تاریخ انتشار : ۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۷
جالب است ۰
دردولت سیزدهم رکورد بالاترین رشد اقتصادی در 4 سال اخیر ثبت شده است.
بررسی رشد چشمگیر صادرات در 7 ماه نخست سال جاری
به گزارش بیان ما ؛آمار کلی رشد اقتصادی شامل صادرات و واردات در سال 99 به دلیل بحران کرونا و عدم موفقیت دولت با کاهش منفی 0/3 درصد مواجه شد.

در دولت سیزدهم به دلیل افزایش سرعت واکسيناسيون و توسعه فعالیت های اقتصادی همچنین کاهش انتظارات تورمی واز همه مهم‌تر عضویت در شانگهای رشد چشمگیری یافت و رکورد بالاترین رشد اقتصادی در 4 سال اخیر ثبت شد.


ارزش صادرات 61 درصد واز نظر وزن 21 درصد نسبت به مشابه سال قبل افزایش یافته است و ارزش واردات رشد 5 درصدی از حیث وزن و رشد 32 درصدی ارزشی داشته است.

ایران در 7 ماه نخست سال جاری موفق به صادرات کالا به 142 کشور دنیا شده واز 110 کشور نیز کالای اساسی موردنیاز را وارد کرده است.

کل تجارت ایران در 7 ماه نخست سال 1400، 95 میلیون و 700 هزار تن به ارزش 54 میلیارد و 800 میلیون دلار بوده است.


صادرات : 75 میلیون تن به ارزش حدود 28 میلیارد دلار کالا صادر شده است که عمده صادرات به 5 کشور آسیایی:  چین، امارات، عراق ، ترکیه و افغانستان بوده است.


کمترین صادرات به کشورهای نیکاراگوئه، لائوس، هندوراس و آنگون رخ داده است.

صادرات ایران به اروپا نیز که 27 کشور از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا را شامل می شود، رشد 14 درصدی داشته است.


واردات : 23میلیون و 505 هزار تن به ارزش 27 میلیارد و 800 میلیون دلار کالا  که بیشتر از کشورهای امارات، چین، ترکیه، آلمان و سوئیس وارد کشور شده است.

کمترین واردات کالاهای اساسی از کشورهای کاستاریکا، فرانسه، لتیونی و ایسلند بوده است.

عمده کالاهای صادرشده شامل محصولات پتروشیمی، گاز مایع، متانول بنزین، صنایع فولادی و شمش آهن و آلومینیوم بوده است.

که در نتیجه سهم صادرات غیرنفتی از نظر وزن 27 درصد واز حیث ارزش 65 درصد رشد را تجربه کرده است.

مجتمع پتروشیمی به عنوان صنعت مادر به دلیل افزایش صادرات، رشد 8 درصدی را کسب کرده و فولاد سنگان با بیش از 465 هزار تن تولید، به رکورد سودی 246 درصدی از ابتدای بهره برداری دست یافته است.


هم چنین عمده کالاهای واردشده شامل اقلام اساسی من جمله : تلفن همراه، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، جو و گندم، شکر و برنج بوده است که به 6 قلم آنها ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد.

اعم محصولات وارداتی اقلام اساسی بوده است زیرا کشاورزی به دلیل خشکسالی وکاهش تولید، 0/9 درصد کاهش عملکرد داشته است.

خدمات که سهم 50 درصدی در اقتصاد کشور را داراست درنتیجه افزایش ارزش افزوده فعالیت های حمل و نقل، مددکاری، عمده و خرده فروشی، علمی و ارتباطات، بیشترین رشد در4 سال اخیر یعنی رشد 7 درصدی را تجربه کرده است.

درنتیجه افزایش صادرات و واردات ترانزیت هم رشد 95 درصدی داشته که در صورت ایجاد زیرساخت ها و رفع موانع، پتانسیل افزایش حداکثری را دارد. short_url/vdcfx0d1.w6dxtagiiw.html
bayanema.ir/vdcfx0d1.w6dxtagiiw.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین