تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۵۵
جالب است ۰
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران:

الحاق ۳ شناور جدید به نیروی دریایی سپاه

سردار تنگسیری گفت: در یک سال و نیم گذشته شش سیلی به آمریکایی‌ها زده‌ایم. البته اخبار بسیاری از درگیری‌های ایران و آمریکا در خلیج فارس منتشر نشده است.
بسیاری از درگیری‌های ایران و آمریکا در خلیج فارس رسانه‌ای نشده است
به گزارش بیان ما؛  سردار دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر امروز (شنبه) در هفتمین اجلاسیه کنگره ملی همفکری بسیج دانش‌آموزی که در مجتمع فرهنگی ۱۳ آبان (لانه جاسوسی سابق) برگزار شد، گفت: اهمیت خلیج فارس را جوانان باید بدانند و اینکه کشورمان اهمیت جغرافیایی بالایی دارد و این اهمیت موجب شده تا طی یک سال و نیم درگیری که با آمریکایی‌ها داریم و بسیاری از آن‌ها هم تاکنون رسانه‌ای نشده است، شش سیلی به آمریکایی‌ها بزنیم.
وی با اشاره به اینکه ایران در جنوب کشور در خلیج فارس و دریای عمان بیشترین ساحل را دارد، افزود: هیچ‌کس نمی‌تواند نام خلیج فارس را تغییر دهد؛ زیرا از سالیان گذشته این منطقه همین عنوان را داشته است؛ در هنگام ورود به خلیج فارس اولین جزیره لارک است و وقتی به عمق خلیج فارس وارد می‌شویم، سه جزیره استراتژیک بوموسی، تنب بزرگ و کوچک را داریم به نحوی که وقتی هر شناوری وارد خلیج فارس می‌شود، باید از مقابل جزایر کشورمان عبور کند؛ البته هیچ‌کدام از شناور‌های بیگانگان از منطقه یادشده عبور نمی‌کنند؛ زیرا به محض ورود، از آبراه‌های بین‌المللی عبور می‌کنند و وارد آب‌های ما نمی‌شوند.
فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار کرد: در هشت سال دفاع مقدس وقتی عراق در مقابل ایران مستأصل شد، آمریکایی‌ها به‌منظور حمایت از ارتش صدام، از سال ۱۳۶۶ وارد درگیری مستقیم با ایران در خلیج فارس شدند.
وی افزود: در دوران دفاع مقدس، هواپیمای عراقی با ناو آمریکایی استارک ارتباط داشت و به وسیله این شناور چک می‌کرد که آیا فضای منطقه «کلیر» است، یا شناوری از ایران در منطقه وجود دارد یا خیر؛ اما با این حال، هواپیمای عراقی اشتباهی این ناو را مورد اصابت قرار داد و طی آن ۱۱ نفر از پرسنل این ناو کشته شدند.
سردار تنگسیری خاطرنشان کرد: نیروی دریایی سپاه در دفاع مقدس از موشک‌های قدیمی چینی «اچ وای تو» استفاده می‌کرد و با استفاده از این موشک‌ها که عراقی‌ها هم از آن داشتند، اولین سیلی ایران به نفتکش «سانگاری» آمریکا زده شد و پس از آن حمله به شناور‌های «سی اور سی تی» و «بریجتون» و ناو «ساموئل»، انهدام یک بالگرد توسط گروه شهید مهدوی و بالگردی دیگر در حوالی جزیره بوموسی، اسارت چهار نفر از تفنگداران آمریکایی با ۲ نفر خدمه کویتی و مورد آخر، توقیف نفتکش در ماه جاری سیلی‌های دیگری بود که توسط ایران به آمریکا زده شد و در خصوص این نفتکش، آمریکایی‌ها علی‌رغم تلاشی که داشتند، نتوانستند موفق شوند.
فرمانده ندسا سپس در خصوص توقیف نفتکش متخلف ویتنامی اظهار کرد: این نفتکش حامل نفت ایران بود، اما به پشتوانه آمریکایی‌ها از تحویل نفت به کشورمان امتناع می‌کرد؛ البته این دومین کشتی بود که می‌گرفتیم و مورد قبلی رسانه‌ای نشده بود؛ لذا برای توقیف آن، اولین گروه از نیرو‌ها با بالگرد بر روی عرشه نفتکش هلی‌برن شد و دومین گروه هم به وسیله شناور‌ها وارد کشتی شدند، اما به محض اینکه کشتی به سمت آب‌های کشورمان چرخید، دو ناوشکن آمریکایی از جناحین به سرعت خود را به این نفتکش نزدیک کردند تا بلکه مانع انتقال نفتکش به آب‌های کشورمان شوند.
دریادار تنگسیری تصریح کرد: در آن مرحله ما شش قایق به همراه شناور‌های شهید ناظری و سیاوشی داشتیم؛ در این شرایط آمریکایی‌ها بالگرد هم پرواز دادند، ولی به واسطه اخطاری که به آن داده شد، مجبور به بازگشت شد و از ترس اینکه مبادا مورد اصابت موشک‌های ما قرار گیرد، اقدام به پرتاب «فلر» کرد؛ البته ما موشک‌انداز و پهپاد مسلح و شناسایی هم در منطقه داشتیم، ولی، چون می‌خواستیم آن‌ها را خرد کنیم، فقط قایق‌های توپ‌دار را به مصاف ناوشکن‌های آمریکایی اعزام کردیم.
وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها از ترس مواجهه با رزمندگان نیروی دریایی سپاه، در آب‌های تحت نظارت ما هم وارد نمی‌شوند، گفت: هرچند موشک‌هایی با برد ۱۰ کیلومتر تا دو هزار کیلومتر را نیروی دریایی سپاه علاوه بر وزارت دفاع تولید می‌کند، اما اگر خدا را به‌عنوان تنها حامی داشته باشیم از هیچ کدخدایی هم نمی‌ترسیم.
فرمانده نیروی دریایی سپاه با اعلام این خبر که امسال سه شناور جدید به این نیرو اضافه می‌شود، عنوان کرد: ناو‌های شهید ناظری به طول ۵۵ متر و حاج قاسم سلیمانی به طول ۶۵ متر توسط وزارت دفاع و سپاه و یک شناور دیگر هم توسط شرکتی دانش‌بنیان در حال ساخت است که دارای موشک‌هایی با برد ۳۰۰ کیلومتر و سطح به هوا با قابلیت حمل بالگرد و دارای سرعتی معادل ۳۵ نات هستند.
  short_url/vdcb80bw.rhb9wpiuur.html
bayanema.ir/vdcb80bw.rhb9wpiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین