تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۱
جالب است ۰
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: مصرف نفت کوره در نیروگاه‌ها با وجود افزایش مصرف برق، نسبت به سال گذشته تغییری نکرده. یعنی سال گذشته ۶ میلیارد لیتر نفت کوره در نیروگاه‌ها مصرف شد و امسال هم مصرف نفت کوره همین میزان بود.
فعلا تصمیمی درباره سهمیه بنزین نوروزی نگرفته‌ایم / طرح بنزین برای همه در مرحله مطالعاتی است
به گزارش بیان ما؛  جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه وزارت نفت درباره سبد سوخت کشور اظهار داشت: ورود گازمایع به سبد سوخت با چند چالش مواجه است. یکی از چالش‌ها بحث قیمت‌گذاری آن است. طبیعتا با قیمت فعلی LPG در کشور رقابت‌پذیری در بین سوخت‌ها اتفاق نمی‌افتد.

وی اظهار داشت: چالش بعدی تبدیل ناوگان به LPG سوز است و چالش سوم هم سطح دسترسی و انتقال از مبادی تولید به قطب مصرف در گسترده کشور و ایجاد زیرساخت است.

سالاری گفت: در برنامه هفتم و هشتم توسعه نیز نگاه به سمت تنوع‌بخشی در سبد پلیمر کشور است. در حال حاضر سبد پتروشیمی کشور بیشتر بر تولید اوره و آمونیاک و متانول متمرکز شده است. محصولات پایه‌ای صنعت پتروشیمی باید بر پایه محصولات نفتی توسعه یابند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش افزود: حجم زیادی LPG در کشور موجود است که این محصول با تخفیف‌هایی در بازار عرضه می‌شود درحالیکه به نظر بنده می‌توان از LPG در زنجیره ارزش پتروشیمی برای تولید پروپیلن و بوتادین استفاده کرد و این موضوع یک کار کاملا اقتصادی است. از LPG باید برای ایجاد ارزش افزوده در صنعت پتروشیمی استفاده کرد.

وی اظهار داشت: با شرایط فعلی LPG در کشور امکان افزودن آن به سبد سوخت وجود ندارد، چون چالش‌هایی در قیمت‌گذاری، رقابت و عرضه این سوخت وجود دارد.


 امسال ۶ میلیارد لیتر نفت‌کوره در نیروگاه‌ها مصرف شد


سالاری گفت: متاسفانه به دلیل خشکسالی ما ظرفیت برقابی‌ها را برای تولید برق از دست داده بودیم و از طرفی مصرف برق نیز افزایش یافته بود، اما با این وجود مصرف نفت کوره در نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته تغییری نکرد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: یعنی سال گذشته ۶ میلیارد لیتر نفت کوره در نیروگاه‌ها مصرف شد و امسال هم مصرف نفت کوره همین میزان بود. در حال حاضر با کسری نفت کوره برای صادرات مواجه هستیم.

وی اظهار داشت: البته تمرکز اصلی ما بر تحویل نفت‌گاز به نیروگاه‌ها بوده است و امسال حدود ۱۵ میلیارد لیتر سوخت مایع در این واحد‌ها مصرف شده است.

سالاری گفت: نیروگاه‌های ایران بازدهی پایینی دارند و باید روی بهینه‌سازی خود کار کنند. همچنین نفت کوره در نیروگاه‌های سایر کشور‌ها نیز مصرف می‌شود و آن‌ها با گذاشتن فیلتر مانع آلودگی هوا می‎شوند که این موضوع می‌تواند توسط نیروگاه‌های کشور نیز در دستور کار قرار بگیرد.


طرح بنزین برای همه فعلا در مرحله مطالعاتی است


مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: برای نوروز امسال نیز تدابیری مناسبی برای تامین سوخت بنزین اندیشیده شده است و وضعیت ذخایر بنزین کشور در وضعیت مطلوبی قرار دارد. میانگین مصرف امسال بنزین در کشور ۸۶ میلیون لیتر در روز است. فعلا تصمیمی درباره سهمیه بنزین نوروزی اتخاذ نشده است.

وی در پایان اظهار داشت: فعلا "طرح بنزین برای همه" در حال بررسی در بخش نرم افزاری است و بعد از نهایی شدن این طرح مردم در جریان اجرای این طرح قرار خواهند گرفت. این طرح فعلا در مرحله پیشنهاد است و دوستان ما در از جنبه ایجاد زیرساخت در حال بررسی این طرح هستند.
  short_url/vdcgyy9y.ak93t4prra.html
bayanema.ir/vdcgyy9y.ak93t4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما