تاریخ انتشار : ۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۲
جالب است ۰
ملی‌پوش سابق والیبال ایران در گفتگو با ورزش سه صحبت های قابل تأملی را مطرح کرد.
والیبال به لجن‌ کشیده شده؛ حالم از آن به هم می‌خورد
به گزارش بیان ما؛ چند روز پیش و در جریان دیدار بین دو تیم پیکان و شهرداری ارومیه در لیگ والیبال شاهد یک اتفاق عجیب و جنجالی بودیم؛ جایی که حمله آرمین تشکری به عادل غلامی باعث ایجاد یک درگیری بین این دو ملی پوش سابق والیبال ایران شد؛ موضوعی که نهایتاً باعث شد این دو بازیکن از سوی کمیته انضباطی تا اطلاع ثانوی محروم شوند.
 
به همین بهانه با عادل غلامی، ملی‌پوش سابق والیبال ایران و سرعتی زن شهرداری ارومیه، همکلام شدیم تا او این ماجرا بیشتر برای ما توضیح دهد. در اینجا می توانید مصاحبه خبرنگار "ورزش سه" با غلامی را بخوانید.
 
*سلام عادل جان؛ تو کلا بازیکن آرامی هستی اما چه شد که این درگیری به وجود آمد؟
عادل غلامی: سلام به همه شما و مخاطبان ‌تان. ببین وقتی می‌گویی درگیری داری من را هم وارد داستان می کنی. درگیری نه، بگویید حمله ای که به تو شد. درگیری که می گویی ماجرا را دو طرفه می کند. این داستانی است که آقایان به وجود می‌آورند تا بازیکن خودشان بخشیده شود. ما در زمین خودمان بودیم، ست پنجم بود. دقیقا 20 ثانیه قبل از اینکه این آقا به سمت من حمله کند، در یک حرکتی مثل اینکه کمرش می گیرد؛ فیلم هم موجود است. من روی سرش دست می کشم و می گویم داداش چی شده؟ می‌گوید هیچی کمرم گرفته و روی نیمکت می رود. بعد یک اتفاقی می‌افتد و بعضی از این بچه هایی که یک مقدار کوچکتر هستند که من متاسفم برای جامعه والیبال که امثال این ها هیچ قید و بندی ندارند و احترام را بلد نیستند. دیدم لیبروی آنها یک حرفی زد و من هم برگشتم و گفتم تو هنوز غوره نشده مویز شدی. این یک ضرب المثل هست و فکر می‌کنم فحشی باشد که مربیان شان برگشته و گفته که آن ها حرفه ای هستند و زیر تور کارهایشان انجام دادند و...
 
دیگر والیبال ایران می داند که در این زمینه چه کسانی حرفه ای هستند. من دیگر نمی خواهم این مسئله را باز کنم چون والیبال دیگر ارزش آن را ندارد که بخواهم اعصاب خود را خورد کنم و بخواهم به این قضایا فکر کنم. مدتی می خواهم از این ورزش لذت ببرم و تا بعدش هم ببینیم که چه می ‌شود. اگر بخواهد در ادامه هم والیبال هم اینگونه باشد دیگر سمت آن نخواهم آمد.
 

 
*در ادامه ماجرا چه شد؟
عادل غلامی: بعد از اینکه من به لیبروی آنها گفتم غوره نشده مویز شدی؛ دیدم این آقا( آرمین تشکری) از نیمکت ذخیره ها به سمت من آمد، آمد زیر تور، حمله کرد و من اصلا او رو ندیدم. یک دفعه دیدم که یک نفر در فاصله نیم متری در سینه من است. بعد به تخت سینه من زد و من هم هیچ عکس العملی نشان ندادم و فیلمش هم موجود است.
 
 
*پس چرا تو را محروم کردند؟
عادل غلامی: خوب این هم برای من سوال است که اصلاً چرا پای من را وسط کشیدند. انگار شما در خیابان راه می روید و یکی همینطوری بیاید شما را بزند. بعد یکی از بازیکنان های آنها سمت من آمد و گفت عادل چیزی نگو این اعصابش خورد است. مثل این است که در خیابان راه میروی یکی دیوانه می شود و می آید تو را می زند، آن وقت تو مقصری؟
 
 
* قرار است به کمیته انضباطی بروی؟
عادل غلامی: فعلاً کمیته انضباطی تشکیل نشده اما اگر هم بشود من قطعا نخواهم رفت. من برای کار نکرده به هیچ احدی جواب نخواهم داد.
 
 
* به نظر خودت هم یک واکنش تند نشان دادی، درست است؟
عادل غلامی: خواهش می کنم بروید فیلم این اتفاق را ببینید. طرف به تخت سینه من زده شما می‌خواهید من به او بگویم دمت گرم، ممنون تو چقدر خوبی؟ چه باید بگویم من.
 

 
* پس اگر اینگونه باشد محرومیتت خیلی عجیب است.
عادل غلامی: اینقدر حالم از این والیبال به هم می‌خورد که اگر می‌خواهند تا آخر لیگ هم محرومم کنند، اصلاً دیگر بازی نکنم. من یک تعهدی به باشگاه شهرداری ارومیه، به مربی تیم و بازیکنان تیم دارم که برای آنها کار کنم و اصلاً هم برای من مهم نیست که چه تصمیمی در سازمان لیگ گرفته می‌شود. اصلاً برایم مهم نیست و هر کاری دوست دارند بکنند. اینقدر والیبال لجن شده که حالم از آن به هم می‌خورد و هر اتفاقی هم بیفتد برایم مهم نیست. به خاطر این حرف‌هایی که زده می‌شود برایم مهم نیست. آقا یک کاری کردی، مرد باش و پای آن بایست. آقای باشگاه فلان و آقای فلان بیاید بگوید ما این کار را کردیم و اشتباه بوده. نیایید چرت و پرت بگویید که زیر تور این اتفاق افتاده است. من که نمی توانم قسم بخورم، خودتان هستید و وجدان خودتان.
یک کلمه حرف رکیک از تیم ما به آنها زده نشد و از تیم آنها هم همینطور. من این داستان‌ها را نمی فهمم که می‌خواهند توجیه کنند. بازیکن آن ها یک آدمی هست که یهویی سیمش می‌زند، عصبی می‌شود و پنج دقیقه بعد هم پشیمان است. بعد مربی شان می‌گوید بازیکن آنها حرفه ای بوده اما بازیکن ما نه.

این حرف‌ها چیست؟ ما دیگر می‌دانیم شما چقدر در این زمینه ها حرفه ای هستید. والیبال ایران می داند شما در این چیزها چقدر حرفه‌ای هستید.
 
 
*عادل فکر نمی کنی خیلی ها از والیبال شاکی هستند؟
عادل غلامی: بله، به خاطر اینکه در والیبال دیگر هیچ چیز سر جایش نیست. ما یک نسل بودیم که والیبال را به یک جایی رساندیم. والیبال را از 10 به 90 یا 100 رساندیم و متاسفانه الان داریم می‌بینیم که این جایگاه حفظ نمی‌شود و والیبال هر روز در حال افت کردن است.
 
 
*به نظرت دلیل این مسئله چیست؟
عادل غلامی: من دلیلش را نمی دانم چون از والیبال دور هستم. خیلی دلایل می تواند داشته باشد. کاری هم دیگر با والیبال ندارم. من فقط چون این ورزش را دوست دارم، دارم بازی می کنم، همین؛ یعنی هیچ کاری با هیچ چیز آن ندارم. آنقدر چیزهای زشت و زننده در این والیبال می‌بینیم که آن سرش ناپیدا است. طرف به زمین ما آمده و به تخت سینه من می زند بعد مربی‌شان می گوید به کار من عکس العمل نشان داده است‌. وجدان خیلی چیز خوبی است. به من چه بازیکن آن ها عصبی است.  اصلاً آن بازیکن تعویض شده بود و روی نیمکت نشسته بود. من فقط به حضرت پور گفتم که تو غوره نشده مویز شدی همین.
 
 
* در این سال ها خیلی در لیگ والیبال ایران حاشیه ایجاد شده؛ به نظرت دلیلش چیست؟
عادل غلامی: اگر ویدیو چک باشد، این اتفاقات کمتر رخ می دهد. اگر در ایران ویدیو چک باشد، این اتفاقات کمتر رخ می دهد. متأسفانه داوران ما با نوع قضاوتشان بازی را به این سمت می کشانند. با نوع قضاوت مستأصلی که دارند، بازی را به این سمت می کشانند. مگر می شود که در یک بازی به این مهمی 3، 4 بار داور رأی داوران خط را در پوئن های حساس بشکند؟ آیا شائبه پیش نمی آید؟ من در زمین خودم بوده ام و او به من حمله کرده، اما داور به من کارت قرمز نشان می دهد و از تیم من امتیاز کم می کند. از همه این مسائل مهمتر، بازی به این مهمی چرا نباید ناظر داوری داشته باشد؟
 
اصلا این اتفاقات جز اینکه شائبه ایجاد کند، چیز دیگری هست؟ چرا شائبه ایجاد می کنید که حساسیت ها بیشتر شود؟ آیا در لیگ ایتالیا این اتفاقات رخ می دهد؟ حالا نه فقط ایتالیا، در تمام دنیا. تعارف که نداریم، کل جامعه از لحاظ این داستانها پذیرشمان کمتر از اروپایی هاست. آنها که پذیرششان  بیشتر، امکاناتی نظیر ویدیو چک دارند ولی ما نداریم. بعد اینگونه داستانها را قبل از بازی ایجاد می کنیم و ناظر داوری انتخاب نمی کنیم. بعد می خواهیم شائبه و حساسیت ایجاد نشود.
 

 
* پس قطعا به کمیته انضباطی نخواهی رفت.
عادل غلامی: من به کمیته انضباطی نمی روم. خود باشگاه می تواند تصمیم بگیرد کسی را به نمایندگی بفرستد یا خیر ولی من قطعا نمی روم چون برای کار نکرده به هیچ احدی جواب نمی دهم. هر تصمیمی که دوست دارند، بگیرند. من هیچ تصمیمی را از سوی آنها قبول ندارم و هیچ احترامی هم برای تصمیم آنها قائل نیستم.
 
 
*مثل این که خیلی از والیبال دلخور هستی؟
عادل غلامی:  قدری این والیبال زشت و زننده شده که امثال ما باید کم کم در زندگیمان به چیزهای دیگری جز والیبال فکر کنیم. احترام نگه داشته نمی شود. ماها از روزی که والیبال را شروع کردیم یاد گرفتیم که به بزرگترانمان احترام بگذاریم. هنوزم که هنوز است با وجود جایگاهی که در والیبال به دست آورده ایم، یک بزرگتر از خودمان را که می بینیم، به او از آقا کمتر نمی گوییم. ولی بیاید ببینید بازیکنان کوچکتر از ما که هنوز در والیبال جایگاهی پیدا نکرده اند، به بزرگترشان احترام نمی گذارند. نه فقط در والیبال در جامعه هم اینگونه شده است.
 
اینها دارند والیبال را به سمتی می برند که به خودشان لطمه می زنند. ما که خواسته هایمان  را از والیبال به دست آورده ایم. حتی 100 سال دیگر هم بگذرد، نه نسل ما و نه خاطرات خوبی که از ما به جا مانده فراموش نمی شود. این خاطرات نه برای خودمان، نه اهالی والیبال و نه برای مردم کشور فراموش نمی شود. شما بروید بازی را نگاه کنید. حرکات زشت و زننده لیبروی آنها را در کل بازی نگاه کنید. ببینید چه کارهایی در کل بازی انجام می داد. در زمینی که امیر حسینی در آن حضور دارد، نمی تواند گوش این بازیکن را بگیرد و بگوید بچه این کارها را نکن؟ چطور در زمین ما علی بهبودی می گوید این رفتارها را انجام ندهید و به  ماهایی که فقط چند سال از او کوچکتریم اینها را می گوید. ولی کسی که شاید 25 سال از لیبروی آنها بزرگتر است، نمی تواند بگوید این کارها را انجام نده؟
 
 
* ممنون عادل جان، صحبت آخر؟
عادل غلامی: برد به هر قیمتی قشنگ نیست. این والیبال زشت، زننده و کثیف شده است که اگر امثال من اکنون در آن بازی می کنند بخاطر عشق و علاقه ای است که به این ورزش داریم و آن حال خوبی است که از آن می گیریم. قسم می خورم قراردادهایمان اصلا آنطوری نیست که بخواهد زندگیمان را متحول کند که به پول آن نیاز داشته باشیم.
اگر قرار باشد چند روز حال من و خانواده ام بد باشد، برای چه چیزی در این ورزش بمانم؟ به راحتی آن را کنار می گذاریم و زندگی و آرامش خودمان را خواهیم داشت. من در این رده سنی متوجه شدم که چرا خیلی از ورزشکاران بزرگ دنیا سراغ مربیگری نمی روند. بخاطر اینکه ظاهرا باید تن به یک سری کارهایی بدهند که زشت است.
  short_url/vdcipra3.t1auw2bcct.html
bayanema.ir/vdcipra3.t1auw2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین