کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ایجاد اشتغال وظیفه کدام دستگاه است؟

18 دی 1400 ساعت 10:05

عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن مجلس اعلام کرده که وزارت کار مسئول ایجاد اشتغال نیست بلکه وظیفه هماهنگی بین دستگاه‌ ها را برای ایجاد اشتغال دارد.


به گزارش بیان ما؛ زیست بوم ملی اشتغال سرانجام در ششم آبان ماه ۱۴۰۰ در اولین نشست شورای عالی اشتغال کشور با حضور رئیس جمهور و وزیران رونمایی شد و فعالیت خود را آغاز کرد.
این پلتفرم طرح تازه‌ای بود که عبدالملکی وزیر کار از زمانی که به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شد از آن برای رفع بیکاری نام برده بود.
زیست بوم ملی اشتغال پایه اصلی برای پیگیری فرصت شغلی در کشور است که شامل تکنیک‌ها و روش‌های ایجاد اشتغال و ایجاد هماهنگی در سطح کلان میان همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها برای عملیاتی شدن سند و زیست بوم ملی اشتغال است و مخاطبان آن جامعه بیکار و افرادی که شغل شایسته، پایدار و یا رسمی ندارند هستند.
عبدالملکی از نیاز به سه بودجه در تحقق زیست بوم ملی اشتغال صحبت کرده بود که ۳۲ هزار میلیارد تومان آن در سال جاری در تبصره ۱۸ قانون بودجه دیده شد، همچنین اعلام کرد که ۱۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه گذاری در بخش خصوصی و ۳۳۰ هزار میلیارد تومان هم برای تقویت نظام تامین اجتماعی  برای تحقق بیش از یک میلیون شغل نیاز است.
ایجاد ۲۱۵ هزار فرصت شغلی در ۳ ماه حقیقت دارد؟
بر اساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال حاضر ۲.۵ میلیون نفر بیکار مطلق، ۲.۲ میلیون نفر اشتغال ناقص، ۲.۵ میلیون نفر ناامید از کار، ۲.۷ میلیون نفر شاغلان کم درآمد و ۴.۵ میلیون نفر شاغلان رسمی در کشور داریم و نرخ مشارکت در ایران ۴۰ درصد است و در کل ۱۴ میلیون نفر از مردم جامعه شغل شایسته ندارند و حدود ۷ میلیون نفر هم بیکار و شبه بیکار هستند و در اولویت وزارت کار برای ایجاد شغل قرار دارند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دوم دی ماه برای تشریح عملکرد خود در حوزه اشتغال اعلام کرد که در سه ماه گذشته ۲۱۵ هزار فرصت شغلی از مجموع یک میلیون ۸۵۰ هزار شغلی که قرار است که  تا پایان سال ۱۴۰۱ ایجاد شود در سامانه رصد ثبت شده است که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۳۰ هزار فرصت شغلی بوده است و این عدد تا پایان سال باید به ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار شغل برسد تا مردم فضای اشتغال خوبی را تجربه کنند.
ایجاد اشتغال وظیفه وزارت کار نیست/عبدالملکی شانه خالی کرد؟
ایجاد اشتغال وظیفه وزارت کار نیست
ا‌واخر مهر ماه بود که سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خواستار مشخص شدن دلیل عدم حل مشکل بیکاری در کشور شد و سرانجام عبدالملکی روز گذشته راهی بهارستان شد تا پاسخگو باشد.
وزیر کار در پاسخ به سوال ذاکر نماینده ارومیه مبنی بر ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیلکرده این گونه پاسخ داد: مخاطب این سوال و ایجاد اشتغال، فقط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست و موضوع اشتغال به بخش‌های دیگری، چون صنعت، کشاورزی، گردشگری، محیط‌زیست و امثال این هم ربط دارد. وزارت کار مسئول ایجاد اشتغال نیست بلکه مسئول هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف برای ایجاد اشتغال است.
وی گفت: بر اساس برنامه‌‌هایی که داریم بخش صنعت موظف به ایجاد ۴۵۰ هزار، جهاد کشاورزی ۱۵۰ هزار، معاونت علمی ریاست جمهوری ۲۵ هزار، وزارت ورزش و جوانان ۳۷ هزار و ۵۰۰، وزارت راه و شهرسازی ۹۶ هزار، کمیته امداد امام خمینی (ره) ۲۵۰ هزار، بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۵ هزار، بسیج سازندگی ۴۱۰ هزار، وزارت بهداشت و درمان ۱۰۰ هزار، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۰ هزار، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۳۰۰ هزار و اتاق تعاون ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در سال ۱۴۰۱ هستند.
وزارت کار خود را مسئول اشتغال دانست
برای ایجاد اشتغال نیاز است ۵ حوزه تأمین مالی(شبکه بانکی، صندوق ها)، بازاریابی (دیپلماسی اقتصادی،نظام توزیع، شبکه های بازرگانی)، فناوری (پارک های علم و فناوری، شتاب دهنده ها، شرکت های دانش بنیان)، زیرساخت (برخی وزارتخانه ها،شهرداری) و حقوقی (وزارت اقتصاد، تامین اجتماعی و صندوق ها بیمه گر) در تولید فعال شود که برای این‌ها تقسیم کار اتفاق افتاده است تا در یک منظومه منسجم چرخ تولید بچرخد و اشتغال را داشته باشیم.
محمود کریمی بیرانوند معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره حواشی به وجود آمده مبنی بر این‌که وزارت کار مسئول ایجاد اشتغال نیست اظهار کرد: ایجاد شغل صرفا وظیفه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی نیست و این موضوع به درستی منتقل نشد.
معاون اشتغال کارآفرینی اظهار کرد: اصلا نمی‌گوییم مسئولیتی در قبال بیکاری و اشتغال نداریم بلکه کارها و اقدامات زیادی در حوزه‌ ی اشتغال انجام شده است در این مدت با ۴۰ دستگاه در حوزه‌ی اشتغال جلسه گذاشته‌ایم تا به نتیجه برسیم همه‌ی این‌ها نشان از اهمیت اشتغال دارد.
 


کد مطلب: 93955

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/93955/ایجاد-اشتغال-وظیفه-کدام-دستگاه

بيان ما
  https://www.bayanema.ir