تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۵۷
جالب است ۱
دکتر مهران جورابلو مدرس تعاون و کارآفرینی در پی خبر تصویب اهرمی کردن منابع ریالی و پیش بینی کاهش نرخ ارز توضیحاتی ارائه دادند.
نقد و توضیح پیش بینی کاهش نرخ ارز در پی خبر تصویب اهرمی کردن منابع ریالی
به گزارش بیان ما ؛ براساس این مصوبه به منظور افزایش پوشش تسهیلات ریالی و اهرمی کردن منابع، هیات عامل صندوق توسعه ملی مجاز است در قراردادهای سپرده گذاری ریالی صندوق مزبور، به نسبت یک سهم صندوق و تا حداقل دو برابر آن سهم آورده بانک عامل از منابع داخلی خود را منظور نماید.

دکتر مهران جورابلو مدرس تعاون و کارآفرینی عنوان کرد :

از تحلیل محتوای این پیام مشخص است که  صندوق توسعه ملی قصد دارد (احتمالاً به تدریج) از اعطای (صرفاً) تسهیلات ارزی به سمت وام های ریالی حرکت کند.

 پرداخت تسهیلات ریالی باید در جریان همکاری با بانک های عامل شکل بگیرد.
 به همین جهت صندوق در پی آن است که از سپرده گذاری استقبال نماید
این انعطاف در مورد هر پروژه مشمول دریافت تسهیلات ریالی، طیفی از حداقل یک تا حداکثر دو برابر ارزش ریالی مورد تقاضای پروژه ها را شامل می شود.

مزایا:
۱) با اجرای این مصوبه در حقیقت سپرده ثابت بانک ها نزد بانک مرکزی (سپرده تضمین) افزایش پیدا کرده،
(بدون آن که بانک ها آن را افزایش داده باشند).
به این ترتیب از مسئولیت های حقوقی حد مجاز اعطای تسهیلات بانک ها و همین طور مسئولیت محدود سازی بانک مرکزی کم می کند.
۲) با پشتوانه سازی جدید، امکان اعطای تسهیلات ریالی بیشتری برای بانک ها ایجاد می شود و در نتیجه پروژه های ریالی بیشتری امکان دریافت تسهیلات پیدا می کنند.
۳) به احتمال زیاد بانک ها برای ایجاد فضای مالی جدید اعطای تسهیلات، برای خلق پول، نیاز کمتری احساس نموده  و در نتیجه فشار روی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی کمتر می شود.

ابهامات:
۱) چون برابر قانون برنامه سوم توسعه، صندوق توسعه ملی باید محل دریافت و پرداخت بخش مازاد درآمدهای "ارزی" سالانه کشور باشد، این پرداخت "ریالی"، مغایرت قانونی دارد.
۲) به طور طبیعی بر اساس همان تعریفی که از وظایف صندوق در قانون صراحت دارد، سپرده گذاری باید ارزی باشد، بنابراین باید طبق عملیات تسعیر به ریال تبدیل شود که در اینجا نرخ تسعیر باید روشن می شد اما تا این زمان مشخص نشد.
۳) تکلیف ارزهای تسعیر شده هم باید روشن می شد (که مثلاً به چه شکلی فروخته یا تسعیر شده؟)

 در مجموع و بر اساس تجربه به احتمال زیاد این روش جدید را برای تامین مالی پروژه های حاکمیتی در نظر دارند (چه پروژه های جدید و چه نیمه کاره).
 به نظر می رسد این طرح در کلیت خوب است
به شرط آن که ابهاماتش، هم در مورد نرخ تسعیر و هم در مورد شناسنامه پروژه ها شفاف شود.

  short_url/vdciwya3.t1a552bcct.html
bayanema.ir/vdciwya3.t1a552bcct.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین