تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۰
جالب است ۰
یک کارشناس محیط زیست گفت: هرگونه تغییر و تحول در شرایط آب و هوایی میتواند آلودگی هوا را از خود متاثر کند.
تاثیر آب و هوای پاییز بر آلودگی هوا
به گزارش بیان ما ؛ مهدی اسماعیلی بیدهندی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و کارشناس محیط زیست در رابطه با تاثیر بارندگی‌های اخیر بر آب و هوا اظهار کرد: به طور کلی هرگونه تغییر و تحول در شرایط آب و هوایی میتواند آلودگی هوا را از خود متاثر کند گاهی این تاثیر افزایش شرایط آلایندگی و آلودگی هوا مانند پدیده وارونگی را در پی دارد و گاهی با بارش نزولات جوی شاهد کاهش آلودگی هوا و بهتر شدن اوضاع جوی خواهیم بود.
وی ادامه داد: این تاثیرات مطمئنا موقت است چرا که شکل گیری این تاثیرات چه مثبت و چه منفی تابع شرایط جوی و تغییراتی است که در همان شرایط رخ داده به این صورت که ما بارش این نزولات جوی را به طور پیوسته نداریم بنابر این تغییر این اوضاع جوی نیز ناپیوسته و متغییر است.

تاثیر آب و هوای پاییز بر آلودگی هوا
اسماعیلی افزود: زمانی که بارندگی اتفاق می‌افتد به تبع آن تمام ذرات ریز معلق عامل ایجاد آلودگی در هوا که همان pm‌های ۲/۵ و ۱۰ هستند بر اثر ریزش قطرات باران و برف میتوانند جذب سطحی شوند و به نوعی این قطرات باران حامل این ذرات آلودگی شوند و آن‌ها را به سطح زمین منتقل کنند لذا شاهد بهبود کیفیت هوا خواهیم بود.
این کارشناس محیط زیست درباره تاثیر رهاسازی زباله‌ها بر هوای کلانشهر‌ها بیان کرد: به مبحث زباله از دو زاویه میتوان نگاه کرد؛ اگر صرفا زباله را به صورت رها سازی در معابر و کوچه‌ها در نظر بگیریم تاثیری که بر آلودگی هوا میگذارد بیشتر از جنس تاثیرات موقت محلی و نقطه‌ای است یعنی از لحاظ بو، پراکنش عوامل بیماری زا در هوا و مواردی از این دست آن منطقه را متاثر میکند.

تاثیر آب و هوای پاییز بر آلودگی هوا
وی دار ادامه گفت:، اما زمانی که پسماند‌ها به صورت سیستماتیک در قالب محل‌های دفن که بعضا در پیرامون شهر‌ها قرار دارند در طبیعت رها میشوند آن حجم عظیم بر اثر فعل و انفعالات فیزیکی و شیمیایی و رطوبت موجود و نیز رطوبتی که از محیط میگیرد و تغییرات دما باعث میشود در چرخه تولید بیو گاز قرار بگیرد که بخش قالب این بیوگاز تولید شده را گاز متان تشکیل میدهد که خود این گاز یکی از عواملی است که از آن به عنوان گاز گلخانه‌ای یاد میشود.
اسماعیلی مطرح کرد: گاز متان میتواند منجر به افزایش پدیده گرمایش جهانی، تغییرات اقلیمی و مواردی از این قبیل شود؛ اثرات منفی پسماند در آلودگی‌ها بر اساس حجم آن پسماند از اثر گذاری کم و نقطه‌ای میتواند به حجم گسترده تری تبدیل شود و معضل جدی تری برای شهروندان ایجاد کند. short_url/vdcguu97.ak97u4prra.html
bayanema.ir/vdcguu97.ak97u4prra.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما