تاریخ انتشار : ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۷
جالب است ۰
دومین نشست وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان در تهران؛

معاون اول رئیس‌جمهور: کشورهای همسایه افغانستان دارای پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی هستند

مخبر گفت: امروز افغانستان با بحران های متعددی روبه رو است و توقف خشونت و برقراری امنیت از جمله خواسته های مردم افغانستان است اما آمریکایی ها قصد ایجاد جنگ داخلی را دارند.
معاون اول رئیس‌جمهور: کشورهای همسایه افغانستان دارای پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی هستند
به گزارش بیان ما؛ محمد مخبر معاون رئیس جمهور کشورمان در این نشست ضمن ابلاغ سلام ریاست جمهوری جمهوری اسلامی ایران، گفت: کشورهای همسایه افغانستان دارای پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی هستند که نوعی هم سرنوشتی میان آنان وجود دارد که امنیت ثبات و صلح را در منطقه به هم گره میزند و امنیت و ثبات همسایگان افغانستان را تضمین می‌کنند. مردم افغانستان بیش از ۴ دهه است که درگیر جنگ و خونریزی است و ما یاد شهدای افغانستان را گرامی می‌داریم.
وی افزود: اما چه کسانی مسئولیت این ناامنی هستند؟ دودهه پیش آمریکایی ها به افغانستان حمله و آن را اشغال کردند اما جز با رشد تروریست و عقب ماندگی اقتصادی و داغدار کردن صدها هزار خانواده افغان نتیجه دیگری نداشت و برای آمریکا هم هزینه ای جز تریلیون‌ها دلار و شکست نداشت.
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: فرار مفتضحانه آمریکایی ها و متحدانش از آمریکا بدون احساس مسئولیت از آینده آن صحنه تلخی رو برای تمام مردم آزاده جهان به یادگار گذاشته خواهد شد و فراموش نمی‌شود که اتکا به بیگانه نمی‌تواند هیچ دولتی را سراپا نگه دارد.

مخبر گفت: امروز افغانستان با بحران های متعددی روبه رو است و توقف خشونت و برقراری امنیت از جمله خواسته های مردم افغانستان است اما آمریکایی ها قصد ایجاد جنگ داخلی را دارند.همچنین مصادره اموال مردم افغانستان و قطع کمک‌های انسان دوستانه از عوامل فعلی بحران اقتصادی افغانستان است و اگر اکنون چاره ای برای مشکل اقتصادی افغانستان پیدا نشود این امر دامن‌گیر همسایگان نیز خواهد شد که احتمال بروز یک فاجعه را نشان می دهد.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی قصد دارد تا هرچه زودتر مسیرهای موجود رفع مشکلات اقتصادی را باز کند و هم اکنون تمامی مسیرهای مرزی ایران به سمت افغانستان برای عبور و مرور کالا باز گذاشته و این مرزها را در اختیار سایر کشورها برای کمک به افغانستان قرار می‌دهد.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گدشته از میلیون ها خواهر و برادر افغان استقبال کرده اما حالا باوجود تحریم های آمریکا علیه ما توانایی مدیریت این حجم از آوارگان افغانستانی موجود نیست که سازمان های بین المللی باید به کشورها برای این موضوع کمک کنند. ناگفته نماند که بی توجهی به مشکلات کنونی در آینده افغانستان را با مشکلات متعدد مواجه خواهد ساخت.
  short_url/vdccpxq4.2bqm18laa2.html
bayanema.ir/vdccpxq4.2bqm18laa2.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین