تاریخ انتشار : ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۰
جالب است ۰
همزمان با پیشروی نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در امتداد رشته‌ کوه البلق و رسیدن به تنگه الفلج، منابع نظامی درباره تشدید حملات ائتلاف سعودی در دو جبهه الحدیده و استان شبوه گفتند که از سال‌ها پیش برای جبهه ساحل غربی آماده شده‌اند.
ارتش یمن در آستانه فتح تنگه «الفلج» مأرب / چرایی تشدید نبرد در الحدیده + نقشه
به گزارش بیان ما؛  منابع میدانی در ارتش یمن می‌گویند پیشروی‌ها در جبهه مأرب همچنان ادامه دارد و به رغم حملات ائتلاف سعودی و تلاش برای تشدید درگیری‌ها در جبهه «الحُدیده» (ساحل غربی یمن)، نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در دولت نجات ملی برای این جبهه از سال‌ها پیش آماده شده‌اند.

روزنامه الأخبار یمن امروز سه‌شنبه در یادداشتی نسبتاً طولانی در این باره نوشت: «جمعه گذشته ائتلاف سعودی ـ اماراتی از آغاز عملیات نظامی جدید در جنوب استان الحدیده خبر داد و به دنبال آن، هزاران نفر از عناصر شبه نظامی وفادار به امارات را برای انجام حملات متعدد به مناطق خارج از شهر "حَیـس" (مرکز شهرستان حیس)، واقع در غرب شهر ساحلی "المُخا" گسیل داشت که هدف از آن تلاش برای به تأخیر انداختن نبرد سرنوشت‌ساز در استان مأرب (مرکز یمن) است.»
آخرین تحولات یمن , کشور یمن , مأرب , الحدیده ,
در مقابل، درگیری‌ها در جبهه‌های جنوبی شهر مأرب شدیدتر شد و طی آن نیرو‌های دولت صنعاء (نجات ملی) با کمک و پشتیبانی نیرو‌های قبایل در جهت جنوب شهر پیشروی کردند و توانستند بر مساحت گسترده‌ای سیطره پیدا کنند.

منبعی نظامی در ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور به این روزنامه درباره اقدام ائتلاف سعودی در جبهه الحدیده گفت: «براساس تجربه و محاسبات نبرد طولانی مدتی که صنعاء برای مقابله با کشور‌های متجاوز عضو ائتلاف از هفت سال پیش گرفته است، تشدید حملات جاری اولین بار نبوده و آخرین بار هم نخواهد بود و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از سال‌ها برای نبرد الحدیده آماده شده‌اند و این دو هستند که مشخص می‌کنند چه زمانی این مرحله تشدید درگیری‌ها تمام خواهد شد.»
آخرین تحولات یمن , کشور یمن , مأرب , الحدیده ,
منبع مذکور همچنین تصریح کرد که «صنعاء در گذشته (طی نزدیک به هفت سال)، در ۵۲ جبهه نظامی نامحدود با ائتلاف متجاوز (سعودی اماراتی) و نیرو‌های مزدورانش درگیر بوده و خسارت‌های سنگین به نیرو‌ها و تجهیزات آن‌ها وارد کرده است.»

وی درباره عملیات ائتلاف مذکور در ساحل الحدیده نیز گفت: «این اقدام تلاش مذبوحانه‌ای است که هدف از آن افزایش روحیه مزدور‌هایی است که روحیه خود را از دست داده اند.»

در همین ارتباط، «حسین العزّی»، وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در توییت‌هایی اعلام آغاز عملیات نظامی جدید در الحدیده را به سخره گرفت و نوشت که تشدید درگیری در جبهه مذکور نوعی موافقت فوری با درخواست‌های آمریکا و اظهارات خصمانه مقامات این کشور علیه مردم مظلوم یمن است.

روزنامه الاخبار به نقل از منابع قبیله‌ای در مأرب نیز نوشت که نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سمت منطقه «الفَـلج» (گذرگاه و تنگه‌ای در البلق غربی) پیشروی کرده و در چند قدمی آزادسازی این منطقه راهبردی هستند.
آخرین تحولات یمن , کشور یمن , مأرب , الحدیده ,
به گفته این منابع، به موازات پیشروی در این منطقه در منطقه رشته‌کوه البلق میانی نیز پیشروی صورت گرفته که در ادامه پیشروی گسترده هفته گذشته بوده و پیش‌بینی می‌شود نیرو‌های پیشروی‌کرده در جبهه الفلج را پوشش داده و امنیت آن‌ها را تأمین کند.

منبع الاخبار لبنان در این ارتباط گفت که نیرو‌های دولت نجات ملی از چند روز پیش بعد از تکمیل آزادسازی روستای «روضه جهم» در شرق «صراوح»، در نزدیکی «وادی ذنه» وارد «درگیری‌های خونینی» شده‌اند.

چند منبع نظامی و قبیله‌ای در مأرب در این باره تأکید کردند که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی دو روز گشته از سمت «امر ریش» (نزدیک پادگانی به همین نام) به سمت منطقه «الرمله» (در نزدیکی البلق شرقی) پیشروی کرده و طی آن، بر منطقه «العکد» واقع بین منطقه «آل عقار العبیدی» در جنوب شرق «وادی عبیده» سیطره پیدا کرده‌اند که نزدیک به زادگاه استان‌دار اخوانی مأرب یعنی «سلطان العراده» است.
آخرین تحولات یمن , کشور یمن , مأرب , الحدیده ,
بر اساس این گزارش، ناظران نظامی پیش‌بینی می‌کنند که تشدید درگیری در جبهه الحدیده، نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را وادار خواهد کرد که به نبرد در مأرب طی چند روز آینده «فیصله دهند»؛ چرا که هدف از تشدید حملات در جبهه الحدیده، به تأخیر انداختن «یک‌سره کردن نبرد مأرب» است.
آخرین تحولات یمن , کشور یمن , مأرب , الحدیده ,
رسانه‌های وابسته به ائتلاف سعودی و دولت منصور هادی، رئیس جمهوری فراری و ریاض‌نشین یکشنبه نیز از آغاز عملیات آزادسازی شهرستان‌های جنوبی مأرب از سمت استان شبوه (جنوب مأرب) خبر دادند. ناظران نیز در این باره گفتند که «این عملیات در راستای ایجاد هراس و پروپاگاندای رسانه‌ای است نه بیشتر».
  short_url/vdcfv1dc.w6d1jagiiw.html
bayanema.ir/vdcfv1dc.w6d1jagiiw.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین