تاریخ انتشار : ۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۱
جالب است ۰
نظرسنجی یک مؤسسه نزدیک به حزب حاکم ترکیه نشان از کاهش شدید محبوبیت این حزب در یک سال گذشته دارد.
کاهش محبوبیت حزب حاکم ترکیه به حدود ۳۰ درصد
به گزارش بیان ما؛  مؤسسه «ORC Research» که در محافل خبری ترکیه به نزدیکی با حزب عدالت و توسعه شناخته می‌شود، در تازه‌ترین نظرسنجی خود از کاهش شدید محبوبیت این حزب به رهبری «رجب طیب اردوغان» خبر داد.

به نوشته روزنامه زمان ترکیه، طبق این نظرسنجی محبوبیت حزب حاکم از ۳۶.۸ درصد در ماه نوامبر به ۳۰.۳ درصد رسیده است.

در مقابل حزب حاکم اما محبوبیت حزب «جمهوری‌خواه خلق» به رهبری «کمال قلیچ دار اوغلو» که رقیب اصلی عدالت و توسعه است از ۲۲.۳ درصد در ماه نوامبر به ۲۵.۵ درصد افزایش یافته است.

این مؤسسه دلیل کاهش محبوبیت حزب عدالت و توسعه را پایین آمدن شدید ارزش لیر، افزایش قیمت‌ها و بیکاری و فقر در ترکیه اعلام کرد.

روزنامه زمان نیز نوشت که افزایش نسبی ارزش لیر در روزهای گذشته و بالا رفتن حداقل دستمزد به دستور اردوغان و اقدامات حمایتی و ضددلاری و تشویق مردم برای ذخیره‌سازی لیر به جای دلار، همگی با هدف آماده‌سازی شرایط برای انتخابات سال ۲۰۲۳ است.

مؤسسه نظرسنجی ترکیه‌ای «ماک» نیز در آخرین گزارش خود که در پنجم آبان‌ ماه منتشر شد، نوشت که خشم و عصبانیت در جامعه ترکیه وجود دارد و در نظرسنجی صورت گرفته در خصوص رأی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو ۴۲ درصد گفته‌اند که به اردوغان رأی نخواهند داد و ۳۷ درصد هنوز حامی او هستند.

«محمد علی کولات» رئیس این مؤسسه به روزنامه زمان ترکیه گفت که اردوغان همان‌طور که حزب عدالت و توسعه را به جایگاه و قدرت کنونی رساند، همان‌گونه نیز عامل شکست و افول آن خواهد شد. short_url/vdcivqa3.t1ar52bcct.html
bayanema.ir/vdcivqa3.t1ar52bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین