کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بررسی قیمت بلیط هواپیما هفته آینده با حضور ایرلاین‌ها

10 آبان 1400 ساعت 17:38

عضو کمیسیون عمران مجلس از بررسی قیمت بلیط هواپیما در کمیسیون متبوع خودش و برگزاری جلسه در هفته آینده با حضور مسئولان و ایرلاین‌ها خبر داد و گفت: اخیراً با وجود برداشته شدن محدودیت‌ها، فروش بلیط توسط ایرلاین‌ها با تمام ظرفیت، انجام می‌شود؛ بنابراین افزایش قیمت چه معنایی دارد؟


به گزارش بیان ما؛ پس از مشکلات پیش‌آمده در پی شیوع بیماری کرونا و افزایش قیمت بلیط هواپیما به‌شرط فروش ۶۰ درصدی ظرفیت در تیرماه امسال، دوباره شاهد افزایش قیمت از سوی شرکت‌های هواپیمایی بودیم؛ این در حالی است که جلسات متعددی بین مسئولان وزیر راه و شهرسازی، سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین‌ها برگزار شد، اما نهایتاً نتیجه‌ای حاصل نشد.
شرکت‌های هواپیمایی به بهانه شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های کرونایی در مرداد ماه، اقدام به افزایش قیمت بلیط هواپیما کردند اما وزارت راه و شهرسازی و مدیران سازمان هواپیمایی وقت براها به ایرلاین‌ها هشدار دادند که قیمت‌ها به قبل از افزایش برگردد، اما شرکت‌های هواپیمایی به این هشدارها توجهی نکردند.
افزایش قیمت بلیط در حالی رخ داد که به همین بهانه بیماری کرونا پذیرایی در پروازها حذف شده و هزینه‌ها را کاهش داده بودند؛ پس از اعتراضات مردم و مسئولان در مجلس و وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری اقدامی که تأثیری در جلوگیری از این افزایش باشد، انجام نشد و در نهایت با دهن‌کجی ایرلاین‌ها این روند ادامه پیدا کرد.
براساس این گزارش، نرخ پروازهای داخلی افزایشی تا بیش از ۳۰ درصد را داشته است؛ با این حال پروتکل‌های بهداشتی هم از سوی شرکت‌های هواپیمایی نادیده گرفته می‌شود. هم‌اکنون میزان فروش بلیط‌ها به صورت عادی برگشته ولی قیمت‌ها هنوز همان قیمت‌های دوران کروناست. این مسئله بارها صدای اعتراض مردم و نمایندگان مجلس را درآورده و جریمه‌ها و تذکرات سازمان هواپیمایی هم ادامه دارد، ولی هیچ تاثیری در کاهش قیمت نداشته است.
سازمان هواپیمایی کشوری در ماه‌های گذشته برای برخورد با این روند، تنها به صدور چند اطلاعیه اکتفا کرده و خبری از پاسخگویی در این باره نشد. اخیراً نیز این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل عدم توجه به هشدارهای این سازمان توسط تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی مبنی بر عدم رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی (مانند رعایت محدودیت ۶۰ درصدی ظرفیت هواپیما) در پروازهای داخلی و همچنین فروش بلیط بالاتر از سقف نرخ تعیین شده، اقدام به تعلیق مجوز برخی از مسیرهای پروازی شرکت‌های هواپیمایی متخلف کرده است.
با این حال نرخ بلیط هواپیما همچنان مانند گذشته بالاست و تغییری در این قیمت‌ها ایجاد نشده است. این مسئله نشان می‌دهد جریمه‌های این‌چنینی تأثیر چندانی روی شرکت‌های هواپیمایی نگذاشته و اگر قرار است نرخ پروازهای داخلی به قیمت قانونی گذشته خود بازگردد، اقدام و برخورد جدی‌تری را می‌طلبد.
 
چرا قیمت بلیط هواپیما کاهش نیافت؟/ مطالبه مجلس از رستم قاسمی
سید البرز حسینی، عضو کمیسیون عمران مجلس  در مورد گران فروشی بلیط هواپیما، گفت: مشکلات ایرلاین‌ها، بارها در جلساتی با حضور نمایندگان کمیسیون و وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی بررسی و مقرر شده بود که در ایام کرونا فقط ۶۰ درصد از بلیط‌ها فروخته شود و افزایش قیمت بلیط نیز ۱۰ درصد باشد. پس از بازگشت شرایط به وضعیت عادی این روند دوباره به حالت قبل بازگردد که متأسفانه مصوبات این جلسه اجرا نشد.
وی با اشاره به تخلفات ایرلاین‌ها در زمینه فروش بلیط و قیمت، افزود: اخیراً با وجود برداشته شدن محدودیت‌ها، فروش بلیط توسط ایرلاین‌ها با تمام ظرفیت، انجام می‌شود؛ بنابراین افزایش قیمت چه معنایی دارد؟؛ از طرف دیگر، مجلس با جدیت به دنبال این موضوع است و مطالبه اصلی از وزیر راه و شهرسازی، کاهش قیمت بلیط‌های پرواز است.
 
حمل‌ونقل هوایی مختص عده‌ای خاص نیست
حسینی بیان کرد: مردم برای انجام امور اداری، آموزشی و درمان خود، مطالبه دسترسی مناسب به حمل‌ونقل هوایی را دارند؛ این امر قابل قبول نیست که با افزایش نرخ بلیط، فقط امکان استفاده آن برای اقشار خاصی باشد که از حمل‌ونقل هوایی استفاده کنند.
 
برگزاری جلسه در کمیسیون عمران برای ساماندهی بلیط هواپیما
وی با اشاره به جلسه روز شنبه هفته جاری کمیسیون عمران با حضور مسئولین وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی، گفت: جلسه روز شنبه نتیجه‌ای را در بر نداشت و بنا شد در روزهای آینده هماهنگی لازم برای برگزاری جلسه دیگری انجام شود.
این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: کمیسیون عمران در هفتهٔ آینده، مسئولان سازمان هواپیمایی و وزارت راه را دعوت خواهد کرد و با وزیر راه و شهرسازی هماهنگی به عمل آماده تا در این جلسه ایرلاین‌ها هم حضور داشته باشند تا قیمت فروش بلیط را به قبل بازگرداند.
 
جرایم سنگین‌تری برای ایرلاین‌های گران فروش
این عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: نمایندگان مردم در انجام وظیفه نظارتی خود تلاش  می‌کنند تا درصورتی‌که این شرکت‌ها از وظایف قانونی خود عدول کنن، مجلس از وزارت راه و شهرسازی توضیح خواهد خواست تا در موضوع رقم فروش و خدمات و قیمت‌های مصوب پاسخگو باشند و قطعاً جریمه‌های سنگین‌تری برای تخلفات در نظر گرفته خواهد شود.
حسینی تاکید کرد: بالافاصله بعد از برگزاری جلسه و رسیدن به نتایج مثبت، نتایج آن اطلاع‌رسانی خواهد شد. تمام تلاش خود را می‌کنیم تا در این جلسه کمیسیون عمران با سازمان هواپیمایی کشوری و مسئولان وزارت راه به نتایج خوبی برسیم.
 


کد مطلب: 87507

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/87507/بررسی-قیمت-بلیط-هواپیما-هفته-آینده-حضور-ایرلاین-ها

بيان ما
  https://www.bayanema.ir