تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۰
جالب است ۰
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: واکسن‌های تولید داخل در ایران واکسن‌های بسیار موثر و خوبی هستند و برای غلبه بر سویه اُمیکرون، باید حتما توسط دُز سوم خود را ایمن کنیم.
ناجی: امیکرون واکسن‌گریز است / اثرگذاری خوبِ واکسن‌های ایرانی کرونا
به گزارش بیان ما؛  سید علیرضا ناجی در خصوص سویه اُمیکرون بیان کرد: همانطور که می‌دانید واریانت اُمیکرون در سراسر جهان گردش بسیار بالایی دارد و در مقابل واریانت دلتا رقابت شدیدی داشته و احتمال می‌رود که در یکی دو هفته آینده واریانت اُمیکرون جایگزین دلتا شود.


اُمیکرون واکسن گریز است

وی افزود: این واریانت شامل خصوصیاتی از جمله بیماری زایی بالا، انتشار بسیار سریع و واکسن گریزی و ایمن گریزی است؛ به طوریکه از ایمنی حاصل از عفونت طبیعی قبلی و یا واکسن‌هایی که در جهان استفاده می‌شود، می‌تواند فرار کند و باعث ایجاد عفونت‌های مجدد شود.


اهمیت تزریق دز سوم واکسن کرونا

دکتر ناجی در ادامه تصریح کرد: به همین دلیل، در تمام دنیا دستورالعمل‌ها بر این مبنا است که دُز بوستر یا یادآور و به اصطلاح دُز سوم حتما تزریق شود تا ایمنی بدن به سطحی برسد که بتوانیم در مقابل اُمیکرون مبارزه خوبی داشته باشیم و براساس مطالعات دُز سوم در این مورد می‌تواند بسیار موثر باشد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: تمامی واکسن‌هایی که در دنیا وجود دارند، نسبت به اُمیکرون این ضعف را دارند و ما این ضعف را با دُزهای بوستر برطرف می‌کنیم و این موضوع شامل واکسن‌های داخلی ما هم می‌شود.


اثرگذاری واکسن‌های ایرانی کرونا

وی بیان کرد: ما معتقد هستیم که واکسن‌های تولید داخل در ایران واکسن‌های بسیار موثر و خوبی هستند و برای غلبه بر سویه اُمیکرون، باید حتما توسط دُز سوم چه واکسن داخلی و چه خارجی، خود را ایمن کنیم.

وی گفت: در این زمینه اقدامات زیادی می‌توان انجام داد؛ همانطور که در مورد واکسن‌های دیگر مطالعه انجام شده و نشان داده شده که دُز‌های بوستر واکسن‌های خارجی مانند واکسن آسترازنکا و سینوفارم که در کشور ما هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند عملکرد مناسبی در مقابل اُمیکرون داشته باشد، در مورد واکسن‌های داخلی نیز همین امر صادق است. در این زمینه باید آزمایشاتی که واکسن‌های داخلی مان را تایید می‌کند انجام دهیم و در مرحله بعدی، پایش اثردهی واکسن‌ها چه داخلی و چه خارجی را نیز فراموش نکنیم.


لزوم اقدام واکسن‌های ایرانی برای ثبت جهانی

وی عنوان کرد: باید از این موقعیت بسیار مناسب استفاده کنیم و با توجه به اطمینانی که از عملکرد واکسن‌های داخلی مان داریم، با تکمیل آزمایشات مربوط به این واکسن ها، پرونده‌ای را در سازمان جهانی بهداشت به ثبت برسانیم تا واکسن‌های خوب داخلی ما هم مجوز مصرف اضطراری را از مبادی بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت، دریافت کنند و به نظر می‌رسد این مدل بسیار مفید خواهد بود، هم به لحاظ درجه اعتبار علمی واکسن‌های داخلی مان و هم برای اطمینان خاطر و سهولت رفت و آمد هموطنان ایرانی که به لحاظ تجاری به کشور‌های خارجی سفر می‌کنند.

وی افزود: با ثبت واکسن‌های ایرانی، این اطمینان در مردم حاصل خواهد شود که با تزریق واکسن ایرانی مشکلی برای سفر کردن وجود نداشته و می‌توانند بدون هیچ گونه مشکلی به خارج از کشور مسافرت کنند و از طرفی، این تقاضای بیش از حد برای تزریق واکسن‌های خارجی نیز تسهیل می‌شود.


ادامه واردات واکسن کرونا به کشور

دکتر ناجی در عین حال خاطرنشان کرد: از طرف دیگر سیاست نظام و وزارت بهداشت این نیست که واکسن‌های خارجی وارد نشوند، بلکه واکسن‌های وارداتی موثر و مناسبی از جمله سینوفارم و آسترازنکا به کشور وارد می‌شود. این واکسن‌ها در کنار تولیدات داخلی مان می‌تواند نیازمان در ایمن سازی نسبت به کووید ۱۹ را برطرف کند.
  short_url/vdcbz9b9.rhbafpiuur.html
bayanema.ir/vdcbz9b9.rhbafpiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین