تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۶
جالب است ۰
عربستان سعودی ۱۷۲ نفر از جمله شماری از کارمندان وزارتخانه‌های کشور را به اتهام رشوه‌خواری و کلاهبرداری بازداشت کرد.
بازداشت ۱۷۲ مقام دولتی و ۵ دانشگاهی برجسته در عربستان
به گزارش بیان ما؛  سازمان کنترل و مبارزه با فساد عربستان امروز از بازداشت 172 متهم و تحقیقات از 512 تن دیگر از جمله کارمندان چندین وزارتخانه در پرونده‌های فساد در یک ماه گذشته خبر داد.
پایگاه خبری خلیج آنلاین نوشت: سازمان کنترل و مبارزه با فساد عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که طی ماه گذشته 6061 دور نظارت را تکمیل کرده و 512 متهم را در پرونده‌های اداری و جنایی تحت تعقیب قرار داده و بازداشت شدگان از کارمندان وزارت دفاع، امور خارجه، وزارت بهداشت و محیط زیست، آب و کشاورزی هستند.
این سازمان افزود: بازداشت‌ها به اتهام رشوه‌ خواری ، سوء استفاده از قدرت، سوء استفاده از قدرت و جعل صورت گرفته و مراحل قانونی برای ارجاع آنها به قوه قضاییه در حال تکمیل است.
این سازمان سعودی از شهروندان خواست هرگونه سوء ظن و شک و شبهه به فساد مالی یا اداری را از طریق وسایل متعدد ارتباطی اطلاع دهند.
اداره کنترل و مبارزه با فساد عربستان سعودی در 7 اکتبر از بازداشت 271 نفر در پرونده‌های فساد و رشوه، از جمله کارمندان چندین وزارتخانه خبر داد.
مقام‌های سعودی در سال‌های اخیر طی چندین نوبت، تعدادی از مخالفان در این کشور را به بهانه مقابله با فساد بازداشت کرده‌اند.
«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان، سال 1396 دستور تشکیل سازمان مبارزه با فساد به ریاست پسرش «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور را صادر کرد و به دنبال آن ده‌ها نفر از شاهزادگان و مسئولان فعلی و پیشین سعودی دستگیر شدند.
دستگیری و بازداشت مقامات سعودی به اتهام فساد مالی در حالی صورت می‌گیرد که مسئولان عربستان جزئیات مربوط به اتهام این افراد را اعلام نمی‌کنند؛ در واقع شفافیتی که برای رسیدگی به چنین پرونده‌هایی لازم است در روند دستگیری متهمان مربوطه در عربستان وجود ندارد. حتی اطلاع دقیقی از افراد بازداشت شده نیست.
محمد بن سلمان با دفاع از موج بازداشت مسئولان کنونی و پیشین عربستان و آنچه مبارزه با فساد خوانده است، مدعی شد که وی تلاش می‌کند با این کار، اقتصاد کشورش را اصلاح کند.

منابع حقوق بشری همچنین  فاش کردند که مقامات سعودی در ژوئیه گذشته 5 دانشگاهی سرشناس را در شهر «ابها» بازداشت کردند.
سازمان حقوق بشر «سند» اعلام کرد که اتهام بازداشت تعدادی از دانشگاهیان و مقامات عالی رتبه در شهر أبها این است که سالها قبل در جمع دکتر « عوض القرنی» مبلغ سعودی و پروفسور « سعود الفنسیان» شرکت کرده‌اند.
نیروهای امنیتی عربستان «محمد الحازمی»،« قاسم القثردی» ، «علی الألمعی» ،« رشید الألمعی» و «محمد کدوان» را در ماه جولای به صورت خودسرانه بازداشت کردند و از آن زمان به بعد از این افراد هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست.
یکی از اکانت‌های وابسته به دولت یا به اصطلاح مگس‌های الکترونیکی در حالی که بسیاری از افراد در جلسات دکتر القرنی حضور داشتند را کلیپی منتشر کرد.
اکانت مذکور در ابتدای سال جاری با انتشار این کلیپ‌‌ها کمپین تحریک و تحریف را علیه آنها راه اندازی کرد که بعداً به اتهام حضور در این جلسه بازداشت شدند.
مقامات سعودی همچنان در رسانه‌ها وضعیت زندان‌های خود و تجاوزاتی را که در داخل زندان‌ها علیه بازداشت‌شدگان اعمال می‌شود را پنهان می‌کنند.
مقامات عربستان از یک سو با ممانعت از بازدید تیم‌های حقوق بشری و بازرسی رسانه‌ها، جهان و مردم را در مورد آزادی رسانه‌ای ادعایی فریب می‌دهند و از سوی دیگر، مقررات بین‌المللی حقوق بشر را در ابراز عقیده زیر پا می‌گذارند.
حقایق تخلفات از خلال مرگ زندانیان آزادی بیان یا وخامت اوضاع جسمانی آنها آشکار می شود که نشان دهنده رویکرد سیستماتیک سرکوب‌گری عربستان است.
  short_url/vdcivuav.t1avw2bcct.html
bayanema.ir/vdcivuav.t1avw2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین