تاریخ انتشار : ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۵
جالب است ۰
رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان اعلام کرد مهم‌ترین دلیل مشکلات این کشور، آمریکا و سیاست‌های آن است.
سید هاشم صفی‌الدین: آمریکا به دنبال راه حل برای کمک به لبنان نیست
به گزارش بیان ما؛ «سید هاشم صفی‌الدین» رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان در یک مراسم یادبود که در جنوب این کشور برگزار شده بود اعلام کرد: مهم‌ترین عامل مشکلاتی که لبنان از آن رنج می‌برد، سیاست‌های ایالات متحده است؛ به‌ویژه اینکه بانک‌های لبنان در اختیار آمریکا هستند و نظام اقتصادی لبنان یک نظام وابسته به واشنگتن است.
به گزارش العهد، وی افزود: فجایعی که در دهه‌های گذشته در لبنان رخ داده، تحت نظارت و سیاست‌های آمریکا بوده است. امروز در لبنان با چالش‌های زیادی در سطوح مالی، معیشتی، اقتصادی و سیاسی مواجه هستیم و هرکس در این شرایط معیار ملی را از دست بدهد نابود خواهد شد.
این مقام حزب‌الله افزود: بحران‌های کشور اکنون چند برابر شده و یکی از بزرگترین بحران‌ها مشکل کمبود و گرانی دارو در کشور است. این مسائل برای ما روشن شده است و ما به تنهایی قادر نیستیم مشکلات اقتصادی، اجتماعی و معیشتی و همچنین مشکل دارو را حل کنیم. ما این مشکلات را در میان می‌گذاریم اما اگر دیگران با ما همکاری نکنند، نمی‌توان با موفقیت از این مرحله عبور کرد.
هاشم صفی‌الدین تصریح کرد: این بحران‌ها پس از مدتی به پایان می‌رسد اما مهم این است که ما برای کاهش خسارت‌ها و یافتن راه‌حل‌های مناسب تلاش کنیم و این نقطه اصلی اختلاف ما با دیگران است. ما به آنها می‌گوییم که در مسیر درستی قدم بر نمی‌دارند و این راه آنها را به جایی نخواهد رساند و هیچ نتیجه‌ای ندارد و به هیچ راه حلی منجر نخواهد شد.
رئیس شورای اجرایی حزب‌الله اظهار داشت: هیئت‌های آمریکایی که به لبنان می‌آیند می‌خواهند یک راه حل خیالی برای لبنانی‌ها ترسیم کنند تا مردم لبنان از مواضع قدرت خود چه مقاومت و چه ثروت‌های ملی و آینده اقتصادی خود دست بکشند. بعد از اینکه لبنانی‌ها از این مواضع خود دست کشیدند می‌بینند راهی که در آن قدم برداشتند در واقع یک مسیر خیالی بود که به هیچ نتیجه و راه حلی نرسید.

هاشم صفی‌الدین تأکید کرد: اگر آمریکا واقعاً می‌خواهد مشکل لبنان را حل کند باید ثروت نفتی این کشور را به خود لبنانی‌ها بسپارد و برای اسرائیلی‌ها کار نکند. همچنین آمریکا اگر راست می‌گوید باید فشار خود را در سطح تحریم‌ها ضد لبنان و کشورهایی که می‌توانند به لبنان کمک کنند متوقف کند. کاری که ایالات متحده در قالب کمک به لبنان از طریق انتقال گاز مصر انجام داد در واقع واکنش به واردات سوخت ایران به لبنان بود.
این مقام حزب‌الله گفت: ما نمی‌توانیم به آمریکا و گفتمان و رفتار و رفت و آمد مقامات آن به لبنان اعتماد کنیم. همچنین به کسانی که از آمریکا و سیاست‌های آن پیروی می کنند و در خدمت سفارتخانه این کشور در بیروت هستند می‌گوییم از آرزوهای واهی خود دست بکشید؛ زیرا کسانی که پیش از این روی آمریکا در لبنان حساب کرده بودند اکنون در ترس و نگرانی زندگی می‌کنند.
وی تأکید کرد: برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مانند امارات و عربستان به آینده فکر می‌کنند و می‌گویند آمریکا کشوری نیست که آنها قبلاً می‌شناختند؛ چرا که افغانستان را ترک کرد و متحدانش را در این شرایط تنها گذاشت؛ بنابراین نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد. علاوه بر آن، متحدان تاریخی ایالات متحده در منطقه نگران سیاست‌های این کشور هستند و از آینده‌ای وابسته به این سیاست‌ها می‌ترسند.
شیخ هاشم صفی‌الدین افزود: آمریکا نه می‌خواهد در لبنان راه‌حلی پیدا کند و نه به پیدا کردن راه حل در این کشور کمک خواهد کرد. آمریکایی‌ها منتظر انتخابات پارلمانی لبنان می‌مانند و اگر نتیجه دلخواه آنها حاصل شد پروژه خود را در لبنان ادامه خواهند داد و اگر نتیجه غیر از این بود موضع دیگری اتخاذ خواهند کرد.
رئیس شورای اجرایی حزب‌الله تصریح کرد: زمانی که لبنانی‌ها به مرحله خود اتّکایی برسند می‌توانند بهترین کشور و آینده را برای جوانان خود بسازند. در غیر این صورت نمی‌توانیم به هیچ نتیجه‌ای برسیم و تنها راه برای لبنانی‌ها این است که برای منافع خود کار کنند. ما در همه زمینه‌های مالی، سیاسی، اقتصادی و معیشتی آماده هر گونه بحث و گفتگو هستیم تا به نتایج واقع‌بینانه منجر شود.
وی همچنین در پایان به عملیات شهادت‌طلبانه شهید «شیخ فادی ابو شخیدم» در قدس اشغالی اشاره کرد و گفت: این عملیات بار دیگر تأکید می‌کند که اراده مقاومت فلسطین شکسته نمی‌شود و مقاومت در همه جا آماده است. این عملیات بهترین و مناسب‌ترین پاسخ به جنایات اشغالگران در کشتار کودکان و اسرای فلسطینی و تخریب منازل فلسطینیان در قدس اشغالی است.
  short_url/vdcaeana.49noe15kk4.html
bayanema.ir/vdcaeana.49noe15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین