تاریخ انتشار : ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۶
جالب است ۰
عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره میزان مازوت سوزی در نیروگاه‌ها در زمستان امسال توضیح داد.
سعی کردیم میزان مازوت سوزی را به حداقل کاهش دهیم
به گزارش بیان ما ؛ پرویز محمدنژاد قاضی محله عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره میزان مازوت سوزی نیروگاه‌ها در زمستان امسال گفت: ۴ تا ۵ مورد نیروگاه مازوت سوزی داریم که در سال گذشته یک الی دو مورد را پلمب شده بود و پرونده آن‌ها به قوه قضائیه ارسال شده بود. امسال هم سعی کردیم که مازوت سوزی را به حداقل کاهش دهیم.  
مازوت یا نفت کوره و یا مازوت  یکی از هیدروکربن‌های نفتی است که در مراحل پالایش نفت خام پس از نفتا و بنزین و نفت سفید بدست می‌آید و چون سیاه رنگ است به نام نفت سیاه نیز خوانده می‌شود. این ماده ارزان‌ترین ماده سوختنی برای کوره‌ها، حمام‌ها و تنور نانوایی‌ها و موتور‌های دیزلی و برخی نیروگاه‌ها است.
این نماینده مجلس معتقد است که اگر نیروگاه‌های بزرگ با مصرف سوخت مازوت بخواهند در شهر‌های بزرگ مثل تهران، اصفهان و مشهد فعالیت کنند ما را دچار مشکل می‌کند. و برای همین از مسئولان مربوطه خواسته شده  تا سر حد امکان گاز را به این نیروگاه‌ها که در شهر‌های بزرگ مستقر هستند برسانند تا از مصرف سوخت مازوت که آلایندگی بالایی دارد جلوگیری کنیم.  
بیژن زنگنه وزیر نفت پیشین اعلام کرده بود که بی تردید باید میزان مصرف مدیریت شود، تمایل نداریم که از سوخت مازوت استفاده کنیم اما در نقاطی مجبور به این کار هستیم.
عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است که که نیروگاه‌های ما خیلی قدیمی هستند و سوخت را ناقص می‌سوزانند که باعث ضربه به زندگی مردم می‌شود. این مسئله باید مدیریت شود تا نیروگاه‌هایی که داخل شهر‌ها هستند مخصوصا تهران که ۴ نیروگاه این چنینی دارد، سوخت گاز به آن‌ها برسد.
محمود نژاد در ادامه درباره کمبود برق در زمستان و احتمال قطعی هم توضیحاتی داده و گفته است : از نظر ظرفیت ذخیره نیروگاهی در زمستان مشکلی نداریم، زیرا مصرف برق نسبت به تابستان تقریبا در حد نصف است و اگر مدیریت مناسبی داشته باشیم علی القاعده نباید مشکلی داشته باشیم. اگر هم مقرر باشد قطعی برق داشته باشد اولین  مراکز، مراکز صنعتی مخصوصا مراکز بزرگ که در شهر‌های بزرگ مستقر هستند با قطعی مواجه می‌شوند و حتی ممکن است گازشان هم قطع شود و در مرحله بعد هم ادارات و مراکز دولتی  با قطعی برق و گاز مواجه خواهند شد و سپس برق خانگی قطع خواهد شد.  
مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور گفته بود که نیاز مصرف زمستان امسال در صنعت برق معادل ۴۳ هزار مگاوات برآورد می‌شود و در زمستان امسال نیروگاه‌های کشور با احتساب طرح‌های مدیریت مصرف به حداقل ۲۲۷ میلیون متر مکعب گاز در طول روز نیاز دارند. short_url/vdcjhyeh.uqey8zsffu.html
bayanema.ir/vdcjhyeh.uqey8zsffu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین