تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۲
جالب است ۰
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در پیوست احکام اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی رهبر معظم انقلاب بر انجام کار قرارگاهی تأکید کرده‌اند.
رهبر انقلاب در احکام اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی بر انجام چه امور تاکید فرموده‌اند؟
به گزارش بیان ما؛  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید سعید رضا عاملی ظهر امروز در مراسم اختتامیه دومین همایش مجازی علوم انسانی- اسلامی پژوهش و فناوری مجمع پژوهشگاه‌های علوم انسانی- اسلامی که با همکاری معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی و معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، با اشاره به  برخی از محورهای مهم پیوست جدید احکام اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در پیوست این احکام تأکید رهبر معظم انقلاب بیشتر بر حوزه فرهنگ است.
وی بابیان اینکه در پیوست احکام اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی رهبر معظم انقلاب بر انجام کار قرارگاهی تأکید کرده‌اند، تصریح کرد: این موضوع برای نخستین بار نیست اما در این حکم الزامی ایجادشده تا فعالیت‌ها به‌صورت قرارگاهی دنبال شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در متن و احکام جدید همچنین بر نگاه نو، ارتقاء نگاه و بازسازی و تحول و نگاه ویژه،همه‌جانبه و اساسی به آموزش‌وپرورش به‌عنوان پایگاه تعلیم و تربیت نسل جوان تأکید شده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عاملی گفت: از پیوست‌های دیگر در این حکم توجه به فضای مجازی است که در این حکم رهبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی این مأموریت را داده‌اند که در حوزه سواد مجازی و آسیب‌های فضای مجازی با همکاری شورای عالی مجازی برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: در پیوست احکام اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بر تشکیل کارگروهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای اجرای وظایف، اهداف و اولویت‌ها، ساختار حقوقی شورای عالی و طراحی نظام قرارگاهی و ضمانت اجرایی مصوبات تأکید شده تا به‌نوعی جایگاه شورای عالی فرهنگی و رابطه آن با قوای سه‌گانه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی فضای مجازی و ضمانت اجرایی برای مصوبات انجام شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: در دور جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی چرخش‌های تحولی استخراج‌شده و در این زمینه نیز پیشنهادهای تخصصی گروه‌های نخبه فرهنگی و اجتماعی و بخش‌های مختلف ازجمله شورای عالی تخصصی حوزوی، نخبگان علوم انسانی و اسلامی با محوریت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی گرفته‌شده که به‌زودی جمع‌بندی می‌شود.
 وی همچنین در سخنان خود از تمام گروه‌ها و نخبگان دانشگاهی در بخش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی درخواست کرد هرگونه پیشنهاد خود در مورد جایگاه، ضمانت اجرایی و وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی با رویکرد قرارگاهی و واکنش سریع به مسائل اجتماعی به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از همکاری‌های رئیس پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی دفتر تبلیغات در برگزاری همایش علوم انسانی – اسلامی، پژوهش و فناوری قدردانی و خواستار ارائه نتایج نشست‌های علمی و کرسی‌های ترویجی برگزارشده توسط دبیرخانه مجمع پژوهشگاه‌های علوم انسانی- اسلامی شد.
برگزاری 87 نشست علمی در همایش علوم انسانی- اسلامی، پژوهش و فناوری   
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی نیز در این نشست با ارائه گزارشی از دومین همایش علوم انسانی- اسلامی پژوهش و فناوری اظهار داشت: مجموع نشست‌های و کرسی‌های ترویجی برگزارشده در این همایش 87 نشست علمی یا کرسی ترویجی بوده که این برنامه‌ها همچنان تا پنجم دی‌ماه 1400 ادامه دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجف لک زایی افزود: مجموع سخنرانی‌های استادان توسط دبیرخانه مجمع پژوهشگاه‌های علوم انسانی- اسلامی در همایش ازجمله ارائه‌کننده بحث، ناقد، دبیر علمی، افتتاحیه و اختتامیه 278 سخنرانی بوده است.
وی بیان کرد: در این زمینه هفت نشست علمی یا کرسی ترویجی توسط پژوهشگاه قرآن و حدیث، چهار نشست علمی توسط پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع)، دو نشست علمی توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، 12 نشست علمی و کرسی ترویجی توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، 29 نشست توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، 19 نشست توسط پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی، پنج نشست توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) و 9 نشست توسط پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم انسانی برگزارشده است.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به ظرفیت‌های موجود در این پژوهشکده اشاره کرد و گفت: هر پژوهشکده از این پژوهشگاه می‌تواند حداقل یک مسئله و مشکل در کشور را بررسی و برای رفع مسائل و مشکلات آن به‌صورت علمی دستاوردهای خود را ارائه کند.
لک زایی با تأکید بر اینکه باید پیوست پژوهش، فرهنگی و رسانه‌ای در تمام طرح و برنامه‌های کشور موردتوجه قرار گیرد خاطرنشان کرد: همچنین برقراری ارتباط نهادهای مختلف اجرایی به‌صورت تخصصی با گروه‌های فعال علمی در دانشگاه‌ها می‌تواند به حل مسائل کمک کند.
بر اساس این گزارش، در این نشست اعضای حاضر در جلسه و مسئولان پژوهشگاه‌های فعال در علوم انسانی و اسلامی بر تقویت رابطه بین علوم و عمل، تأکید بر تشکیل فرهنگستان علوم انسانی، اجرایی شدن قانون مبنی بر اختصاص بخشی از بودجه به موضوع پژوهش و اجرای پروژه‌های کلان توسط فرهنگستان‌های فعال در کشور تأکید کردند.
  short_url/vdcd9z0n.yt0x56a22y.html
bayanema.ir/vdcd9z0n.yt0x56a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما