کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

کارشناس مسائل غرب آسیا:

وزیر خارجه امارات با چراغ سبز آمریکا به سوریه سفر کرد / عربستان کارایی خود را برای آمریکا در مورد سوریه از دست داده است

20 آبان 1400 ساعت 17:08

یک کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص ابراز نگرانی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در قبال سفر وزیر خارجه امارات به سوریه گفت: این واکنش بیشتر سیاست اعلامی آمریکایی هاست و به نظر می‌رسد این سفر...


به گزارش بیان ما؛سیدرضی عمادی، کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص سفر وزیر خارجه امارات به سوریه و دعوت رسمی از بشار اسد برای سفر به امارات گفت: بحث سفر وزیر خارجه امارات به سوریه فرآیندی است که از دو سال قبل آغاز شده و شکل گیری سفر‌هایی از این دست دور از انتظار نبود.

وی ادامه داد: امارات طی سال‌های اخیر پیشگام احیای روابط با سوریه شده بود و از سال ۲۰۱۱ که به همراه قطر و عربستان سه کشور مهم عربی در جهت براندازی حکومت بشار در سوریه بودند این نقش را در سال‌های اخیر و پس از اثبات عدم سقوط حکومت بشار تغییر داد.

عمادی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۷ قطر از این سه راس به دلیل ناآرامی‌ها در کشورش کناره گرفت، گفت: با گذشت زمان و دست برتر نظام سوریه و اینکه کشور‌ها مطمئن شدند حکومت بشار سقوط نخواهد کرد کم کم تغییر مواضع امارات در قبال سوریه نیز آشکار شد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه اماراتی‌ها حتی سفارت خود در سوریه را نیز بازگشایی کردند، گفت: گرچه امارات سفیری به سوریه اعزام نکرده، اما نماینده آن‌ها در سوریه مستقر است و از این امارات تلاش می‌کند هم نقش خود را در سوریه افزایش دهد و هم از میزان تهدیدات علیه خود بکاهد.

وی با اشاره به حضور امارات در جنگ یمن و شرکت در یک ائتلاف با سعودی‌ها گفت:، اما حضور امارات در این ائتلاف به معنی هماهنگی کامل با برنامه‌های سعودی نیست و آن‌ها در مواردی زیادی با یکدیگر اختلاف دارند.

اگر عربستان روابط خود را با سوریه را احیا کند به معنی شکست در برابر ایران است

عمادی تصریح کرد: نکته دیگر در خصوص این روابط ادعای عربستان در تسلط بر منطقه است به این معنی که اگر عربستان روابط خود را با سوریه را احیا کند به معنی شکست در برابر ایران است، اما امارات راحت‌تر می‌تواند تغییر موضع بدهد که البته نتیجه این تغییر موضع تحت فشار قرار گرفتن عربستان است، چون کشور‌های هم سو با او در حال انجام عملکرد متفاوتی هستند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در خصوص واکنش ایالات متحده به سفر وزیر خارجه امارات به سوریه و ابراز نگرانی از این سفر نیز گفت: در خصوص این موضوع یک سیاست اعلامی وجود دارد که واکنش آمریکایی هاست این هم به معنی پذیرش شکست آمریکاست که به همراه عربستان سعودی و اسرائیل از هیچ تلاشی برای سقوط حکومت بشار اسد فروگذار نکردند.

وی ادامه داد:، اما به لحاظ سیاست‌های اعمالی به نظر می‌رسد آمریکا و امارات با یکدیگر هماهنگ هستند، چون اساسا کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس سیاست مستقلی ندارند و سیاست خارجی خود را با واشنگتن هماهنگ می‌کنند و ابراز نگرانی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به این سفر بیشتر سیاست اعلامی این کشور بوده است.

عمادی با اشاره به چراغ سبز آمریکا برای این سفر به مقامات اماراتی گفت: امارات با چراغ سبز و آگاهی آمریکا چنین سفری را ترتیب داده است و ایالات متحده ممکن است از کانال امارات بخواهد پیام‌های دیپلماتیک خود را به سوریه منتقل کند و نیز مرحله جدیدی را در قبال سوریه آغاز کند که دیگر عربستان سعودی برای او این کارایی و نقش را نمی‌تواند ایفا کند.


کد مطلب: 88692

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/88692/وزیر-خارجه-امارات-چراغ-سبز-آمریکا-سوریه-سفر-عربستان-کارایی-خود-مورد-دست-داده

بيان ما
  https://www.bayanema.ir