تاریخ انتشار : ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۷
جالب است ۰
عملیات موازنه بازدارندگی هشتم انصارالله علاوه بر اهمیت بالا دارای پیام‌های نظامی، سیاسی و راهبردی متعددی بود.
مهم‌ترین پیام عملیات «موازنه بازدارندگی هشتم» انصارالله چه بود؟
به گزارش بیان ما؛ طی چند روز گذشته پس از چند بار هشدار درباره عواقب تجاوزات ائتلاف سعودی علیه یمنی‌ها، پهپاد‌های انصارالله مجدداً مواضع عربستان را هدف قرار دادند و 3 شهر جنوبی عربستان هدف حمله پهپادی قرار گرفته تا هم‌زمان با تغییر موازنه زمینی در مأرب، معادلات آسمان هم به ضرر سعودی‌ها تغییر کند. این عملیات تحت عنوان «موازنه بازدارندگی هشتم» در پاسخ به تشدید تجاوزات جنگنده‌های ائتلاف متجاوز آمریکایی ـ سعودی ضد مواضع غیر نظامی یمن صورت گرفت.
نیروهای مسلح یمن تهدیدات خود ضد اعضای ائتلاف متجاوز به ویژه عربستان سعودی را بار دیگر آغاز کرده و امارات متحده عربی را نیز مجدداً جزو اهداف خود قرار داده‌اند. در همین راستا انصارالله تأکید کرد که امارات در صورت ادامه تحرکات میدانی خود ضد یمن، از عملیات‌های استراتژیک یمنی‌ها در امان نخواهد ماند و احتمال حمله به مواضع امارات و مزدوران آن در ساحل غربی و مناطق دیگر بسیار زیاد است.
 نیروهای مسلح یمن در عملیات موازنه بازدارندگی هشتم، شماری از اهداف نظامی و حیاتی وابسته به دشمن سعودی را مورد هدف قرار دادند که شامل پایگاه ملک خالد در عسیر و پایگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز در جده و همچنین برخی اهداف نظامی در ابها و جیزان و نجران بود. تأسیسات آرامکو در جده نیز مورد هدف قرار گرفت. در این عملیات از 14 پهپاد از نوع «صماد 3» و«قاصف 2k»، استفاده شد.

گذشته از اهمیت بالای این عملیات، بیانیه نیروهای مسلح یمن شامل پیام‌های متعددی بود که مهم‌ترین آن به توانایی نیروهای مسلح یمن در انجام عملیات‌های تهاجمی علیه ائتلاف متجاوز سعودی در چارچوب دفاع مشروع از ملت یمن مربوط می‌شود. همان‌طور که گفته شد عملیات موازنه بازدارندگی هشتم در پاسخ به تجاوزات ائتلاف سعودی علیه مردم یمن انجام شد و تأکید می‌کند تا زمانی که این تجاوزات متوقف نشده باشد عملیات‌های راهبردی انصارالله نیز ادامه خواهد داشت.
ائتلاف سعودی بعد از شکست سنگین در مأرب مقابل انصارالله، تجاوزات خود را ضد مواضع غیرنظامی یمن تشدید کرد و به دنبال آن دولت نجات ملی یمن تهدید کرد که این تجاوزات بدون پاسخ نخواهد ماند و ائتلاف متجاوز باید عواقب آن را تحمل کند. کشورهای عضو ائتلاف متجاوز و در رأس آنها عربستان تلاش کردند تا این تهدید‌های صنعا را در چارچوب جنگ روانی قرار دهند؛ این در حالی است که آنها به خوبی می‌دانند هیچ‌کدام از تهدیدات انصارالله صرفاً در حد حرف نبوده و بلافاصله عملی شده است.
 بر همین اساس انصارالله با محاسبات دقیق خود ظرف 24 ساعت یک عملیات بزرگ در جغرافیای وسیعی از شمال عربستان تا جنوب آن اجرا کرده و همان‌طور که «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح گفت معادله «حمله در برابر حمله» را ترسیم کرد.
 اما عملیات موازنه بازدارندگی هشتم انصارالله پیام‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی و راهبردی متعددی دارد که بارزترین آنها به شکل زیر است:
ـ تصمیم‌گیرنده اصلی در جنگ یمن، دولت صنعا بوده و با در دست گرفتن ابتکار عمل، توانایی مقابله با هرگونه تهدید و همچنین پاسخ فوری و مستقیم به تجاوزات را دارد. به ویژه اینکه عملیات موازنه بازدارندگی هشتم تنها یک روز بعد از تهدید انصارالله علیه ائتلاف متجاوز سعودی صورت گرفت.
ـ این عملیات نشان داد که ذخایر موشک‌های بالستیک و پهپادهای صنعا زیاد است و تحت تأثیر طولانی شدن جنگ قرار نگرفته است. همچنین خطوط تولید این تجهیزات برخلاف تبلیغات ائتلاف متجاوز سعودی، همچنان با سرعت در حال فعالیت است.
ـ هر هدفی در سراسر عربستان در تیررس موشک‌ها و پهپادهای یمنی قرار دارد و عملیات موازنه بازدارندگی هشتم نشان داد که هیچ منطقه‌ای در عربستان، از شمال تا جنوب و شرق و غرب از حملات موشکی و پهپادی انصارالله در امان نیست.
ـ عملیات بازدارندگی هشتم یک عملیات حساب شده و در زمان و مکانی مناسب انجام شد و پاسخی به تشدید تجاوزات عربستان در مواضع غیرنظامی یمن بود.
ـ نیروهای مسلح یمن همچنان توانایی خود را برای دور زدن همه سامانه‌های دفاعی آمریکایی و انگلیسی و یونانی حفظ کرده‌اند. این در حالی است که عملیات مذکور تنها در 24 ساعت برنامه‌ریزی شد.
ـ این عملیات یک شکست اطلاعاتی نه تنها برای عربستان بلکه آمریکا و انگلیس نیز محسوب می‌شود؛ چرا که نتوانستند پیش‌بینی دقیقی درباره عملی شدن تهدید انصارالله انجام دهند.
ـ عملیات موازنه بازدارندگی هشتم نشان داد عربستان در سایه استفاده از سامانه‌های دفاعی مختلف که متعلق به کشورهای خارجی هستند ضعف استراتژیک بالایی در برابر موشک‌ها و پهپادهای یمنی دارد.
اما به اعتقاد بسیاری از ناظران، مهم‌ترین پیام عملیات موازنه بازدارندگی هشتم این است که این بار نیروهای مسلح یمن، امارات را نیز در دایره اهداف خود قرار داده و اعلام کرده‌اند که امارات از حملات استراتژیک انصارالله مصون نخواهد بود و اگر هرگونه تحرک میدانی از طریق شبه نظامیان خود در منطقه ساحل غربی و سایر مناطق ضد مواضع انصارالله داشته باشد به معنی آن است که خود را در دایره اهداف این جنبش قرار داده است.
  short_url/vdcgny97.ak9y34prra.html
bayanema.ir/vdcgny97.ak9y34prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین