تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۹
جالب است ۰
شاید باورتان نشود اما این جمله تلفنی که «شما در مسابقه رادیویی برنده شده‌اید» همچنان قربانی می‌گیرد و هنوز افراد زیادی هستند که فریب این تماس را می‌خورند و دو دستی موجودی حساب بانکی‌شان را در اختیار کلاهبرداران قرار می‌دهند. تازه‌ترین قربانیان این شگرد قدیمی ۱۰۰ شهروند تهرانی هستند که ۳ میلیارد تومان سرمایه‌شان را به‌حساب کلاهبرداران ریخته‌اند.
گوش به زنگ باشید: «شما در مسابقه رادیویی برنده شده‌اید»
به گزارش بیان ما؛ راز این کلاهبرداری‌ها از مدتی قبل و با شکایت تعدادی مالباخته در پلیس فتا تهران فاش شد. شاکیان می‌گفتند که ابتدا فردی با آنها تماس گرفته و خود را مجری برنامه رادیویی معرفی کرده است. بعد به آنها گفته که شماره تلفنشان به قید قرعه در یک مسابقه رادیویی برنده جایزه چند میلیون تومانی شده است. در این سناریوی تکراری، فرد تماس گیرنده در ادامه از مالباخته خواسته که برای دریافت جایزه‌اش پای دستگاه عابربانک برود. حال آن که اصلا برای واریز پول به‌حساب شما، لازم نیست که پای دستگاه عابربانک بروید.

وقتی مالباخته پای دستگاه عابربانک حاضر شده، تماس گیرنده از وی خواسته کارت بانکی‌اش را وارد دستگاه کند و رمزش را بزند و بعد دکمه‌هایی که او می‌گوید را فشار دهد. البته تماس گیرنده که یک کلاهبردار حرفه‌ای است، همه این مراحل را آنقدر پیچیده به زبان می‌آورد که در همه موارد مالباخته‌ها کاملا گیج شده و فقط دکمه‌هایی که او از پشت تلفن می‌گفت را فشار دادند و خبر نداشتند که با فشار دادن این دکمه‌ها، در حال انتقال موجودی حسابشان به حسابی هستند که تماس گیرنده از پشت تلفن به آنها می‌گوید. درنهایت نیز وقتی به‌خودشان آمده‌اند که پیامک برداشت وجه از حسابشان را دریافت کرده و متوجه شده‌اند که به جای واریز شدن جایزه چند میلیونی، همه موجودی حسابشان را با دستان خودشان به‌حساب کلاهبرداران منتقل کرده‌اند.

با این اطلاعات و با توجه به افزایش شمار کسانی که قربانی این کلاهبرداران شده بودند، تیمی از مأموران پلیس فتا برای شناسایی و دستگیری کلاهبرداران وارد عمل شدند.

سرهنگ داوود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران می‌گوید: هر چند کلاهبرداران تلاش کرده بودند که با استفاده از حساب‌های متعلق به افراد دیگری یا معتادان و کارتن‌خواب‌ها، از طعمه‌هایشان کلاهبرداری کنند و ردی از خودشان به جا نگذارند اما با آغاز تحقیقات تخصصی، مأموران پلیس فتا سرنخ‌هایی از هویت واقعی متهمان به‌دست آوردند و در پایش‌های اطلاعاتی مشخص شد که اعضای یک باند ۷ نفره متشکل از ۵ مرد و ۲ زن، این کلاهبرداری‌ها را انجام داده‌اند.

وی با اشاره به این که پس از هماهنگی‌های قضایی متهمان در مخفیگاه‌هایشان در محدوده تهران دستگیر شدند، تصریح کرد: این افراد پس از انتقال به پلیس فتا به ۱۰۰ فقره کلاهبرداری به همین شیوه اعتراف کردند. وی گفت: کارشناسان ارزش ریالی مبالغ کلاهبرداری شده را ۳۰ میلیارد ریال اعلام کرده‌اند و متهمان پس از تحقیقات تکمیلی در اختیار مرجع قضایی قرار گرفتند. short_url/vdcb0sbw.rhb9apiuur.html
bayanema.ir/vdcb0sbw.rhb9apiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین