تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۵
جالب است ۰
محمدرضا پور ابراهیمی با اشاره به عدم تغییر حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ گفت: تا به امروز افزایش حامل های انرژی نه پیشنهاد دولت است و نه مجلس نظر داده و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس قطعا آن رد می کند.
قیمت حامل‌های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ تغییر نمی ‌کند
به گزارش بیان ما؛ محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در نشست شورای شهرستان کرمان با اشاره به اینکه شهرداری ها به تناسبت ظرفیت و پتانسیل منطقه خود به دنبال طرح های اقتصادی بروند، گفت:  شهرداری های بزرگ انتشار اوراق در اختیار دارند و می توانند از این ظرفیت برای طرح‌های عمرانی خود استفاده کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه شرایط سختی در  بودجه های عمرانی کشور داریم افزود: کسری تراز بودجه حدود 100 هزار میلیارد تومان کاهش دادند اما کاهش استقراض است و به مفهوم درآمد مازاد نیست.

پورابراهیمی بیان کرد: : 60 درصد از سرفصل شرکت های دولتی و بانک های ما زیان ده هستند به دولت گفتیم اصلاح ساختار را انجام دهید و شرکت های زیان ده را تعیین تکلیف کنید.

وی تصریح کرد: رویکرد تمرکزگرایی در بودجه 1401 تا حد زیادی برطرف شده است و بخشی از اختیارات تصمیمات بودجه ای به استان ها می آید.

پورابراهیمی با اشاره به راه اندازی  صندوق های توسعه استانی با محوریت صندوق کارآفرینی امید  گفت: از منابع بودجه، گردش بانک های دولتی و منابع شرکت های بخش خصوصی به آنها تزریق می شود و مبنای کار فعالیت های عمرانی و توسعه ای استان خواهد شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ابراز کرد: تفاوت دیگر بودجه 1401 نسبت به قبل، حذف ردیف های متفرق است و به برنامه محوری تبدیل شده است. در حقیقت برنامه محوری جایگزین ردیف محوری می شود.

وی از تجمیع دستگاه‌های بودجه گیر در 50 دستگاه در لایحه بودجه 1401 نام برد و گفت: قبلا 300 تا 400 دستگاه بودجه مستقیم دریافت می‌ کردند که در بودجه 1401 فقط 50 دستگاه بودجه مستقیم می گیرند و باید پاسخگو باشند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اما مولد سازی دارایی های دولت و تغییر و تحول در بودجه شرکت های دولتی اصلا در لایحه بودجه نیست که مورد انتقاد ماست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ضرورت تعیین و تکلیف دارایی های نیمه تمام دولت ادامه داد: 300 هزار پروژه در بخش آموزش، بهداشت، راه و غیره در کشور نیمه تمام داریم که هزار و 300 هزار میلیارد تومان روی آنها پول گذاشته شده و 2300 هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا تمام شود لذا این پروژه ها باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف شوند.

پورابراهیمی با اشاره به عدم تغییر حامل های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ افزود: تا به امروز افزایش حامل های انرژی نه پیشنهاد دولت است و نه مجلس نظر داده و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس قطعا آن را رد می کند.

وی در خصوص حذف ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ عنوان کرد: وضعیت موجود باید تعیین تکلیف شود، مجلس و کارشناسان معتقدند این وضعیت نباید ادامه یابد چون غیر از فساد و تولید رانت و از بین بردن تولید در کشور چیزی عاید کشور نکرده و مردم عایدی از آن نبرده اند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در چهار سال گذشته هزار و 300 هزار میلیاد تومان رانت در اقتصاد ایران به واسطه ارز ترجیحی توزیع کردیم که معادل کل بودجه عمومی امسال کشور است.

وی اظهار کرد: هر اندازه فاصله نرخ بازار ارز و نرخ ارز ترجیحی بیشتر شود، سفره مردم کوچکتر می شود و دلال ها بیشتر سود بردند قطعا ادامه این مسیر به صلاح کشور نیست.

پورابراهیمی گفت: دولت می گوید مابه التفاوت را در قالب یارانه به مردم می‌دهد اما ما می گوییم پرداخت یارانه به صلاح کشور نیست.

وی افزود: با یارانه مردم احساس می کنند مسیر حرکت استمراری است در حالی که ما باید با ثبات قیمت ها و سیاست های ارزی، قدرت خرید را به مردم باز گردانیم.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از تورم بابت کاهش ارزش پول ملی است، تصریح کرد: افزایش صادرات و تقویت ارزش پول ملی، تورم را حذف می‌کند لذا مبلغی هم که برای پرداخت یارانه به مردم در نظر گرفته اند پاسخگوی میزان تورمی که با آزادسازی قیمت ها صورت میگیرد نیست.

پورابراهیمی گفت: احتمال عدم تصویب سیاست ارز ترجیحی با توجه به اختلاف نظر دولت و مجلس وجود دارد همواره دغدغه مردم را نمایندگان مجلس به دولت اعلام کرده اند.

این مقام مسئول عنوان کرد: دولت اقای قبل حل مشکلات اقتصادی را در مذاکرات می دید و این مسئله شدت اثار تحریم را افزایش داد و این اشتباه بزرگ بود.

وی افزود: باید ساختار اقتصادی داخلی را با فرض تحریم ها طراحی کنیم، ضمن اینکه باید پیگیری کنیم که مذاکرات هم به جایی برسد و نباید کوتاه بیاییم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در مواجه با دشمن باید ادبیات اقتدار را به کار برد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی تعهدات خود را کامل اجرا کرد لذا  وقتی جمهوری اسلامی قوی باشد مذاکرات خود به خود حل می شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در خصوص تامین آب شرب کرمان ابراز کرد:  برای آب شرب کرمان موافقت وزارت نیرو و شرکت انتقال آب خلیج فارس را هم گرفته‌ایم که از خط اول انتقال آب، عملیات اجرایی را آغاز کنیم.

پورابراهیمی با اشاره به جفای وزیر نیروی دولت قبل به مردم کرمان در عدم موافقت با انتقال اب به کرمان خاطر نشان کرد: عملکرد دولت قبل فاجعه است، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری را از بین بردند و نگذاشتند کاری و سرمایه گذاری در بخش های مختلف انجام شود. short_url/vdcf0td1.w6djvagiiw.html
bayanema.ir/vdcf0td1.w6djvagiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین