تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۸
جالب است ۰
رسیدن به تزریق۱۰۰میلیون دوز واکسن موفقیت بزرگی است اما تا ریشه کنی کرونا راه باقیمانده؛اما مسئله این است که شانه خالی کردن واکسن ستیزان به قیمت نابودی سالمندان و هموطنان بی گناه تمام می شود که در این رابطه باید اقدامات سلبی صورت بگیرد.
واکسن‌ستیزان مسببان تداوم کرونا و مرگ بیماران!/ ضرورت تشدید برخوردهای سلبی با مخالفان واکسن
به گزارش بیان ما؛  افزایش سواد آکادمیک در جامعه و کسب علوم مختلف توسط مردان و زنان ایرانی در دهه های اخیر، این امید را در دل دوستداران و دلسوزان کشور به وجود آورد که بالاخره احساس تکلف و انجام مسئولیت های اجتماعی که در اثر تحصیلات عالیه هموطنان باید شکل می گرفت در حل بحران ها و آسیبهای اجتماعی کارساز خواهد بود.
اما متاسفانه در بسیاری موارد درست عکس این انتظار حاصل شد و شاید این وضعیت وارونه به واسطه ادعای افراد تحصیل کرده ای باشد که بعضا کلاه همه چیز دانی بر سر خود گذاشته اند و نظر کارشناسان و متخصصان سایر حوزه های را قبول ندارند.
اما در گذشته بی سواد بودن مردم این مزیت را داشت که دست کم بی ادعا بودند و هر ضرورتی را به حکم علماء محل زندگی خود دربست می پذیرفتند و با حکمی که از مراجع معظم و علماء بزرگوار می گرفتند، در هر حیطه ای پیش قراول بودند؛ ولو آنکه به درستی حقیقت یک موضوع را درک نکرده باشند.
اما برخی از تحصیل کردگان امروز که خدا را بنده نیستند و همواره بر خلاف جریان آب شنا می کنند و توهم توطئه دارند، به جای مشورت گرفتن با خبرگان و علماء و صاحب نظران، به اینترنت و شبکه های اجتماعی معاند رجوع و اعتماد می کنند، آنهم با این پیش فرض که نظرات بر خلاف آنچه باشد که خرد جمعی تعیین و تکلیف کرده است.
شاهد مثال این بحث نهضت واکسیناسیون است که در ماه های گذشته بارها و بارها از سوی متخصصان علوم پزشکی و آزمایشگاهی توصیه و تنها راه ریشه کنی کرونا عنوان شد؛ اما این حرف و الزام به گوش گروه مورد بحث و مدعای همه چیز دانی نرفت که نرفت.
 

اما از آنجایی که برای دور زدن خطران پیک ششم باید به سرعت جاماندگان واکسیناسیون تعیین تکلیف می شدند، توصیه تزریق واکسن از سوی هر آنکس که در جامعه ما دارای وجاهتی بود و سخنش برای عامه مورد وثوق، به کرات تکرار شد؛ اما در نهایت نرفت میخ آهنین در سنگ.
گرچه با روی کار آمدن دولت سیزدهم به سرعت خوان هفتم کرونا یعنی تأمین و واردات واکسن به کشور به سرعت فزونی گرفت و با توسعه مراکز تجمیعی واکسیناسیون و شبانه  روزی کردن تزریق به سرعت آمار تزریق شاخص 100میلیون دوز را رد کرد و این به مفهوم اخص کلمه موفقیتی بزرگ در عرصه مبارزه با کرونا به حساب می آمد.
اما جماعت بهانه‌گیر باز دبه کردند و بهانه آوردند و تا دیروز که هشتک واکسن بخرید را ترند می‌کردند و شعارهای حول نبود و کمبود سر می دادند، با آمدن واکسن نقابی دیگر به رخ زدند و شعار از اساس متفاوت سر دادند!
با این احوال هر روز درجه هوا سردتر می شود و بیماریهایی چون سرماخوردگی و آنفلوآنزا و سایر بیماریهای مسری خاص فصول سرما افزایش پیدا می کنند؛ اما جماعت خواب زده و شبزده هنوز مجاب به تزریق واکسن نشده اند.
شاید به جرأت بتوان گفت که قصور اصلی بسیاری از ابتلاها و مرگ و میرهای امروزی که باید با انجام واکسیناسیون هر روز کاهشی محسوس میداشت، اما حالتی غیرمحسوس و الاکلنگی دارد را بتوان بر گردن این افراد بهانه‌گیر دانست.
 

چرا که آمار واکسیناسیون ملی به رغم گذر از 100 میلیون دوز اما هنوز آمار مطلوبی نیست و باید دست کم با تزریق 80 درصد از کل جمعیت کشور به آسودگی مورد انتظار رسید. آنهم 80 درصد هموطنانی که لااقل دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده باشند؛ بنابراین تا رسیدن به چنین رقم و چنان وضعیتی راه نسبتا طولانی باقی مانده است. البته راهی که در آخرین مرحله و بعد از مرتفع کردن تمام مشکلات اعم از تامین و تهیه واکسن، لجیتسک و ورادات. توزیع و تزریق و ... در آخرین مرحله مانده است.
گویا برخی از افراد واکسن ستیز غایت آمالشان مرگ و میر مردم در اثر فراگیری و ابتلا به این بیماری نوظهور است؛ بلکه با این اقدام غیر انسانی ثابت کنند که دولت سیزدهم نیز مانند دولت آخر روحانی ناتوان از رتق و فتق امور است.  
  short_url/vdca0ena.49noy15kk4.html
bayanema.ir/vdca0ena.49noy15kk4.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین