تاریخ انتشار : ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵
جالب است ۰
سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران گفت:از مجموع یک میلیارد دلار صادرات کشورمان به عراق نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار آن مربوط به مرز پرویزخان است.
۷۰ درصد صادرات کشور مربوط به مرز پرویزخان است
به گزارش بیان ما ؛ احمد ذاکری سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران گفت : امروز شاهد افتتاح مهمترین پروژه گمرک از نظر حجم ریالی و پروژه‌ای هستیم که از پروژه‌های مهم کشور است و با توجه به رشد صادرات نیاز به اجرای پروژه در این مرز بود.
او گفت : از امروز این پروژه که شامل تسهیل در امور تجاری، صادرات و ترانزیت می‌شود، تحویل گمرک شده و از مزایای آن کاهش زمان تشریفات است که امیدواریم این بستر در دیگر مرز‌های کشور نیز عملیاتی شود که به طور قطع این پروژه شاهد رشد اقتصاد استان، منطقه و کشور خواهد شد.
او افزود: این چهارمین سفر من به استان کرمانشاه و مرز پرویرخان است که یکی از مشکلات این مرز رسمی شدن آن قبل از تکمیل زیرساخت‌ها بود که باید با تدبیر و همدلی و تعامل دستگا‌های مرز این موارد حل شود.
سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران افزود: در مرز ما باید کمترین ایستایی و زمان توقف را برای بحث صادرات داشته باشیم و سرعت را بالا ببریم.
ذاکری ادامه داد: قبل از اجرای این پروژه حالت ایستایی در مرز داشتیم و بنا شد این پروژه عملیاتی شود که از پیمانکار طرح به دلیل نداشتن وقفه در کار با وجود حجم بالای صادرات در مرز رسمی پرویزخان و پیشرفت مناسب آن قدردانی می‌کنم.
او گفت: نگاه ما به مرز رسمی پرویزخان ملی است و این مرز به بخش صنعت کل کشور کمک می‌کند، زیرا کالا‌های تولیدی سایر استان‌های کشور از این مرز صادر می‌شود که اگر صادرات تقویت نشود بازار تولیدات داخلی متضرر می‌شود.
او افزود: اگر شرایط در مرز تسهیل نشود و تشریفات افزایش پیدا کند در رقابت تجارت خارجی باخته ایم و با این نگاه بزرگ‌ترین پروژه گمرک کشور را اجرا کردیم که حجم کار در این مرز ۲ برابر خواهد شد.
ذاکری گفت: ما نگاه بسته به مرز پرویزخان نداریم، زیرا ۷۰میلیارد تومان برای آن هزینه کرده ایم و هنوز سند مالکیت آن را نداریم و نگاه ویژه و ملی به این مرز داریم و با همه مشکلات این طرح را اجرا کردیم و به فاز دوم آن هم نظر داریم و باید با جلسات و رایزنی‌ها فاز دوم و متولی آن تعیین تکلیف شود.

مرز پرویزخان در سال ۷۶ راه اندازی شد

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه گفت: این مرز رسمی در ابتدا به صورت بازارچه در سال ۷۶ راه اندازی شد و مساحت آن از سه هکتار به ۳۰ هکتار توسعه پیدا کرد و در آینده وسعت آن به ۴۰۰ هکتار می‌رسد که قلب تپنده صادرات غیر نفتی کشورمان به عراق خواهد بود.
بختیار رحمانی پور افزود: مرز رسمی پرویزخان بیشترین سهم صادرات در منطقه و استان‌های همسایه به عراق را دارد و در زمان کرونا هیچگاه فعالیت آن قطع نشد، ولی با توجه به تعطیلی دیگر مرز‌ها اوج ترافیک را داشت و ثابت کرد قلب تپنده صادرات کشور است و ارز آوری خوبی برای کشورمان دارد.
او افزود: طرح جامع در سال ۹۷ وارد فاز اجرایی شد که بزرگترین طرح گمرک از نظر ریالی و شامل بخش‌های مختلف تجاری و رفاهی و پارکینگ است و یکی از مهمترین طرح‌ها در دوران کرونا بود که امروز تکمیل شده است.
رحمانی پور ادامه داد: مرز پرویزخان با قدمت ۲۵ سال فعالیت از مهمترین مرز‌های کشور و اصلی‌ترین معبر صادرات به عراق است و رتبه نخست از این نظر را بین دیگر مرز‌ها دارد.
مدیر کل گمرکات استان کرمانشاه گفت: بعد از رسمی شدن مرز و استقرار پایانه ها، مرز دارای مشکلات ترانزیتی و صادرات کالا بود که گمرک طرحی را تصویب کرد که تا الان در هیچ مرز رسمی دیگر اجرا نشده و امروز شاهد افتتاح فاز نخست آن هستیم تا محیط مناسبی برای صادرات کالا داشته باشیم.

مرز رسمی پرویزخان دارای کارکردی منطقه‌ای و ملی است

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مرز رسمی پرویزخان دارای کارکردی منطقه‌ای و ملی است، گفت: تقویت این مرز رسمی باعث رونق تجارت با عراق و دیگر کشور‌های همسایه خواهد شد.
شهریار حیدری افزود: امروز شاهد بهره برداری از بزرگترین پروژه زیرساختی که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران عملیاتی شده در قالب هشت هکتار به منظور استفاده تجار و صادر کنندگان هستیم که کار بسیار سنگینی اجرا شده است.
او افزود: برای اجرای این طرح ۷۰ میلیارد تومان هزینه شده که اجرای فاز دوم آن نیازمند حمایت‌های ملی و استانی است و هر قدر از اینگونه پروژه‌ها عملیاتی شود شاهد نظم و انضباط بیشتر در مرز و رونق و تسهیل در امر تجارت و امور زیربنایی خواهیم بود.

سهم ۴۵.۲ درصدی پرویزخان از صادرات کشور

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: پرویزخان یک مرز مهم و استراتژیک کشورمان است و توسعه صادرات غیرنفتی برای ما مهم است، زیرا در بدترین جنگ اقتصادی تاریخ قرار گرفته ایم و با مقاومت ملت ایران تاکنون سربلند بودیم و در این راه مرز‌های تجاری ما نقشی بسیار مهم ایفا کرده اند.
بهزاد باباخانی ادامه داد: مرز پرویزخان در حال حاضر بزرگترین مرز زمینی به عراق است و اهمیت خاصی دارد که باید زیرساخت‌های آن مورد توجه قرار می‌گرفت.
او گفت: بزرگترین مشکل ما با عراق رویه سنتی تجارت در مرز‌ها است که مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده و کشور عراق عضو کنوانسیون‌های بین المللی نیست و حمل یکسره کالا در آن مشکلاتی دارد.
او افزود: باید براساس واقعیات موجود پیش برویم و پنج استان هم مرز با عراق داریم که کرمانشاه ۴۵.۲ درصد سهم صادرات را با این کشور دارد.
او گفت: با وجود بحران کرونا فعالیت‌های خوبی در استان داشتیم و امسال رشد هشت درصدی در هشت ماه سپری شده از سال جاری را داریم.
باباخانی افزود: ما خواهان ادامه این طرح در فاز‌های دیگر در طرح جامع گمرک پرویزخان هستیم و با وجود اینکه مرز پرویزخان در حوزه منطقه آزاد است تفاهمات لازم گمرک و منطقه آزاد را می‌طلبد و در حوزه امکانات رفاهی نیازمند حضور بخش خصوصی است . short_url/vdcjxteh.uqeyxzsffu.html
bayanema.ir/vdcjxteh.uqeyxzsffu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین