کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

پوتین :

دلار اعتبار خود را از دست داده است

22 مهر 1400 ساعت 23:17

رئیس‌جمهور روسیه:
دلار در حال از دست دادن اعتبار خود بعنوان یک ارز ذخیره جهانی است و دلیل آن هم سیاست های ارزی آمریکاست.


به گزارش بیان ما، "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی CNBC آمریکا در پایان نشست عمومی "هفته انرژی روسیه" ابراز عقیده کرد که دلار موقعیت خویش به‌عنوان ارز بین‌المللی مناسب برای ذخیره را از دست داده است. بخش‌هایی از این مصاحبه صبح امروز (پنج‌شنبه) از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین منتشر شد. 
پوتین توضیح داد: «دلار در حال از دست دادن اعتبار خود به‌عنوان یک ارز ذخیره جهانی است، میزان استفاده از دلار در مبادلات بازرگانی در حال کاهش و حجم ذخایر ارزی کشورها به‌صورت دلار هم کاهش یافته است، البته ما مایل نیستیم که به‌طور کامل از دلار آمریکا در تسویه حساب‌های خود صرف‌نظر کنیم و اکنون نیز از دلار در مبادلات انرژی و به‌خصوص نفت استفاده می‌شود.» 
به‌گفته وی، اگر سیاست ارزی آمریکا تغییر پیدا نکند، به‌خلاف ایالات متحده، سایر کشورها نمی‌توانند به دلار اعتماد داشته باشند و این خود آمریکاست که باعث تضعیف دلار شده است. 
ولادیمیر پوتین با اشاره به رشد بدهی‌های دولت ایالات متحده و این‌که کنگره آمریکا سقف این بدهی را افزایش داده است، یادآور شد: «این مسئله باعث افزایش تورم می‌شود.
مقامات آمریکایی با این بدهی عظیم چه‌کار خواهند کرد؟ هرچند این موضوع به روسیه مربوط نمی‌شود و به سیاست اقتصادی دولت ایالات متحده مربوط است، ولی کل جهان به اقتصاد آمریکا وابسته است و طرف روسی هم مایل است که وضعیت اقتصاد جهانی باثبات و آرام باشد، به همین دلیل ما روند اوضاع را با دقت زیر نظر داریم و اقدامات ضروری برای تأمین امنیت درازمدت کشور خود را انجام خواهیم داد.» 

ائتلاف سه‌جانبه آکوس به ثبات منطقه‌ای آسیب می‌زند 
رئیس‌جمهوری روسیه در سؤال دیگری، "شی جین پینگ" رئیس‌جمهوری چین  را دوست نزدیک خود نامید و گفت: «ما سال‌های بسیار زیادی است که با یکدیگر کار کرده‌ایم و نتایج خوبی هم در عرصه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی به‌دست آورده‌ایم.
به‌عقیده من، این موفقیت به‌نفع هر دو ملت روسیه و چین است و باعث توازن و پایداری مشخص در مسائل بین‌المللی هم شده است.»

  پوتین در تفسیر تأثیر اتحاد آکوس بین آمریکا، انگلیس و استرالیا بر ثبات ژئوپولیتیکی تأکید کرد که ایجاد چنین ائتلاف‌هایی به ثبات منطقه‌ای آسیب می‌رساند.
وی ادامه داد: «به‌عقیده من، دوستی بین کشورها خوب است، ولی "دوستی علیه کشور ثالثی" بسیار بد است، چنین اقداماتی به ثبات منطقه آسیب می‌رساند و همان‌طور که بارها گفته‌ایم، ما نگران چنین مسئله‌ای هستیم.»
  وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که اوضاع پیرامون این موضوع به‌سمت سناریوی غیرقابل پیش‌بینی پیش نرود و باعث وخامت بیشتر اوضاع در روابط کشورهای منطقه نگردد. 
روسیه قصد گزارش‌دادن درباره مانورهای داخلی خود به کسی را ندارد  رئیس‌جمهوری روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه اعلام کرد که طرف روسی آمادگی گفتگوی مستقیم با ناتو را دارد، ولی اصلاً قصد ندارد در خصوص مانورهای نظامی که در داخل خاک خود انجام می‌دهد،به کسی گزارش پس دهد. 

وی با تأکید بر اینکه روسیه تمامی اقدامات لازم برای تأمین امنیت و حفظ منافع ملی خود را انجام خواهد داد، افزود: «ما به‌تازگی مانورهای بزرگ "غرب‌ـ‌2021" را برگزار کرده‌ایم و این حق ماست که در خاک خود به تقویت توان نظامی نیروهای مسلح خود بپردازیم، ضمن اینکه آمریکا و ناتو هم به‌طور مرتب مانورهای نظامی را انجام می‌‌دهند، این مانورها حتی در نزدیکترین فاصله از مرزهای ما نیز برگزار می‌شوند.»  ولادیمیر پوتین همچنین روابط خود با "جو بایدن" رئیس‌جمهوری کنونی ایالات متحده را کاری و پایدار نامید و یادآور شد که "ویکتوریا نولاند" معاون وزیر امور خارجه آمریکا در زمان حاضر در مسکو به‌سر می‌برد و تماس‌های آتی در بالاترین سطح را بررسی می‌کند. 
به‌گفته وی، روابط بین مقامات مسکو و واشنگتن به‌طور کلی سازنده است و اگر طرف آمریکایی به بی‌معنا بودن رویارویی آگاه شود، روابط دوجانبه می‌تواند از سر گرفته شود.
  پوتین وقوع انقلاب در روسیه را بعید دانست و اوضاع کشورش را باثبات خواند  رئیس‌جمهوری روسیه در تفسیر شرایط نگهداری از "آلکسی ناوالنی"، وبلاگ‌نویس مخالف در زندان نیز یادآور شد: «وی در بهترین شرایط نیست، ولی این مسئله تنها مختص او نیست.
افرادی دیگر که قوانین روسیه را نقض کرده‌اند نیز در شرایط دشوار حبس قرار دارند، ضمن اینکه این فرد به‌خاطر فعالیت‌های سیاسی خود محکوم نشده است.» 

ولادیمیر پوتین همچنین با اعلام اینکه اوضاع در روسیه با آرامش و بدون انتشار "تمایلات منفی" در حال توسعه است، ادامه داد: «در هر شرایطی منافع شهروندان روس باید تضمین شود و سیستم سیاسی هم باید با ثبات توسعه پیدا کند تا مانع از بروز هر نوع انقلابی شود.
ما محدودیت‌ها برای وقوع انقلاب را از بین برده‌ایم، ما به ثبات و آرامش اوضاع و تضمین حقوق و منافع مردم نیاز داریم.» 

وی اظهارات شنیده‌شده از سوی غربی‌ها را در این باره که "دموکراسی در روسیه دیگر مرده است" اغراق‌آمیز خواند و گفت: «مسئله اینجاست که درک از دموکراسی بسیار متفاوت است، درک از آزادی بیان، آزادی مذهبی و آزادی سازماندهی رویدادهای جمعی در خیابانها و غیره هم متفاوت است.

زمانی که در کشورهای اروپایی و آمریکا نیروهای پلیس به اعتراضات مردمی حمله و آنها را با گاز اشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی سرکوب می‌کنند، آیا این نقض آزادی بیان نیست؟»  رئیس‌جمهوری روسیه ادامه داد: «در خصوص مخالفان باید بگویم که آنها در کشور ما هستند، کار خود را انجام می‌دهند، از دولت انتقاد می‌کنند، ضمن اینکه این انتقادها بسیار هم شدیداللحن هستند، به‌صورتی که در کشورهای دیگر دیده نمی‌شود. رسانه‌‌های گروهی مخالف هم در روسیه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و کسی به آنها کار ندارد.» 

پوتین در پاسخ به این سؤال که آیا قصد دارد در سال 2024 بار دیگر برای پست ریاست‌جمهوری روسیه به مبارزه بپردازد، توضیح داد: «قانون اساسی روسیه این اجازه را به من داده است برای دور بعدی ریاست‌جمهوری هم نامزد شوم، ولی هنوز چنین تصمیمی نگرفته‌ام، ضمن اینکه تا آن تاریخ هنوز زمان زیادی باقی است و بسیار زود است در این باره صحبت شود.»  وی تأکید کرد: «آنچه در زمان حاضر اهمیت دارد، این است که اوضاع در کشور باید آرام و باثبات باشد و تمامی نهادها و ساختارهای دولتی باید با اطمینان به کار خود ادامه دهند تا شرایط سیاسی آرامی برای آینده روسیه فراهم شود.»


کد مطلب: 85912

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/85912/دلار-اعتبار-خود-دست-داده

بيان ما
  https://www.bayanema.ir