به هر اقدامی بود.
این فعال رسانه‌ای با ابراز اینکه جمهوری اسلامی ایران، همواره کنار لبنان بود و از مقاومت لبنان حمایت می‌کرد و طرح‌ها و پیشنهادات بسیاری در چارچوب کمک به حوزه برق لبنان ارائه داد، تأکید کرد: ایران در حوزه‌های بسیاری می‌تواند به لبنان کمک کند، اما نیروهای سیاسی‌ای در رأس قدرت در لبنان هستند که از آمریکا می‌ترسند و با این موضوع موافقت نمی‌کنند؛ بنابراین، این فرصتی است که از جمهوری اسلامی ایران به‌خاطر کمک‌هایش به لبنان و پیشنهاداتش که باید لبنانی‌ها آنها را می‌پذیرفتند، تشکر کنیم.
غسان این پیشنهادت را پیشنهاداتی در حوزه انرژی، سوخت، دارو و حوزه‌های بسیار دیگری دانست که لبنان به آنها همچنان نیاز خواهد داشت و از این حیث، ایران مقابل محاصره آمریکا، تنها سوپاپ تنفس لبنان خواهد بود.

وی درباره معادله ترسیم‌شده توسط «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان که گفته بود هرگونه تعرض و تجاوز به نفتکش‌های ایرانی که به‌سمت لبنان در حرکت هستند، تجاوز و تعرض به خاک لبنان محسوب می‌شود تأکید کرد: این معادله برای تقویت قدرت بازدارندگی در مقابل نیروهای اسرائیلی ـ آمریکایی و جلوگیری از هدف قرار دادن این نفتکش‌ها توسط اسرائیل و آمریکا و افزایش فشار بر مردم لبنان در حوزه سوخت است؛ چون این نفتکش‌ها با امنیت ملی لبنان در ارتباط هستند و زمانی که پای امنیت ملی لبنان در میان باشد، مستلزم کمک همه طرف‌هاست.
غسان گفت: این موضوع بیانگر میزان قدرت مقاومت و توانمندی‌های دست‌یافته به آن است که باعث شده است به‌راحتی و سادگی آمریکا و اسرائیل را در صورت تجاوز به نفتکش‌های ایرانی وقتی وارد دریا و تبدیل به خاک لبنان می‌شوند، تهدید کند چون به این ترتیب، در حوزه حمایت و محافظت مقاومت قرار می‌گیرند.
وی افزود: این موضوع گزینه مقاومت را میان مردم لبنان در داخل و محبوبیت و حضور مردمی حزب‌الله را در تمام مناطق که می‌تواند از آن بهره‌برداری و استفاده کند، بیش از پیش تقویت خواهد کرد.
  short_url/vdcc0iq4.2bq1e8laa2.html
bayanema.ir/vdcc0iq4.2bq1e8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین