تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۵
جالب است ۰
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر نسبت به فناوری‌های سطح بالا و فضایی کشور بی‌مهری نمی‌شد و برخی افراد با نادانی به این حوزه‌ها ضربه نمی‌زدند، امروز در علوم و فناوری فضایی خیلی جلوتر بودیم.
برخی افراد با نادانی به صنعت فضایی کشور ضربه زدند
به گزارش بیان ما؛ محمد اسلامی، در مصاحبه تلفنی با برنامه سلام سردار ضمن نکوداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهید سردار سلیمانی، در پاسخ به سوالی به این مضمون که آنچه امروز به عنوان سازمان انرژی اتمی مشغول فعالیت است، قطعاً بخشی از آن حاصل نگاه، مکتب و گفتمان مقاومت و مکتب شهید سلیمانی است و حفظ این دستاوردها وظیفه همه مردم ایران است، اظهار داشت: مکتب شهید سلیمانی نماد عزت و اقتدار ملت ایران و باوری قلبی و عمیق برای ساختن همه مولفه‌هایی است که به اقتدار و عزت ملت ایران می‌انجامد.
وی ادامه داد: بعضی مواقع خیلی از گروه‌های مختلف جامعه تصور یک رزمنده و نظامی را از شهید سلیمانی دارند، در حالی که او یک انسان جامع نگر بود که قلبش با ایمانی راسخ برای عزت و سربلندی ملت ایران در تپش بود و مولفه‌های قدرت را که هر ملتی برای رشد و تعالی نیاز دارد، اهمیت می‌داد و از هیچ چیزی غفلت نمی‌کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: این تفکر و خمیر مایه اصلی انقلاب اسلامی است که تعالی انسان، سرمایه، ثروت، امکانات و منابعی که در اختیار دارید را توأمان رشد دهید.
اسلامی اضافه کرد: اگر به مکاتب مادی نگاهی بیندازید، می‌بینید رشد و بهره وری سرمایه برایشان مهم است و به انسان تا همین اواخر به عنوان یک عنصر مکانیکی برای ایجاد ارزش نگاه می‌کردند، اما در مکتب اسلام ناب محمدی (ص) که پرچمدار آن در عصر و دوران ما بزرگانی نظیر شهید سلیمانی هستند، توجه به انسان، حکومت بر قلب‌ها، حضور در صحنه، سنگر و بحرانی‌ترین لحظات و سخت‌ترین شرایط، تبلور عینی این باور است که شما بتوانید بر قلب انسان‌هایی حکومت کنید که می‌خواهید اهداف و برنامه‌های کشور را به ثمر برسانند؛ یعنی باور به حدی فراگیر باشد که بتوانید همه را به سمت آن باور رهنمون، هدایت و رهبری کنید.
وی تصریح کرد: اصل موضوع و خمیرمایه این مکتب، باور داشتن انسان‌ها و داشتن نگاهی عادلانه، همه گیر و همه جانبه است و پیش بردن برنامه‌ها با قدرتی فوق العاده و متأثر از نیروی الهی که با تعداد کم و هزینه‌ای اندک بتوانید دستاوردی بزرگ را محقق کنید. این امر خیلی حائز اهمیت است.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در مسائل مدیریتی با وجود کارکنان و هزینه زیاد، دستاوردها اندک است. در مقابل، این مکتب با حداقل نفرات و کمترین هزینه حداکثر اثربخشی را دارد. در دفاع مقدس هم همین تجربه را داشتیم.
اسلامی تاکید کرد: ما نیاز داریم که به صورت روزمره بتوانیم با این ظرفیت و استعدادی که داریم، این خودباوری و مسیر دستیابی به قله‌های رفیع عزت و پیشرفت را مستحکم‌تر دنبال کنیم. دشمنان ما این را بر نمی‌تابند و نمی‌خواهند ما به آن قله‌ها برسیم. این محدوده‌ها منطقه ممنوعه هستند. آن‌ها علم و فناوری را در انحصار خودشان قرار داده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: زمانی سلطه، کشورگشایی و فتح سرزمین‌ها بود اما الان دانش وسیله سلطه است و آن ثروت عظیم پیش برنده‌ای است که می‌تواند خلق ثروت و ارزش کند. عزت و غرور ملی جوامع را تحت تأثیر قرار دهد.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آن‌ها این منطقه را فقط برای انحصار حکمرانی خودشان تسخیر کرده‌اند. تمام فتنه‌ها، توطئه‌ها و برنامه‌های مخرب که در اشکال گوناگون اجرا می‌کنند، در این جهت است که آن انحصار را مستحکم برای خودشان حفظ کنند. ما هر جایی موفقیت و کاری چشمگیر داشتیم، برای این بود که به این باور تأسی کردیم و توانستیم انجام دهیم. این باور است که ما را حرکت می‌دهد.
اسلامی در خصوص فعالیت‌های فضایی کشور، گفت: در بحث فضایی من سرباز کوچکی بودم. وقتی کار را شروع کردیم و برنامه را پیش بردیم، طبیعی بود که هیچ کشوری با ما همکاری نکند و همکاری نمی‌کردند. زمانی که ما در سال ۱۳۸۸ موفق شدیم ماهواره امید را در فضا قرار دهیم، به صورتی باور نکردنی ادبیات دنیا با ما تغییر کرد. برای ورود به باشگاه فضایی به ما خوش آمد گفتند و حیرت زده بودند.
وی افزود: زمانی که این اتفاق افتاد، من معاون وزیر دفاع بودم و در سفری که به یکی از کشورهای شرق آسیا داشتم، یکی از مقامات عالی رتبه این کشور گفت: ما واقعاً متحیریم. شما در تحریم و این همه مزاحمتی که برایتان وجود دارد، الان در فضا هستید و ماهواره‌تان را به فضا فرستادید. اما ما با چند صد میلیون دلار و پشتوانه آمریکا هنوز نتوانستیم به این مرحله برسیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: متاسفانه اگر بر خلاف منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، نوسانات و بی‌مهری‌هایی نسبت به به فناوری‌های سطح بالا و فضایی در کشور انجام نمی‌شد و برخی افراد با نادانی به این حوزه‌ها ضربه نمی‌زدند، امروز در علوم و فناوری فضایی خیلی جلوتر بودیم و پیشرفت بیشتری کرده بودیم.
اسلامی تاکید کرد: ما با همین تفکر، اراده، باور، اعتقاد و الطاف الهی که بر این جریان مستولی بود، پیش رفتیم. در بحث هسته‌ای هم همینطور است. اگر قانون پادمان و اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی را مطالعه کنید، در ماده ۲ و ۳ آمده است که آژانس مکلف است تشویق، حمایت و پشتیبانی کند تا فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در اختیار همه ملت‌ها قرار گیرد.
وی تاکید کرد: اینها به هیچ وجه کمک نمی‌کنند که طبق این قانون، فناوری هسته‌ای در اختیار ملت‌ها قرار گیرد. تمام تلاش‌شان این است که فقط همان گروه مرکزی که دارای امتیاز خاص هستند، بتوانند قدرت خودشان را روزافزون کنند و فاصله بقیه با آن‌ها حفظ شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بحث اشاعه به سمت اهداف نظامی، بهانه، فریب و عوام فریبی است. تلاش می‌کنند همه را در یک تراز پایین نگه دارند. با تحقیق، پژوهش، ممارست و تلاش شبانه روزی است که دانش به دست می‌آید و ما می‌توانیم مرزهای دانش را بشکنیم و به آن برسیم.
  short_url/vdcjo8eh.uqetozsffu.html
bayanema.ir/vdcjo8eh.uqetozsffu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین