تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۶
جالب است ۰
این روزها وزارت آموزش و پرورش و وزیر پیشنهادی برای این وزارتخانه یکی از موضوعات داغ میان مجلس و دولت شده است؛ موضوعی که با رد دومین وزیر پیشنهادی ممکن است تبدیل به چالشی میان دو قوه شود.
انتظارات مجلس از وزیر آموزش و پرورش
به گزارش بیان ما؛ حدود سه ماه است که وزارت آموزش و پرورش با سرپرست اداره می‌شود و قرار است که صلاحیت «مسعود فیاضی» وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در جلسه علنی روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد و باید ببینیم که این بار مجلس به وزیر پیشنهادی رئیسی رأی اعتماد می‌دهد یا خیر.
پاشنه آشیل گزینه‌های آموزش و پرورش
«حسین باغگلی»، اولین گزینه حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش بود که نتواست رأی اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دست آورد. یکی از نقاط ضعف جدی باغگلی، سابقه کم و شناخت ناکافی وی از وزارت آموزش و پرورش بود و کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس هم در گزارشی اعلام کرد که وی توان رفع چالش‌های کلان وزارت آموزش و پرورش را با این سابقه کم ندارد.
دارا بودن تجربه کافی در حوزه آموزش و پرورش و معرفی فردی از بدنه جامعه فرهنگیان، یکی از دغدغه‌های اصلی نمایندگان مجلس است و برخی از آنان پس از معرفی «مسعود فیاضی» نیز گله‌مندی خود را نسبت به پیشنهاد این گزینه به مجلس مطرح کردند.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم در مجلس از گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارتخانه آموزش و پرورش انتقاد کرد و خطاب به رئیس‌جمهور، گفت: «گزینه‌ای که برای وزارت آموزش و پرورش انتخاب می‌کنید یا باید شخصیت امتحان پس داده‌ای باشد که بعد از معرفی وی به مجلس، بهجت و خوشحالی در بدنه این وزارتخانه به وجود بیاید و مورد استقبال در مجلس قرار گیرد یا اینکه گزینه‌ای از درون خود وزارت باشد چرا که فرهنگیان معرفی شخصی غیر از بدنه این وزارتخانه را توهین و تحقیر نسبت به خود می‌دانند. ما گزینه‌های قوی فراوانی داریم و توقع نداشتیم چنین شخصیتی را به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی کنید.»
علاوه بر این، جعفر قادری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی  درباره مسعود فیاضی، گفت: «ترجیح ما این بود که فردی از بدنه وزارت آموزش و پرورش و یا فردی مسلط و توانمند به مسائل آموزش و پرورش برای تصدی این وزارتخانه به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شد. البته باید ببینیم که وی چه برنامه‌هایی دارد و آیا فردی توانمند است و می‌تواند از عهده اداره این وزارتخانه برآید یا خیر. از سوی دیگر بنده معتقدم که وزارت آموزش و پرورش باید هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شود.»
حمایت وزرای سابق از «فیاضی»
وزرای سابق آموزش و پرورش نظر مثبتی نسبت به فیاضی دارند و اخیراً در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ضمن حمایت از مسعود فیاضی، تاکید کردند که «گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش که در عرصه‌های گوناگون نهاد تعلیم و تربیت از صف تا ستاد و از مدارس تا وزارتخانه حضور داشته و کسب تجربه کرده است، با دغدغه‌های به حق معیشتی و منزلتی جامعه فرهنگیان آشناست و رفع این دغدغه‌ها و نیز تحقق سند تحول بنیادین را با روحیه‌ای تحول‌خواه و جوان‌گرا، محور برنامه‌های خود قرار داده است.»
علاوه بر این سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور هم درباره گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش، گفت: «پس از معرفی ‎مسعود فیاضی برای وزارت آموزش و پرورش، بعضی از ‎نمایندگان ایراد گرفتند که وی ‎آموزش و پرورشی نیست، اما وقتی وی سوابق ۷ سال معلمی و پرورشی، مدیر مسئولی ۳۶ نشریه رشد، مدیریت انتشارات مدرسه، تدوین کتاب‌های درسی و کمک آموزشی و برنامه ۴ ساله را ارائه کرد، تا حدودی فضا به نفع وی تغییر کرد.»
دیدگاه نمایندگان مجلس درباره «باغگلی» چه بود؟
یکی دیگر از انتظارات وکلای ملت از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش آن است که مطالبات فرهنگیان را پیگیری و لایحه رتبه‌بندی و سند تحول بنیادین را اجرایی کند که نبود این ویژگی در «حسین باغگلی» باعث شد که نمایندگان به وی اعتماد نکنند؛ به گونه‌ای که جعفر قادری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وی، گفت: «اجرای رتبه‌بندی معلمان، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و جذب نیروی انسانی از جمله مسائلی است که وزیر پیشنهادی باید برای آن برنامه داشته باشد اما باغگلی در حوزه تعلیم و تربیت حرفی برای گفتن ندارد»
جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی هم یکی دیگر از مخالفان حسین باغگلی بود که در نطق مخالفت خود گفت: «مشکلات وزارت آموزش و پرورش از جمله کمبود بودجه، کمبود ۳۰۰ هزار معلم در انتهای سال ۱۴۰۳، عدم استقلال دانشگاه فرهنگیان و تغییر نگاه از یک وزارتخانه انسان‌ساز به یک دستگاه مصرف‌گرا، مستلزم آن بود که فردی صاحب تجربه و از بدنه آموزش و پرورش معرفی می‌شد که سلسله مراتب مدیریتی را طی کرده و به چالش‌های آموزش و پرورش تسلط کافی داشته باشد، اما باغگلی تجربه و تخصص مدنظر مجلس انقلابی را برای اداره وزارت آموزش و پرورش ندارد.»
صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی هم در مخالفت با باغگلی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش دولت سیزدهم، گفت: «وزارت آموزش و پرورش محل رشد و توسعه پایدار است و کوچک‌ترین اخلال در آن می‌تواند بزرگ‌ترین آسیب‌ها را متوجه کشور کند. باغگلی جوانی خوشفکر است، اما سابقه اجرایی در حد مدیریت خُرد دولتی هم ندارد و نباید آموزش و پرورش را به محلی برای آزمون و خطا تبدیل کرد.»
جعفر راستی، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در موافقت با باغگلی گفت: «نمایندگان مخالف وزیر پیشنهادی، خودشان سال‌ها در آموزش و پرورش مسئولیت‌های کلان داشته‌اند اما موفق نبوده‌اند.» همچنین بیژن نوباوه وطن، نماینده مردم تهران نیز در موافقت با باغگلی گفت: «مشکل آموزش و پرورش فقط بحث‌های معیشتی فرهنگیان نیست، بلکه نبود برنامه تحولی است.»
بازخوانی دیدگاه‌های نمایندگان مجلس درباره وزیر قبلی پیشنهادی آموزش و پرورش و همچنین گفته‌های تنی چند از نمایندگان نشان می‌دهد «مسعود فیاضی» باید بتواند نمایندگان مجلس را قانع کند که توانایی رفع مشکلات وزارت آموزش و پرورش، اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان و سند تحول بنیادین را دارد و اگر وی بتواند در این زمینه برنامه قابل اجرا داشته باشد، شانس زیادی برای کسب رأی اعتماد از مجلس خواهد داشت.
در همین زمینه، احمد راستینه  درباره انتظارات مجلس از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، گفت: «توجه به لایحه رتبه‌بندی معلمان و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، برای نمایندگان بسیار مهم است.» نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «فیاضی در مرکز پژوهش‌های مجلس، در حوزه آموزش و فرهنگ مطالعات خوبی داشته و اشراف بسیار خوبی نسبت به مسائل و نیازهای آموزشی و پرورشی دارد و وی نسبت به رتبه‌بندی فرهنگیان، ارتقای وضعیت معیشتی معلمان و استقرار نظام عادلانه پرداخت برنامه خوبی دارد و خود را متعهد به اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می‌داند.»
رابطه فامیلی فیاضی و زاکانی
یکی از مهمترین نقدها به معرفی فیاضی، رابطی فامیلی او با علیرضا زاکانی است. مسعود فیاضی برادر داماد علیرضا زاکانی است و در دوره حضور زاکانی در مرکز پژوهش‌های مجلس، به عنوان معاون او معرفی شده بود.
معین الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره، می‌گوید: «شائبه‌های جدی درباره ارتباط فامیلی فیاضی با شهردار تهران مطرح است و جامعه فرهنگیان از این موضوع گله‌مند هستند.»
البته مسعود فیاضی به این مسئله پاسخ داد و درباره نسبت فامیلی‌اش با شهردار تهران، گفت: «بنده ورودی ۷۳ دانشگاه تهران هستم و علیرضا زاکانی ورودی سالی ۶۹ دانشکده پزشکی بود. دانشکده‌های ما کنار هم بود و از طریق فعالیت‌های بسیج با هم آشنا شدیم. آن زمان، آقا داماد ۶ ساله و عروس خانم یک‌ساله بود و ۱۵، ۱۶ سال بعد، خودمان این دو را به هم معرفی کردیم. به عبارت دیگر ما قبل از این نسبت فامیلی، سال‌ها دوست و آشنا بودیم.»
سیاسی‌کاری برخی مجلسی‌ها
ناگفته نماند که برخی از نمایندگان مخالف با مسعود فیاضی به واقع هیچ دلیلی برای مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ندارند و از صحبت‌های آنان می‌توان اینگونه برداشت کرد که آنان صرفاً برای جلب توجه بدنه فرهنگیان حوزه‌های انتخابیه‌شان، نظری منفی نسبت به فیاضی دارند.
به اعتقاد ناظران سیاسی، برخی نمایندگان مجلس از ابتدا به دنبال سهم‌خواهی از دولت بودند و از آنجایی که دولت توجهی به خواسته‌های آنان نکرده است، به دنبال مخالفت با گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش هستند. جعفر قادری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ضمن تائید این موضوع به خبرنگار مهر می‌گوید: «برخی از نمایندگان مجلس به دلیل اینکه در انتخاب استانداران و مدیران کل استانی از آنان نظرخواهی نشده است، از دولت دلخور و عصبانی هستند و به همین دلیل ممکن است به فیاضی رأی منفی دهند.»
تأثیر نظر فرهنگیان بر رأی «فیاضی»
برخی تشکل‌های فرهنگیان نیز در خصوص معرفی فیاضی اعلام موضع نمودند. کانون مدارس اسلامی با صدور بیانیه‌ای از انتصاب وی به عنوان وزیر آموزش و پرورش حمایت کرد. همچنین جمعی از فرهنگیان بسیجی با صدور نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور، ابراز امیدواری کردند که با حضور فیاضی در مسند آموزش و پرورش، سند تحول بنیادین این وزارت اجرایی شود. از سوی دیگر اما مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس دولت سیزدهم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، اعتراض خود را به معرفی مسعود فیاضی به عنوان وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد.
جبار کوچکی‌نژاد، سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، می‌گوید: «فعلا باید برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس بررسی دقیق شود. از سوی دیگر، نمایندگان بازخوردهای لازم را از جامعه بزرگ فرهنگیان دریافت می‌کنند و قطعاً نظر فرهنگیان در رأی نمایندگان مجلس به فیاضی تأثیری زیادی دارد.»
البته درست است که نظر جامعه فرهنگیان پیرامون وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش مهم است اما در نهایت، تعیین کننده وزیر آموزش و پرورش، نمایندگان مجلس هستند و فیاضی باید بتواند آنان را قانع کند که توانایی رفع مشکلات جامعه بزرگ فرهنگیان کشور را داراستو کوچکی‌نژاد در این خصوص می‌گوید: «برای ما بسیار مهم است که لایحه رتبه‌بندی معلمان به صورت دقیق در دولت سیزدهم اجرا شود و وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش باید بگوید که چه برنامه‌ای برای تحقق این مسئله دارد و برنامه وی در این زمینه هم تأثیر زیادی در رأی نمایندگان دارد.»
هم‌صدایی دولت و مجلس با تأیید گزینه رئیسی
برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که فرصت کم است و باید با توجه به زمان اندک باقی مانده برای معرفی گزینه بعدی، به فیاضی رأی مثبت دهند.
رحمت‌الله فیروزی، نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره، گفت: «مجلس شورای اسلامی باید با دولت همراهی کند و بنده معتقدم که باید نمایندگان مجلس به گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش رأی مثبت دهند تا کابینه دولت تکمیل شود. وزارت آموزش و پرورش، وزارتخانه‌ای بسیار مهم و حساس است و لازم است که هر چه سریع‌تر وزیر آموزش و پرورش مشخص شود تا این وزارتخانه سروسامان یابد.»
این نماینده مجلس می‌گوید: «سوابق فیاضی نشان‌دهنده آن است که او توانایی رفع مشکلات آموزش و پرورش را دارد و برنامه‌های خوبی هم برای پاسخ دادن به مطالبات فرهنگیان ارائه داده است. از سوی دیگر، همه باید به این مسئله واقف باشند که هر گزینه دیگری هم که برای تصدی وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی شود، موافقان و مخالفانی دارد و بنابراین نباید فرصت تعیین تکلیف وزارت آموزش و پرورش را از دست دهیم.»
با همه این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید که آیا این بار گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش می‌تواند نمایندگان مجلس شورای اسلامی را قانع کند یا آنکه رئیس جمهور باید به فکر گزینه دیگری برای وزارت آموزش و پرورش باشد.
  short_url/vdcdof0j.yt0nx6a22y.html
bayanema.ir/vdcdof0j.yt0nx6a22y.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین