تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۳
جالب است ۰
برخی از شهر‌های عراق امروز شاهد تظاهرات در اعتراض به نتایج اخیر انتخابات پارلمانی این کشور بود.
تظاهرات عراقی‌ها در اعتراض به نتایج انتخابات / گروه‌های مقاومت: معترضان حق تظاهرات دارند + عکس
به گزارش بیان ما؛  شهر‌های بغداد، بصره، موصل و ذی قار امروز یکشنبه شاهد تظاهرات در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی است.

تظاهرات کنندگان در میدان سعد در مرکز استان بصره در اعتراض به نتایج انتخابات تظاهرات کردند.

در استان ذی‌قار نیز معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی با آتش زدن لاستیک خودور‌ها اقدام به بستن خیابان‌ها کردند.

در منطقه ایمن در موصل نیز عده‌ای در اعتراض به نتایج انتخابات تظاهرات کردند.
تظاهرات عراقی‌ها در اعتراض به نتایج انتخابات/ گروه‌های مقاومت: معترضان حق تظاهرات دارند +عکس
عراق یکشنبه (هیجدهم مهرماه) پنجمین انتخابات پارلمانی بعد از سقوط رژیم بعث را برگزار کرد که بر اساس آمار رسمی این کشور ۴۳ درصد در این انتخابات شرکت کردند.
تظاهرات در شهرهای عراق در اعتراض به نتایج انتخابات/گروههای مقاومت: معترضان حق تظاهرات دارند+فیلم وعکس
کمیسیون انتخابات عراق شنبه‌شب پس از پایان شمارش صندوق‌های باقیمانده و بازشماری آرای برخی از مراکز انتخابی، نتایج جدید را به‌صورت کامل اعلام کرده است، اما تغییری در اصل نتایجی که چند روز پیش اعلام شده بود، ایجاد نشده است.

بر اساس نتایج اولیه اعلام شده از سوی کمیساریای عالی مستقل انتخابات، جریان صدر با ۷۳ کرسی، در صدر قرار گرفت و به دنبال آن ائتلاف تقدم به رهبری محمد الحلبوسی رئیس پارلمان فعلی با ۳۷، ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی نخست وزیر اسبق با ۳۴، حزب دموکرات کردستان با ۳۲ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

اعتراض نامزد‌ها و ائتلاف‌ها‌های سیاسی به نتایج انتخابات باعث شد که این نهاد متولی و ناظر بر انتخابات اعلام کند که برخی از حوزه‌ها را برای راستی آزمایی و انطباق با شمارش الکترونیک، دوباره دستی شمارش کند.
بیانیه مقاومت عراق: معترضان حق اعتراض به نتایج انتخابات را دارند
در همین راستای گروه‌های مقاومت در بیانیه‌ای مشترک خواهان تظاهرات مسالمت آمیز در اعتراض به نتایج پنجمین انتخابات پارلمانی عراق شدند.

مرکز هماهنگی گروه‌های مقاومت در این بیانیه تاکید کرده است که «دست‌های بیگانه» در نتایج انتخابات و راه‌های تقلب آشکار دستکاری کرده اند، که با «اشراف دولت» منجر به این شده است که کمیساریای عالی انتخابات موفق به انجام مأموریت خود نشده و از ایستادن در برابر «اراده‌های خارجی» عاجز بماند.

گروه‌های مقاومت عراق تأکید کرده‌اند که این اقدامات احتمالا این کشور را به لبه پرتگاه سوق دهد.

در این بیانیه آمده است: «ما از کمیساریای عالی انتخابات انتظار داشتیم که این مسیر اشتباه را برای جلوگیری از ایجاد بحران اصلاح کند، ولی اصرار مشکوک بر بحرانی کردن وضعیت از طریق تداوم حرکت در مسیر اشتباه دیدم.»

گروه‌های مقاومت تأکید کردند: «مقاومت عراق چه در گذشته و چه در آینده، همانند سد بزرگی در برابر همه طرح‌های توطئه‌ای که فرزندان سرافراز ملت ما را هدف قرار داده، خواهند ایستاد.»

گروه‌های مقاومت در این بیانیه بر حق عراقی‌ها در برپایی اعتراضات علیه همه کسانی که در حقشان ظلم کرده و حقوقشان را مصادره کرده‌اند، تأکید کردند.
  short_url/vdccisq4.2bqee8laa2.html
bayanema.ir/vdccisq4.2bqee8laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما