تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۴
جالب است ۰
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در صورتی که افراد دارای رتبه اعتبارسنجی مناسب باشند به طور ویژه تسهیلات خرد، سهل‌تر به آن‌ها پرداخت می‌شود. بر این اساس و با توجه به تأکید رئیس جمهوری دسترسی آحاد مردم به نظام بانکی باید آسان شود.
صالح‌آبادی: دسترسی آحاد مردم به نظام بانکی باید آسان شود
به گزارش بیان ما؛ علی صالح‌آبادی در حاشیه درخصوص اعتبارسنجی توسط بانک‌ها برای اعطای وثایق اظهارداشت: همانطور که پیش از این نیز اشاره کردم و امروز نیز رئیس جمهور بر آن تأکید کردند، موضوع اعتبارسنجی امری بسیار مهم است، در صورتی که افراد دارای رتبه اعتبارسنجی مناسب باشند به طور ویژه تسهیلات خرد، سهل‌تر به آن‌ها پرداخت می‌شود. براین اساس و باتوجه به تأکید رئیس جمهوری دسترسی آحاد مردم به نظام بانکی باید آسان شود.

وی افزود: البته ما در حال حاضر امکان وثایق سهل را فراهم کردیم. اما الزام بیشتری در این زمینه برای بانک‌ها در نظر خواهیم گرفت. باید تأکید کنم که مشروط به رتبه اعتباری مناسب مشتری لزوماً نیازی نیست که وثایق زیادی از وی دریافت شود و با روش‌های دیگر و حداقل وثایق تسهیلات خرد می‌تواند به مشتری پرداخت شود؛ بنابراین ما بر روی مدل‌های مرتبط کار خواهیم کرد و در آینده نزدیک مجموعه‌ای از مقررات و قوانین را به شبکه بانکی ابلاغ خواهیم کرد تا دسترسی مردم تسهیل شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه رمزپول یا همان رمزریال توسط بانک مرکزی انتشار می‌یابد، گفت: مصوبات و دستورالعمل مربوطه در شورای پول و اعتبار تصویب شده و در آینده نیز عملیاتی خواهد شد؛ همچنین در رابطه با سایر رمزدارایی‌ها در دولت و کمیسیون مربوطه در حال بررسی است.

وی با اشاره سایر مسائل طرح شده در جلسه امروز با رئیس جمهوری گفت: نکات متعددی در جلسه با رئیس جمهوری مطرح شد از جمله آنکه بانک‌ها باید تسهیلات را به سمت بخش‌های مولد در حوزه اقتصادی چه حوزه‌های تولیدی یا خدماتی هدایت کنند و این امر باید جز اولویت‌های پرداخت تسهیلات شکبه بانکی باشد. همچنین رئیس جمهور تأکید ویژه‌ای بر بهبود وجهه نظام بانکی داشتند چراکه بانک‌ها خدمات ارزنده‌ای را ارائه می‌کنند و در این باره خود بانک‌ها نیز ضروری است خدمات خود را بهتر به بانک‌ها معرفی کنند. همچنین لازم است دسترسی مردم به تسهیلات خرد و با وثایق سهل امکان پذیر شود.

وی خاطرنشان کرد: بحث عدالت بانکی و تحول در فرایندها، نگاه تحولی به نظام بانکی، ارتباط بانک‌ها با بانک مرکزی و مشتریان و سایر ذی نفعان از دیگر موارد مدنظر رئیس جمهوری است که باید بهبود یابد. همچنین بحث کفایت سرمایه بانک‌ها، اصلاح ناترازی نظام بانکی و اصلاح نظام بانکی از جمله محور‌های مدنظر رئیس جمهور بود.

صالح آبادی در ادامه تأکید کرد: هدایت تسهیلات به سمت سرمایه گذاری‌های تولیدی و مولد و تأکید ایشان بر این مهم که بانک‌ها امانت دار مردم هستند از دیگر مواردی بود که رئیس جمهوری به آن اشاره کردند. از این رو رئیس جمهوری بانک‌ها را به عنوان مجموعه‌ای که سرمایه‌های مردم و منابع مردم در آنهاست تلقی کردند و لذا بانک‌ها باید در این زمینه شرایط را بهبود بخشند.

رئیس کل درخصوص دیگر مباحث طرح شده از سوی رئیس جمهور گفت: یکی دیگر از مواردی که در جلسه امروز با رئیس جمهوری شد، موضوع واحد‌های تعطیل شده و در اختیار بانک‌ها بود، از این منظر تصمیم بر آن شد که بانک‌ها یا این واحد‌ها را فعال کنند و یا این واحد‌ها به بخش خصوصی واگذار شود. همچنین ایشان تأکیداتی درباره بانکداری اسلامی و تقویت جریان تقویت قرض الحسنه و نقش بانک‌های قرض الحسنه در این باره داشتند.

وی در پایان درخصوص سامانه نیما تأکید کرد: معاملات در سامانه نیما براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و بانک مرکزی دخالتی در تعیین نرخ ندارد. این بازار است که نرخ را تعیین کند. اما طبیعی است که میان نرخ نیما و نرخ بازار متشکل معاملات ارزی اختلافی وجود داشته باشد. چراکه در بازار نیما، حوالجات عرضه می‌شود و در بازار متشکل معاملات ارزی اسکناس خرد است. short_url/vdcb0zb9.rhba0piuur.html
bayanema.ir/vdcb0zb9.rhba0piuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما