تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۱
جالب است ۰
در گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و وانگ یی مطرح شد؛

تعهد چین به تامین واکسن مورد نیاز ایران به هر میزان و تا هر زمان

وزیر خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان بر تعهد این کشور برای تامین واکسن مورد نیاز ایران به هر میزان و تا هر زمان تأکید کرد.
تعهد چین به تامین واکسن مورد نیاز ایران به هر میزان و تا هر زمان
به گزارش بیان ما؛  حسین امیرعبداللهیان و «وانگ یی» وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین امروز (جمعه) در تماسی تلفنی آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین المللی را مورد بررسی قرار دادند.
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن مرور آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و تاکید ویژه بر ضرورت عملیاتی ساختن برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله، از همراهی ارزشمند چین در تامین واکسن مورد نیاز کشورمان تقدیر و در خصوص آخرین وضعیت برجام با همتای چینی تبادل نظر کرد.
* تأکید بر موضع چین مبنی بر ضرورت بازگشت کامل همه طرف‌ها به تعهدات برجامی
وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین نیز در این تماس تلفنی بر موضع پکن مبنی بر ضرورت بازگشت کامل همه طرف‌ها به تعهدات برجامی تأکید و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تقدیر کرد.
وزیر امور خارجه چین ضمن استقبال از آغاز گفتگو‌های جمهوری اسلامی ایران و طرف اروپایی، تأکید کرد به همکاران خود ماموریت داده است در تماس با همتایانشان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مشورت‌های نزدیک دو کشور در این خصوص تداوم یابد.
* آمادگی چین برای عملیاتی کردن سند همکاری ۲۵ ساله و تعهد به تامین واکسن مورد نیاز ایران
وزیر امور خارجه چین با اعلام آمادگی این کشور برای عملیاتی کردن سند برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله، بر تعهد پکن به ادامه همکاری‌ها با تهران برای مهار کرونا و تامین واکسن مورد نیاز به هر میزان و تا هر زمان که تهران درخواست داشته باشد، تاکید کرد.
وزیر امور خارجه چین در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد که اراده رهبران دو کشور، گسترش همه جانبه روابط دوجانبه است و لذا پکن همانند گذشته به همکاری و رایزنی با جمهوری اسلامی ایران در همه سطوح از جمله همکاری متقابل در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ادامه خواهد داد.
امیرعبداللهیان ضمن راهبردی خواندن روابط دو کشور، بر اهتمام جدی ایران برای پیگیری توافقات شی جین پینگ رئیس جمهور چین و آیت الله سید ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی اخیر طرفین و همچنین اجرای کامل سند همکاری ۲۵ ساله دو کشور تأکید کرد.
* سیاست قطعی ایران مبنی بر ضرورت رفع موثر و کامل تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی رژیم آمریکا
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پی آغاز گفتگو‌های ایران و اتحادیه اروپایی که روز قبل در سطح معاون سیاسی وزیر امور خارجه و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت، ضمن تشریح ابعاد گفتگو‌های صورت گرفته و تبیین سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت رفع موثر و کامل تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی رژیم آمریکا، از بی عملی سه کشور اروپایی انتقاد کرد.
امیرعبداللهیان تأکید کرد: البته گفتگو‌ها در مسیر مثبت و سازنده‌ای آغاز شده است که این امر مورد تایید دو طرف در پایان گفتگو‌های دیروز قرار گرفت و لذا توافق شد گفتگو‌ها طی دو هفته آینده در همین سطح در بروکسل ادامه یابد.
وزرای خارجه ایران و روسیه نیز پنجشنبه (دیروز) و پس از رایزنی علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و انریکه مورا معاون جوزپ بورل تلفنی گفتگو کردند و امیرعبداللهیان مذاکرات انریکه مورا و علی باقری در تهران را مثبت خواند و لاوروف هم از این گفتگو‌ها استقبال کرد.
گفتنی است، «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای رایزنی درباره روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و یمن و نیز مذاکرات برای لغو تحریم‌های ظالمانه به تهران سفر کرد، دیروز (پنجشنبه) ۲۲ مهر ماه با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
  short_url/vdceno8v.jh8nvi9bbj.html
bayanema.ir/vdceno8v.jh8nvi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین