تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۴
جالب است ۰
یک کارشناس مسائل آمریکا گفت:بازگشت آمریکا به برجام به مراتب سخت تر از توافق ابتدایی برجام خواهد بود،شکست مذاکرات محتمل نیست ولی اینکه توقع داشته باشیم در عرض دو یا سه ماه موضوع ختم به خیر شود دور از انتظار است.
بازگشت آمریکا به برجام به راحتی خط‌خطی ترامپ و خروج آنها نیست / ختم به خیر شدن مذاکرات دور از انتظار است
به گزارش بیان ما؛  امیر علی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا  در خصوص شروط سه گانه ایران برای بازگشت آمریکا به برجام گفت:ایران معتقد است تمام تحریم‌های مغایر با برجام چه قبل و چه بعد از خروج آمریکا از این توافق نامه باید لغو شود.

وی ادامه داد:آمریکایی‌ها زیر بار این نمی‌روند و از حدود ۱۶۰۰ تحریم حدود ۱۲۰۰ مورد را پذیرفته اند و این موضوع محل اختلاف مهم ایران و آمریکا بر سر مذاکرات برجام است.
ابوالفتح تاکید کرد:خروج آمریکا از برجام بی اعتمادی به آمریکا را تشدید کرد، طبیعتا ایران نگران هر توافقی با آمریکاست که بازیچه دست دموکرات و جمهوری خواه باشد


این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه علی رغم خواست ایران مبنی بر وجود مکانیزم تضمین چنین مکانیزمی وجود نداردگفت:نظام بین الملل طوری طراحی نشده که تضمین کند کشوری عملی را انجام دهد یا خیر؟تنها ابزار تضمین پایبندی آمریکا به برجام قدرت و توان ملی جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف از جمله هسته‌ای و تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم هاست.

ابوالفتح افزود:هیچ مابه ازایی برای جلوگیری از خروج مجدد آمریکایی‌ها از برجام وجود ندارد، مثل اینکه بایدن فرمان اجرایی امضا کند یا پشت انجیل را امضا کند که اطمینان می‌دهم دولت بعدی قول و قرار خود را فراموش نکند.
وی ادامه داد:خیلی ها در داخل و حتی خارج از ایران معتقدند برجام مرده و یک جسد متعفن است  قطعا بازگشت آمریکا به برجام به راحتی خط خطی ترامپ و خروج آنها از برجام نیست،بازگشت به برجام به مراتب سخت تر از توافق ابتدایی برجام خواهد بود.
 این کارشناس مسائل آمریکا تاکید کرد:شکست مذاکرات محتمل نیست ولی اینکه توقع داشته باشیم در عرض دو یا سه ماه موضوع ختم به خیر شود دور از انتظار است.ایران برجام را موجودی زنده می داند که تنها یک عضو از هفت عضو آن صندلی خود را ترک کرده چنانچه آمریکایی ها به تعهدات خود عمل کنند می توانند روی صندلی خود بنشینند.
وی در پایان خاطر نشان کرد:مذاکرات وین به هیچ عنوان مذاکرات احیای برجام نبوده و نیست بلکه مذاکراتی برای «امکان سنجی بازگشت آمریکا به برجام» است، لذا عبارت احیای برجام عبارت اشتباهی است چون به لحاظ حقوق بین الملل جهان شاهد مرگ برجام نبوده که امروز به دنبال احیای آن باشد.
  short_url/vdcgxt97.ak97n4prra.html
bayanema.ir/vdcgxt97.ak97n4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین